Kapela powstała w 2005r. Swoją działalność zespół rozpoczął od repertuaru ludowego i przez kilka lat wykonywał wyłącznie utwory tego gatunku. Obecnie w programach koncertów Krośniewiaków nadal dominuje folklor w odmianie miejskiej. W muzyce o takim charakterze panowie czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Z ludowego muzykowania nie rezygnują – w sezonie dożynkowym niejeden korowód w regionie ma piękną oprawę dzięki temu, że na jego czele kroczą Krośniewiacy.
Jubileusz 10-lecia kapeli panowie świętowali koncertowo – zaprosili zaprzyjaźnione zespoły i sami wystąpili w różnych wcieleniach (również w stylizacji salonowej). Pokazali wówczas swoją wszechstronność, talent i poczucie humoru.
W 2015r. kapela wydała swoją pierwszą płytę (jej nakład został wyczerpany). Znalazły się na niej utwory coverowe, czyli pochodzące z repertuaru innych kapel lub powszechnie znane. Zespół pracuje również nad swoim autorskim programem.
Krośniewiaków często można spotkać na festiwalach, przeglądach, koncertach plenerowych w całym województwie i w bardziej odległych miejscach. W pierwszym okresie swojej działalności rywalizowali z innymi zespołami, z sukcesami prezentując folklor polskiej wsi. W 2009r. zostali laureatami III miejsca w XIX Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie. W 2015r. wygrali festiwal Nutki Złotej Jesieni w Łęczycy, a w 2018r. zostali wyróżnieni podczas IV Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Podwórkowych w Świeciu.
W swoim rodzinnym mieście Krośniewiacy są znani i lubiani. Każdy wie, że przez wiele lat ich uliczne muzykowanie ściśle łączyło się z tradycją zbiórki WOŚP. Ludowe melodie w ich wykonaniu są stałym elementem części obrzędowej dożynek, a koncerty zawsze zachęcają do wspólnej zabawy. Zespół współpracuje również przy tworzeniu specjalnych programów okolicznościowych.
Skład kapeli:
Stanisław Stokfisz – akordeon, wokal
Ryszard Jaszczak – banjo, wokal
Tadeusz Pokorski – akordeon
Tomasz Obijalski – kontrabas, gitara basowa
Sławomir Tomczak – instrumenty perkusyjne