Występ w Łodzi był efektem udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej ,,Przystanek 60+” zorganizowanym przez ŁDK. Urząd Marszałkowski, przygotowując program finału wojewódzkich obchodów Dni Seniora, zaprosił dwie amatorskie grupy – kabaret Bez Nazwy z Lipiec Reymontowskich (zwycięzców kategorii kabaret) i Młodych Duchem z Krośniewic (II miejsce w kategorii teatr). Była radość, duma i… obawa. Nic dziwnego – scena główna Teatru Wielkiego wraz z kulisami przypomina rozmiarami salę sportową (ma 26 m szerokości i 39,5 m głębokości – wraz z zasceniem). Jak ma się na niej odnaleźć amator? Dwudziestu dwóch amatorów dało jednak radę.
Na godz. 15.00 zaplanowano próbę. Krośniewiccy aktorzy weszli na scenę po duecie Czesław Majewski & Janusz Tylman, którym towarzyszył kwintet znakomitych instrumentalistów (gwiazdy wieczoru). W kulisach i na teatralnym korytarzu udało się porozmawiać z muzykami i okazało się, że Janusz Tylman dobrze wie, gdzie leżą Krośniewice, gdyż w dzieciństwie spędzał wakacje u rodziny w Ostrowach. Próba wykazała, że nasi aktorzy oswoili przestrzeń, że odnaleźli się w nowej rzeczywistości scenicznej. Największa obawa – słyszalność aktorów, którzy nie są zawodowcami, została rozwiana. W garderobie omówiono szczegóły, wypracowano strategię i… do boju!
Tuż po 17.00 rozpoczęła się gala – nastąpiły przemówienia gości, wręczono nagrody zasłużonym działaczom – seniorom i aktywistom UTW. W imieniu samorządu regionalnego za aktywną działalność podziękował im członek zarządu województwa Robert Baryła.
Wieczór poprowadziła Magdalena Michalak z TVP Łódź. Młodzi Duchem wystąpili jako pierwsi. Występ przebiegł bez komplikacji. Zespół zagrał swój minispektakl znakomicie. Cienia przesady nie ma w stwierdzeniu, że nie wstydziliby się autorzy wykorzystanych tekstów – ani Konstanty Ildefons Gałczyński, ani duet Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, gdyby zasiedli na widowni. Młodzi Duchem zaprezentowali program z klasą i pokazali klasę. Dyrektor Teatru Wielkiego Dariusz Stachura pogratulował w kulisach, powiedział, że świetny spektakl, że dobrze się oglądało (nie musiał…).
W drugiej części koncertu Młodzi Duchem przepełnieni radością, wolni od scenicznego stresu, mogli wysłuchać koncertu gwiazd programu ,,Śpiewające fortepiany”. Z przyjemnością oklaskiwali więc wykonawców utworów instrumentalnych i arii operowych, podziwiali parę taneczną. Na pewno rozmyślali też, jak wyglądali na tej ogromnej scenie, drugiej w Polsce pod względem wielkości, świadomi, że patrzy na nich 1000 par oczu.
Szanowni Państwo,
Dziękuję za spędzony wspólnie czas, za zaufanie, że to co robimy ma sens, za uśmiech i cierpliwość, za chęć osiągnięcia doskonałości. Ten rok jednego spektaklu, nad którym pracowaliśmy wiele godzin i wiele razy go prezentowaliśmy, był dla mnie ważny i wiele mnie nauczył. Mam nadzieję, że był także cenny i owocny dla Państwa.
Zaglądając do artykułów na temat naszych występów z ,,Zieloną Gęsią” z przyjemnością odnotowałam kolejną spełnioną przepowiednię:
,,Tak to został poczyniony pierwszy krok w kierunku zdobycia teatralnych Oscarów, co wcześniej czy później nastąpi”.
11 kwietnia, po sukcesie w Łodzi
Czy występ w Teatrze Wielkim to już Oscar, czy jeszcze nie, sami Państwo ocenią. Życzę wielu chwil radości i dumy z tego, co wspólnie wypracujecie – na scenie muzycznej i teatralnej. Jesteście wspaniali!
Małgorzata Przygodzka
![]() |
zdjęcia |
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/dni-seniora-fina%C5%82#prettyPhoto