15 lipca 2016 (piątek)

Każde wspólne spotkanie rozpoczynało się wykładem dietetyka. Jolanta Beśka dzieliła się z uczestnikami wiedzą dotyczącą zdrowego żywienia oraz zasad zapobiegania i leczenia cukrzycy typu II poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja na temat czytania etykiet na produktach spożywczych.

Porcja wiedzy teoretycznej była wstępem do zasadniczej części warsztatów, czyli praktycznej lekcji zdrowego gotowania. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, wskazano im stanowiska, wyposażono w fartuszki i rękawiczki. Po tak profesjonalnym przygotowaniu przyszła pora na gotowanie z mistrzem kuchni.

Jakub Kuroń (jego pasja kulinarna może być wrodzona), jak sam mówi, lubi bawić się gotowaniem i ciągle szuka nowych smaków, dlatego przygotowane przez niego przepisy miały zaskoczyć uczestników i pokazać im nowe możliwości. Nad sposobem podawania i dekoracji przygotowanych dań czuwał zaś Piotr Maszerowski zajmujący się na co dzień stylizacją potraw. Celem warsztatów było zaproponowanie uczestnikom kilku smacznych, zdrowych i pięknie wyglądających dań, aby przynajmniej część warsztatowego menu zagościła na stałe w ich domach. Panowie czuwali nad całym procesem przygotowania, służyli radą, dzielili się swoimi doświadczeniami, zdradzali triki i opowiadali ,,kulinarne” anegdoty, czyli historie, które zdarzyły im się w życiu zawodowym.

Program pierwszego dnia rozpoczął się od się od przystawek. Melon zawinięty w szynkę dojrzewającą, sałatka z arbuza z fetą i miętą czy tartinki z humusem i sezonowymi warzywami– to propozycje mistrza gotowania, które zachęcały do odważnego działania w kuchni przez łączenie ze sobą z pozoru odległych smaków, jak np. słony i słodki.

Tematem kolejnego dnia był obiad. Na pierwsze danie– zupa krem z czerwonej soczewicy, słodkiego ziemniaka i kolendry albo chłodnik z awokado i domowymi nachosami, na drugie zaś łosoś z remuladą selerową i puree ziemniaczanym z pesto. Okazało się, że elegancko i nieco tajemniczo brzmiące nazwy odnoszą się do potraw prostych do wykonania, a jednak oryginalnych.

Trzeci dzień dopełniał całości, gdyż tematem były desery. W czasie zajęć warsztatowych powstały naleśniki z mąki pełnoziarnistej z ananasem i musem truskawkowym, morele z jogurtem greckim, miodem i nasionami chia
oraz deser kokosowy z tapioką i nutą mango.

Każde kulinarne spotkanie kończyło się wręczeniem uczestnikom certyfikatów podpisanych przez Jakuba Kuronia, chwilą dla „fotoreporterów” oraz wymianą wrażeń i doświadczeń. W miłej atmosferze czas szybko upłynął, zostały wspomnienia wspólnego gotowania z mistrzem sztuki kulinarnej, porcja nowej wiedzy i przepisy, którymi można teraz zaskoczyć domowników czy gości.

 google round logo  Zdjęcia