24 września 2018 (poniedziałek)

 Dzieci zajęły się ćwiczeniem wokalu i zadaniami aktorskimi. Warsztaty poprowadziła Dagny Konopacka – absolwentka Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, artystka chóru Teatru Wielkiego w Lodzi od 2013r. Uczestnicy zajęć poznawali podstawy śpiewu klasycznego i trenowali głos, rozmawiali o pracy aktorów i osób, których zadania polegają na przygotowaniu artystów do występu na scenie (fryzjerki, krawcowe itd.), mogli sprawdzić, jak to jest być tancerką w balecie klasycznym (czy łatwo jest poruszać się w baletkach, stanąć na pointach?), przymierzali kostiumy i próbowali wykorzystać różnorodne rekwizyty. Na koniec Dagny Konopacka przygotowała uczestników do wspólnego wykonania krótkiego fragmentu arii tenora z opery ,,Carmen” Georgesa Bizeta (po francusku!). Dzieci z chęcią brały udział w zajęciach, chętnie też wzięły udział w sesji fotograficznej z wykorzystaniem rekwizytów i elementów kostiumów. Znakomicie śpiewały chórem, uzyskując pochwałę od prowadzącej, a w drodze powrotnej, zgodnie z zachętą, głośno krzyknęły, dając upust energii i realizując jedno z ćwiczeń.

Kolejne spotkanie – 9 października. Będą to zajęcia prowadzone techniką E. E. Gordona, oparte na muzykowaniu i improwizacji.

 Natomiast dorośli – nauczyciele i instruktorzy uczestniczyli w zajęciach dotyczących emisji i higieny głosu. Warsztaty wspomagające świadome i prawidłowe wykorzystywanie aparatu głosowego poprowadził Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej oraz Dyrygentura Chóralna, zastępca kierownika chóru Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru ,,Verdiana”, edukator w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczyciel w Łodzi, aktywny dyrygent, śpiewak i pedagog. W trakcie spotkania uczestnicy odświeżyli i poszerzyli swoją wiedzę na temat budowy aparatu głosowego, poznali różne rodzaje oddechu, dowiedzieli się więcej o emisji głosu i o tym, jak prawidłowo artykułować głoski oraz na czym polega impostacja głosu. Wszystkie aspekty emisji głosu to trudne zagadnienia. Korzystanie z możliwości mówienia i śpiewania jest naturalną umiejętnością, ale mądre, świadome używanie własnego aparatu mowy jest niezbędne w przypadku osób, które wykonują zawody wymagające zachowania głosu w dobrej kondycji przez wiele lat. Warto zachowywać zasady higieny aparatu mowy, a informacje przekazane przez prowadzącego oraz zaproponowane ćwiczenia mogą pomóc uczestnikom zajęć wykorzystywać głos oszczędnie i efektywnie (bo ,,głośno nie znaczy wyraźnie”).

Kolejne zajęcia dla dorosłych odbędą się 25 października, a ich temat jest intrygujący – ,,Dyrygowanie” ludźmi.

google round logo  zdjęcia
Łódzkie Pełne Kultury 2018 Logo projektu   Łódzkie Pełne Kultury BELKA 2018

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego