Dorobek muzyczny Stanisława Moniuszki jest na wskroś patriotyczny, na wskroś polski. Mimo że powstał w okresie zaborów, świetnie nadawał się, aby w ten sposób uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Tytuł koncertu miał swoje źródło z wypowiedzi Stanisława Moniuszki, który powiedział: Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł. Tak więc w pierwszej części koncertu widzowie udali się w podróż śladami Stanisława Moniuszki, poznając jego życiorys i utwory. Każda z pieśni czy arii poprzedzona była komentarzem dotyczącym biografii kompozytora i okoliczności, które wpłynęły na jego twórczość. Utwory wykonali zawodowi muzycy z krośniewickimi korzeniami – sopranistka Alicja Zientalska z towarzyszeniem pianisty Zbigniewa Mereckiego oraz uczestnicy zajęć prowadzonych w GCKSiR – Chór Seniorów ,,Młodzi Duchem” pod kierunkiem Janiny Arent, Orkiestra Dęta z Krośniewic pod batutą Roman Frątczaka oraz Marek Borkowski i Szymon Urbanek – uczniowie Ogniska Muzycznego w Krośniewicach prowadzonego przez Janinę Arent. W programie koncertu zabrzmiały pieśni ze Śpiewnika domowego Stanisława Moniuszki w wykonaniu krośniewickiej orkiestry i chóru (m.in. Prząśniczka, Kozak, Krakowiaczek i inne), pieśń Brzózka mała zagrał na pianinie Marek Borkowski, arię Zosi z opery Flis zaśpiewała Alicja Zientalska, melodię arii Jontka z opery Halka zagrał Szymon Urbanek, a Orkiestra Dęta z Krośniewic zakończyła tę część programu pięknym wykonaniem poloneza Pan Chorąży z opery Hrabina.
W drugiej części programu zaprezentowano utwory patriotyczne. Najpierw Alicja Zientalska z towarzyszeniem pianisty Zbigniewa Mereckiego zaśpiewała pieśń Fryderyka Chopina pt. Smutna rzeka. Następnie Chór Seniorów ,,Młodzi Duchem” wraz z Orkiestrą Dętą z Krośniewic wykonali utwory popularne w okresie, gdy Legiony Polskie pod wodzą Józefa Piłsudskiego walczyły o odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Koncert zakończył Marsz Pierwszej Brygady, po czym nastąpiły owacyjne oklaski i na bis zabrzmiała wiązanka pieśni żołnierskich. Krośniewicki wieczór patriotyczny zakończył się wspólnym muzykowaniem, bowiem publiczność z ochotą włączyła się do odśpiewania pieśni Wojenko, wojenko, Jak to na wojence ładnie czy Przybyli ułani.
Raduje się serce, raduje się dusza – śpiewali w 1914r. żołnierze I Kompanii Kadrowej, a później wszyscy legioniści. Serca publiczności koncertu również ożywiła radość, bowiem krośniewiczanie, w tym wielu młodych ludzi, potrafili przygotować piękny program, nawiązujący do Święta Narodowego i sprzyjający integracji miejscowej społeczności w oparciu o wartości patriotyczne. Właśnie za to tak gorąco dziękowali odbiorcy koncertu, do czego kadra GCKSiR również gorąco się przyłącza.
![]() |
zdjęcia |