24 września 2013 (wtorek)
 
Tuwim jako twórca utworów dla dorosłych jest autorem nie mniej znanym, ale chyba mniej zakorzenionym w świadomości odbiorców. Wszyscy znają jego teksty, ale niewielu pamięta, kto jest ich autorem. Przedwojenne szlagiery, jak Miłość ci wszystko wybaczy i Na pierwszy znak, wylansowane przez Hankę Ordonównę, słynne piosenki Ewy Demarczyk – Tomaszów Grande Valse Brillant, utwory Mandarynki i pomarańcze oraz Zadymka śpiewane przez Marka Grechutę doczekały się wielu wykonań, zwłaszcza aktorskich. Te właśnie piosenki oraz kilka innych nastrojowych kompozycji do tekstów Juliana Tuwima złożyło się na program skierowany do dorosłych odbiorców, zaprezentowany 21 września br. W spektaklu wykorzystano także kabaretowe teksty twórcy – monologi i skecze. Przedstawienie   zrealizowano w konwencji przedwojennego teatrzyku. Scenariusz napisała Małgorzata Przygodzka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach. Realizacją muzycznej części przedstawienia zajęła się młodzież studiująca. Piosenki zaśpiewali Iga Grzebielucha, Alicja Zientalska, Iwona Kobrzyńska i Krzysztof Bździel. Akompaniował im zespół w składzie: Justyna Grobelka – skrzypce, Tomasz Modranka – gitara akustyczna, Patryk Przygodzki – gitara basowa, Bartłomiej Petera – perkusja i Krzysztof Bździel (kierownik muzyczny przedsięwzięcia) – pianino. Grupa teatralna ,,Na wspak” pod kierunkiem Jolanty Zagajewskiej przygotowała scenki kabaretowe. W skeczach i monologach wystąpili uczniowie i tegoroczni absolwenci szkół średnich: Katarzyna Brewińska, Iga Herłazińska, Izabela Matczak, Maciej Frątczak, Jakub Pietrowski i (gościnnie) Zuzanna Przygodzka. 

Program powstał dzięki pasji i zaangażowaniu wszystkich jego uczestników. Niewątpliwy talent, którym wykonawcy zostali obdarzeni, emocje, które włożyli w zaprezentowanie przygotowanych piosenek i skeczy, oraz staranność realizacji wszystkich elementów spektaklu złożyły się na końcowy efekt, który doceniła publiczność, nagradzając artystów brawami na stojąco. 
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach nie dysponuje salą widowiskową z prawdziwego zdarzenia, dlatego składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia choćby namiastki kameralnej sali teatralnej. Słowa wdzięczności kieruje do następujących instytucji i osób, dzięki którym możliwa była realizacja spektaklu:
·        Zespołu Szkół Nr 1 w Krośniewicach za udostępnienie sali gimnastycznej, krzeseł i elementów nagłośnienia;
·        Miejskiego Przedszkola w Krośniewicach za wypożyczenie tkaniny dekoracyjnej;
·        Urzędu Miejskiego w Krośniewicach za pomoc w transporcie;
·        Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego za wypożyczenie manekinów;
·        pani Agnieszki Chojnackiej – właścicielki sklepu Modna Szafa za wypożyczenie manekinów;
·        państwa Małgorzaty i Macieja Albińskich za podarowanie róż, które upiększyły scenę;
·        pani Julity Szczepankiewicz za wykonanie zdjęć;
·        wszystkich osób, które pożyczyły elementy strojów dla artystów.
Szczególne podziękowania dla pana Jarosława Domagały za zgodę na wykorzystanie w programie trzech kompozycji do tekstów Tu nie słów trzebaPieszczota Tajemnica.