Tuwim może zauroczyć – o tym wiadomo od dawna, ale gdy jego teksty dostaną się w ręce zdolnego kompozytora, rozpoczynają nowe życie – jako piosenki. Tak było właśnie w tym przypadku. Piotr Nazaruk znane Tuwimowskie wiersze wyposażył w jazzowe melodie i aranżacje, dzięki czemu stały się one piosenkami atrakcyjnymi dla odbiorców w różnym wieku. Zaśpiewane przez czworo aktorów, z sekcją instrumentalną grającą ,,na żywo” (krośniewicką młodzież szczególnie zauroczyły partie saksofonowe) stały się atrakcyjne nawet dla osób, które na co dzień nie słuchają jazzu. Ciekawe pomysły na inscenizację tych tekstów znalazł Konrad Dworakowski. Piosenki, potraktowane przez reżysera jako historie do opowiedzenia także poprzez obraz, zostały wzbogacone o pomysłowe rozwiązania wizualne, które dostarczyły dodatkowych wrażeń estetycznych (jak taniec na szarfie w ,,Dwóch wiatrach”, gra świateł w ,,Pstryku”, projekcja filmów – fotografii w utworze ,,Rok i bieda”). Pomysły scenograficzne Mariki Wojciechowskiej bez wątpienia były atutem tego koncertu. Młodsi widzowie mieli do rozwiązania kilka zagadek. Jak to się dzieje, że z wnętrza walizki wychodzi dwóch mimów? Skąd się biorą kaczki pod wiaderkiem, których wcześniej nie było, i jak znikają ? Po kurtynie skacze wirtualny kotek i łasi się do wokalistki Ewy Wróblewskiej – jak to jest zrobione? No cóż, magia teatru…
Uczestnicy wyjazdu to członkowie sekcji teatralnej, orkiestry dętej i ogniska muzycznego. Sami często występują na scenie. Tym razem jako widzowie mogli uczyć się od profesjonalistów, na czym polega poszukiwanie w teatrze - tematu, formy, pomysłu, jak ważna jest kreatywność. Młodzi muzycy zauważyli, że sekcja instrumentalna to znaczący element, a nie mało ważne tło, bowiem w spektaklu takim jak ten słowo, dźwięk i obraz funkcjonują na równych prawach.
Organizatorki wyjazdu, oprócz ogromnej przyjemności czerpanej z faktu obcowania z dziełem, które charakteryzuje kunszt koncepcyjny i wykonawczy, dostrzegły potrzebę powołania do życia Klubu Młodego Teatromana. Raz na kwartał organizowane będą w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji weekendowe lub popołudniowe wyjazdy do teatru. Rodzice, którym zależy na rozwoju ich dzieci w tym kierunku, proszeni są o kontakt z Ośrodkiem Kultury (nr 24 25 23 792). Informacje o wyjazdach będą zamieszczane na stronie internetowej wraz ze wskazaniem, do jakiej grupy wiekowej kierowany jest spektakl. ,,Urok Tuwima” może być początkiem dłuższego procesu, dzięki któremu młodzi odbiorcy ulegną także urokowi teatru.
![]() |
ZDJĘCIA |