Na trasę biegu wyruszyło 57 uczestników, którzy mieli do pokonania szlak długości 3 kilometrów. Trasa, zgodnie z tradycją, wiodła następującymi ulicami: Kwiatową, 3 Maja, Poznańską, Kolejową, Parkową, Toruńską, Łęczycką, Polną i ponownie Kwiatową (miejsce startu i mety biegu – teren rekreacyjny przy hali sportowej). Głównym organizatorem biegu był dotąd Miejski Klub Sportowy Expom Krośniewianka, wspierany przez pracowników GCKSiR oraz Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach. W tym roku GCKSiR postanowiło uratować tradycję jedynego w Krośniewicach biegu ulicznego. Udało się to osiągnąć dzięki uzyskaniu pozytywnej opinii dla projektu złożonego do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przyznaniu środków finansowych na organizację imprezy. Do współpracy włączyli się społecznie nauczyciele wychowania fizycznego ZS nr 1 w Krośniewicach i Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach. Dzięki dotacji każdy z uczestników otrzymał na starcie pamiątkową koszulkę sportową.
Zapisy prowadzono wcześniej w hali sportowej oraz kontynuowano przed biegiem. O godz. 9:40 kierownik hali sportowej GCKSiR Miłosz Gawrysiak przywitał wszystkich uczestników biegu, przedstawił harmonogram imprezy, omówił regulamin, wspomniał o pozytywnym wpływie biegania i wszelkich form ruchu na zdrowie oraz o negatywnych skutkach nadużywania alkoholu. Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach Waldemar Pietrzak, który wspomniał o tradycji krośniewickich biegów, nadmienił skąd wzięła się sama idea imprezy i podkreślił patriotyczny kontekst tegorocznego biegu rozgrywanego w terminie 11 listopada. Waldemar Pietrzak przeprowadził również rozgrzewkę dla zawodników.
Bieg został przeprowadzony przy współpracy z Komisariatem Policji w Krośniewicach, dzięki czemu wszyscy biegacze byli bezpieczni na trasie. Zadbano również o bezpieczeństwo zdrowotne uczestników (karetka pogotowia przemieszczała się za peletonem). Bieg miał charakter rekreacyjny – liczył się sam udział, pokonanie dystansu, a zawodnicy nie rywalizowali o miejsca. Wszyscy w pełni zdrowia dotarli do mety, nikt nie odniósł kontuzji i nie wymagał pomocy medycznej. Po zakończeniu biegu uczestnicy mogli poczęstować się gorącymi napojami i wzmocnić siły batonikiem energetycznym.
Na koniec komisja w składzie: Anna Gabrychowicz, Agnieszka Kamińska i Miłosz Gawrysiak dokonali losowania – szczęśliwcy otrzymali torby płócienne z umieszczonym na nich hasłem „Patrzę trzeźwo na życie” (jako element promocji trzeźwości wpisujący się w program profilaktyki uzależnień GKRPA w Krośniewicach).
Listopadowa pogoda nie zachęcała do aktywności na świeżym powietrzu, a peleton przemieszczał się po ulicach ,,zapłakanych deszczem”, ale wszyscy dotarli do mety zadowoleni, imprezę można więc uznać za udaną. Świadczyć o tym mogą uśmiechy uczestników, podziękowania za wytrwałość wymieniane między biegaczami i kierowane do organizatorów – za zaangażowanie i pomysłowość.
GCKSiR dziękuje za pomoc w realizacji przedsięwzięcia:
- Panu Waldemarowi Pietrzakowi – dyrektorowi ZS nr 1 w Krośniewicach za fachowo poprowadzoną rozgrzewkę i słowa zachęty i własny przykład aktywnego biegacza;
- Nauczycielom wychowania fizycznego – państwu Annie Gabrychowicz, Agnieszce Kamińskiej, Pawłowi Górnikowi – za społeczną postawę i niezawodność;
- Pani Julicie Szczepankiewicz – za bieg z aparatem fotograficznym, dzięki czemu nie umknęły ważne chwile;
- Panom Komendantom Komisariatu Policji w Krośniewicach – Ireneuszowi Wrzesińskiemu i Dariuszowi Wójkowskiemu za profesjonalne zabezpieczenie trasy;
- Wszystkim Uczestnikom biegu – za wytrwałość i dobrą atmosferę oraz ciepłe słowa, które rozgrzewały w zimny dzień i utwierdzały w przekonaniu, że ,,jeszcze Polska nie zginęła”, póki my biegniemy!
![]() |
ZDJĘCIA |