02 sierpnia 2023 (środa)

Pomysł narodził się wśród członków Fundacji Światowe Jamboree skupiającej podróżników i harcerzy. Wcześniej brali udział m.in. w wyprawie przez Afrykę śladami podróżnika Kazimierza Nowaka. Tym razem nadali podróży wartość patriotyczną, a ich główną inspiracją był gen. Władysław Anders – postać znana wszystkim krośniewiczanom. Uczestnicy sztafety oprócz wyjątkowego upamiętnienia dowódcy 2 Korpusu Polskiego, chcieli również spopularyzować wiedzę na temat jego wielkich dokonań, których – oprócz bitwy o Monte Cassino – jest znacznie więcej.

Uczestnicy sztafety połączyli wyprawę z projektem „130 śladów na 130 urodziny Andersa” polegającym na dokumentowaniu różnego typu „pamiątek” działalności generała w różnych miejscach świata. Najwięcej z nich zostało odnalezionych w Europie, szczególnie we Włoszech. Były to m.in. pomniki, muzea, murale, izby pamięci. Ostatecznie odnaleziono znacznie więcej niż 130 śladów.

Oprócz wartości historycznych i patriotycznych wyprawy, podróżnicy mieli okazję odkryć kulturę odległych krajów oraz poznać wielu serdecznych ludzi, którzy nieraz udzielali im noclegu i częstowali posiłkami. Nie obyło się również bez trudnych sytuacji związanych m.in. z warunkami pogodowymi, problemami z kupnem jedzenia czy po prostu zmęczeniem.

Projekt „JednoŚladami Andersa” pozwolił uczestnikom sztafety nie tylko przeżyć niesamowitą przygodę, ale przede wszystkim zdobyć ogromną widzę o ważnej części historii Polski oraz poznać wielu inspirujących ludzi, takich jak Anna Maria Anders czy kpt. Władysław Dąbrowski. 

Cała trasa wynosiła 15 tysięcy kilometrów i składała się z 14 etapów – każdy z nich trwał od 2 do 4 tygodni. Łącznie w wyprawie wzięło udział 67 osób.