W godzinach przedpołudniowych odbył się V Krośniewicki Bieg Rekreacyjny – Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział 57 uczestników. W tym samym czasie chór A'cappella wyjeżdżał do Kłodawy, gdzie zaprezentował koncert pieśni patriotycznych przed tamtejszą publicznością, jako finał uroczystości rocznicowych (informacje o obydwu wydarzeniach na stronie GCKSiR w artykułach zamieszczonych poniżej).
O godz. 17.00 w kościele Parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach rozpoczęła się uroczystość patriotyczno– religijna z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, przedstawicieli szkół i zakładów pracy oraz mieszkańców. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił i homilię okolicznościową wygłosił wikariusz parafii ksiądz Sławomir Skowronek. Oprawę liturgii zapewniły trzy sekcje GCKSiR – Chór Seniorów ,,Młodzi Duchem” i sekcję werblistów przygotowała Janina Arent, natomiast Młodzieżowa Orkiestra Dęta wystąpiła pod batutą kapelmistrza Romana Frontczaka. Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu obydwu zespołów działających w Ośrodku Kultury. Ostatnim punktem rocznicowych obchodów było wspólne śpiewanie utworów legionowych (uczestnicy otrzymali wydrukowane teksty, ale włączali się również do wspólnego śpiewania wcześniej, w czasie koncertu).
W tym roku prezydent RP Andrzej Duda zainicjował akcję, w której społeczności gromadzą się z okazji Święta Niepodległości i wspólnie śpiewają utwory patriotyczne. Po czytaniu narodowym przyszła więc pora na narodowe śpiewanie. Na stronie www.prezydent.pl można było zarejestrować takie wydarzenia do 9 listopada. Specjalnie przygotowana mapa (dostępna na wskazanej stronie) obrazuje, gdzie lokalne wspólnoty zgromadziły się w patriotycznym celu. Miło znaleźć Krośniewice wśród zaznaczonych miejscowości. Trzeba dodać, że inicjatywy obydwu prezydentów (Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy), kierujące naszą uwagę na dorobek polskiej kultury i wykorzystujące ją jako element integrujący oraz skupiający wokół wartości, ale też podnoszące znaczenie ich samych (tekstów literackich, pieśni) stwarzają okazję do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością naszego kraju. Niczego chyba nie potrzeba dziś Polakom bardziej niż jedności, dumy i nadziei.
![]() |
ZDJECIA |