W programie koncertu znalazły się różnorodne utwory – od marszowych, typowo orkiestrowych po znane szlagiery muzyki filmowej (jak piękny utwór ,,Pretty Woman”) czy przebój ,,Skrzydlate ręce”. Najmłodsi adepci sztuki gry na instrumencie, rozpoczynający dopiero swoją muzyczną drogę – Anita Frątczak, Amelia Frątczak i Miłosz Frątczak oraz Lena Kupczyk zaprezentowali się w utworach solowych. Kapelmistrz Roman Frontczak tym razem nie pełnił roli dyrygenta, ale wystąpił w składzie orkiestry jako klarnecista i tenorzysta. Ta niespodzianka pokrzyżowała szyki grupie teatralnej, która zaplanowała krótką improwizację – wystąpienie w roli brygady antyterrorystycznej i poprzez wyeliminowanie dyrygenta sprawdzenie, jak muzycy radzą sobie bez szefa. Skoro kapelmistrz nie dyrygował, wynik testu był znany od początku. Aktorzy (Rafał Ślusarczyk i Adam Cichacz) zmienili pomysł, bowiem nie sposób było odmówić sobie skucia w kajdanki kapelmistrza w dniu jubileuszu. W trakcie koncertu zdarzyła się również kontrola inspektor sanepidu (Katarzyna Brewińska), która wykonała test białej rękawiczki i sprawdziła czystość instrumentów. Natomiast strażacy powinni zbadać, czy zespół pali się do muzyki, ale to było możliwe do zdiagnozowania nawet w dyżurce OSP. Występy aktorów były rodzajem branżowego upominku dla jubilatów. Natomiast muzyczny prezent otrzymali od kapeli Krośniewiacy. Panowie zagrali dla nich nie tylko ,,100 lat” i wiązankę pokrewnych biesiadnych utworów służących wyrażeniu dobrych życzeń, ale też wykonali minikoncert po zakończeniu jubileuszowej prezentacji, kiedy to przyszła pora na tradycyjne ,,dobre słowo”. Muzycy otrzymali również ,,materialne” upominki – jedne słodkie, inne wpływające na image zespołu. Na koniec wszystkich poczęstowano jubileuszowym tortem.
Inicjatorem postania orkiestry był ówczesny dyrektor GCKSiR Eugeniusz Kikosicki. 1 września 2010 roku został zatrudniony kapelmistrz i rozpoczęto rekrutację. Początkowo zespół nie miał wyposażenia, więc w pierwszym okresie działalności kandydaci na muzyków poznawali nuty oraz ćwiczyli oddech, wykorzystując jedynie ustniki. Gdy w październiku 2010 roku zakupiono instrumenty, rozpoczęły się lekcje indywidualne. Pierwszy występ muzyków (wybranych, gotowych, by zagrać prosty utwór) nastąpił z okazji Bożego Narodzenia jeszcze tego samego roku. Kolejne prezentacje to występy solowe i grupowe aż do 2012r., gdy Młodzieżowa Orkiestra Dęta (taką wówczas nosiła nazwę) po raz pierwszy zagrała w pełnym składzie. Ta data traktowana jest jako początek działalności, bowiem zespół to całość, a nie zbiór solistów, ale wierni odbiorcy pamiętają, że jeszcze jakiś czas był potrzebny, aby powiodło się zgranie początkujących muzyków (nie mają tego problemu orkiestry z tradycjami – niedoświadczony instrumentalista wchodzi do zespołu niepostrzeżenie i szybko uczy się od innych).
Obecnie orkiestrę tworzy 17 muzyków (w tym 5 dorosłych osób, łącznie z kapelmistrzem), a średnia wieku wynosi 34 lata. Od początku działalności grupy do dziś przewinęły się przez nią aż 44 osoby. Nie każdy, kto próbuje, ma w sobie wystarczający zapał do ćwiczeń, ale kto pokona trudności, rozwija się znakomicie. Tylko 4 osoby opuściły szeregi orkiestry z przymusu (wyjazd na studia lub do szkoły średniej znacznie oddalonej od Krośniewic), pozostałe zrezygnowały z powodu braku cierpliwości. Warto jednak podkreślić, że dla kilku osób zajęcia orkiestry były sposobem na zdiagnozowanie swoich predyspozycji i zainteresowań oraz poskutkowały dalszymi działaniami – Magdalena Kołodziejska, Alicja Wiśniewska, Jakub Konopiński i Rafał Józefkowicz są również uczniami szkoły muzycznej w Kutnie.
5 lat istnienia to jeszcze nie historia, ale z pewnością zespół w ciągu tego czasu zaznaczył swoją obecność w życiu kulturalnym społeczności lokalnej, toteż GCKSiR z chęcią zaangażowało się w zorganizowanie jubileuszu. Każde kolejne 5 lat pracy sekcji obchodzone jest w instytucji z radością i postrzegane jako powód do prezentacji dorobku. Życie amatorskiego ruch artystycznego w Krośniewicach jest bogate, ale wszystkie sekcje to młode zespoły, jeśli brać pod uwagę czas działania. Najstarszy zespół – Chór Seniorów ,,Młodzi Duchem” istnieje od 14 lat. Historię i tradycję buduje się małymi krokami, codzienną pracą. Koncerty sprawiają przyjemność, ale poprzedzają je próby oraz indywidualne ćwiczenia. Na szczęście orkiestra zaznaje radości koncertowania. We wtorek, 12 grudnia muzycy zagrali w kościele parafialnym w Krośniewicach, a w najbliższą środę, 20 grudnia na zaproszenie dyrektor Anny Banasiak wystąpią w Szkole Podstawowej nr 1 w Krośniewicach. Potem już tylko filharmonie…
![]() |
zdjęcia |