Jego pułk wsławił się w bitwie nad Berezyną, później już bez swego rannego dowódcy w Bitwie Warszawskiej, a sam pułkownik Anders za bezprzykładne męstwo, zdolności dowódcze, samodzielność i inicjatywę otrzymał od Marszałka Piłsudskiego order Virtuti Militari - najwyższe odznaczenie wojskowe. Uroczystości rozpoczęły się Hymnem Państwowym, po czym głos zabrał Dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego p. Kazimierz Śwircz. W niezwykle ciekawym wystąpieniu przypomniał coraz bardziej znaną mieszkańcom Krośniewic postać Wielkiego Rodaka generała Andersa, a następnie obrazowo przedstawił zarówno sytuacje polityczną jak i przebieg działań zbrojnych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r, oraz strategiczne i moralne znaczenie samej bitwy.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach p. Czesław Kołodziejski, który przywitał wszystkich przybyłych w imieniu swoim i władz miasta(szczególnie ciepło kombatantów), krótko i rzeczowo nawiązał do postaci generała Andersa i Jego bohaterskiej postawy w wojnie 1920 roku.
Następnie delegacje złożyły wiązanki przed Tablicą Pamiątkową, wcześniej zapalono znicz, harcerze z 1 Krośniewickiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej "Ognisty Podmuch" zaciągnęli honorowe warty, a powagi i rangi uroczystości dodawał poczet sztandarowy.
Wiązanki złożyli : przewodniczący Rady Miejskiej, Przedstawiciele kombatantów, delegacja Szkoły Podstawowej w Nowem im. gen. Wł. Andersa,Dyrektor MZGKiM p. Marek Rosiak, przedstawiciel Zakładu Usług Komunalnych i delegacja Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego.
Uroczystości rocznicowe prowadzone były przez Dyrektora GCKSiR p. Eugeniusza Kikosickiego i pomimo niedużej frekwencji, były pełne powagi i niosły patriotyczne przesłanie.