W sobotę, 12 października 2013 r. o godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie autorskie z Markiem Piotrowskim, zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji we współpracy z Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego. W sali wystawienniczej, wśród zbiorów zgromadzonych przez dawnego właściciela obiektu, słynnego krośniewiczanina, czytano utwory o bardzo wyraźnym lokalnym kolorycie. Mnóstwo w nich odniesień do miejsca. Krośniewickie ulice, zaułki, wspomnienia o ludziach doskonale znanych w środowisku małego miasta, utrwalone w pamięci emigranta i w słowie, które tę pamięć w jakimś sensie materializuje, stanowią znaczącą, ale nie jedyną cechę charakterystyczną wierszy Marka Piotrowskiego (z pewnością bardzo cenną dla miejscowej społeczności). Oprócz nostalgii można w nich znaleźć także odniesienia polityczne (choć autor podkreśla, że nie angażuje się w działania żadnej partii), nuty biesiadne, frywolność, ale też nie brak w tomiku utworów lirycznych, skłaniających do głębszej refleksji. Podczas spotkania organizatorzy starali się zaprezentować różnorodność tematyczną tekstów. Wybrane przez siebie utwory przeczytał sam autor, pozostałe zaprezentował Grzegorz Janakowski, a w dydaktycznej bajce o tolerancji zatytułowanej Kura i perliczka wsparła go kadra GCKSiR.
Wieczór autorski Marka Piotrowskiego zaplanowano jako spotkanie z dominacją lokalności – nie mogło być inaczej, gdy na widowni zasiedli państwo Zenona i Henryk Piotrowscy – rodzice debiutującego twórcy, sąsiedzi z ulicy Południowej, przyjaciele ,,od zawsze”, nauczyciele, mieszkańcy miasta – wszyscy ,,stąd”. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych. Prezentację tekstów wzbogacono o występy muzyczne. Kapela ,,Krośniewiacy” wykonała dwie piosenki, w których wykorzystane zostały teksty Marka Piotrowskiego ("Jesień" i "Po Grzesia urodzinach") oraz utwory z własnego repertuaru. Druga część wieczoru, o nieco innym charakterze, stanowiła mariaż wierszy lirycznych oraz utworów fortepianowych Wolfganga Amadeusza Mozarta, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina w wykonaniu Zbigniewa Mereckiego, również krośniewiczanina. Dodatkowym lokalnym akcentem była prezentacja multimedialna przygotowana przez Grzegorza Dębskiego – dyrektora muzeum. Prezentowano również miejscowe rękodzieło – były to prace państwa Magdaleny i Mieczysława Wawrzyniaków, przyjaciół autora tomiku ,,Moje Krośniewice”.
Spotkanie z Markiem Piotrowskim miało charakter taki, jak jego wiersze, które mają również różne odcienie, jakość i koloryt. Mottem tomiku są słowa Ridley'a Scotta: ,,Ludzie, którzy nigdy się nie śmieją, nie są poważnymi ludźmi”.Bohater wieczoru podkreślał potrzebę radości w życiu. Miło było w sobotni wieczór wspólnie posłuchać wierszy, powspominać, pomyśleć o tym, co dostrzega – w sobie i w nas – ,,chłopak z Placów Południowych”, wspólnie zanucić refren o uroku małych miasteczek, uświadomić sobie wartość miejsca i chwili (których się nie dostrzega na co dzień właśnie dlatego, że to nasza codzienność). W czasach mody na ,,światowość” – bezcenne.
![]() |
ZDJĘCIA |
Dziękujemy p. Julicie Szczepankiewicz za udostępnienie zdjęć.