O wakacyjnych wyjazdach słów kilka…
Każda jednostka organizowała swój program, ale nie zabrakło wspólnych wycieczek rekreacyjnych do sołectw znajdujących się na terenie naszej gminy. W tym roku były to wyjazdy do Kop, Kajewa, Jankowic i Nowego. Wówczas odbywały się wspólne zabawy z młodymi mieszkańcami wiosek, a konkurencje sportowe bardziej rozbawiały niż wzbudzały rywalizację. O to przecież chodzi, by wakacje łączyły się z wypoczynkiem, relaksem i dawały dużo radości.
Celem wycieczek krajoznawczych były m.in. Besiekiery, gdzie oprócz zwiedzania ruin zamku dzieci wzięły udział w warsztatach papieroplastyki pn. „Czy tu jeszcze starszy?”. Druga miejscowość odwiedzona przez młodych turystów z Krośniewic to Kłóbka. GCKSiR już kilkakrotnie organizowało wyjazdy do skansenu, gdzie dzieci mogły wziąć udział w zajęciach przybliżających odbiorcom różne aspekty życia dawnej wsi. W tym roku głównym celem wycieczki było zwiedzanie nowo odrestaurowanego obiektu – dworu rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego.
Wakacyjny warsztat artystyczny, czyli zajęcia z OSPą
Zajęcia w Ośrodku Kultury upłynęły pod znakiem artystycznych impresji. Uczestnicy zostali zapoznani z różnym technikami plastycznymi. Dzieła małych artystów inspirowane były m.in. literaturą dla dzieci (Smok Wawelski), przyrodą (świat owadów) czy ochroną środowiska (recykling). Podczas zajęć powstały np. drzewka szczęścia, recyklingowe kwiatki, a także kolekcja ubrań z gazet. W czasie dwóch tygodni wspólnych zabaw nie zabrakło również wakacyjnych piosenek, tańców w kręgu oraz gier i zabaw ruchowych.
Trochę powagi, mnóstwo radości w ,,Andersówce”
Zajęcia „Andersówce” przebiegały pod hasłem „Bezpiecznie, sportowo, integracyjnie i rozrywkowo”. Choć z założenia okres wakacyjny w placówkach GCKSiR nastawiony jest na uatrakcyjnienie letniego wypoczynku tym dzieciom, które pozostają w domach, to jednak zawsze w harmonogramie znajdują się elementy edukacyjne, ekologiczne, poznawcze. Tak było również w przypadku tegorocznych wakacji w ,,Andersówce”.
W ramach zajęć pod nazwą „Tu jest moje miejsce” odbyła się poważna dyskusja (mimo wakacji!) o tym, jak postrzegany jest nasz kraj w Unii Europejskiej. Rozważania toczyły się w oparciu o wiedzę zaczerpniętą z programów TV, Internetu, rozmów z rodzicami. Uwieńczeniem zdobytych informacji i dyskusji o patriotyzmie była wspólnie wykonana mapa Polski z zaznaczeniem stolicy i położenia rodzinnej miejscowości.
Kolejnym punktem edukacyjno-poznawczym w wakacyjnych wojażach była wizyta w miejscowym Urzędzie Pocztowym. Miła atmosfera i serdeczność pani naczelnik Małgorzaty Kierety sprawiła, że opowieść o pracy poczty nie tylko zaciekawiła dzieci, ale wywołała wiele rzeczowych pytań. Dzieci obdarowano prezentami, a najbardziej wartościowe okazały się karty przedstawiające historię munduru pocztowego od 1923 roku do czasów współczesnych. Obecnie obowiązujący strój doręczyciela pocztowego każde dziecko chciało przymierzyć i sfotografować się w takiej stylizacji. Po powrocie do świetlicy czekała kolejna niespodzianka. Były to zajęcia z wykorzystaniem telefonu ,,na korbkę”. Zabytkowy już egzemplarz wypożyczony został od kolekcjonera Adama Mikołajczyka, a uczestnicy mogli wysłuchać opowieści o ewolucji, jaką przeszły te urządzenia od najstarszych modeli aż po dzisiejsze, dotykowe.
W czasie zajęć plastycznych powstawały piękne obrazy (wykonane techniką kolażu i prace abstrakcyjne wykonane pastelami, przy użyciu plastikowych rurek), a także bajeczne kubki ozdabiane plasteliną czy tak lubiane kolorowanki. Dzieci musiały wykazać się nie tylko wyobraźnią, ale i poczuciem smaku, estetyki oraz swoistym artyzmem.
Mózg nie może mieć wakacji!, czyli biblioteczne dwa tygodnie
W Bibliotece Publicznej – oddział dla dzieci i młodzieży każdy dzień miał inny temat. Wokół niego skupiały się działania uczestników – stanowił inspirację do dyskusji, zabaw i prac plastycznych wykonywanych w czasie zajęć (Mój bajkowy bohater, Kram różności, Motyle i baśniowe stworki, Dobre wychowanie, Projektanci mody, Nasza planeta Ziemia). Zgodnie z tym założeniem dzieci wykonały prace przedstawiające biedronkę Fionkę, motyle, baśniowe stworki, talizmany i niebo nocą. Była też papierowa rewia mody – każde dziecko zaprojektowało dla siebie strój z papieru.
Wakacje w bibliotece nie mogły minąć bez głośnego czytania. Tym razem uczestnicy odczytali utwory Tamary Michałowskiej ,,Zawsze wesoło z biedronką Fionką”, Joanny Liszewskiej „A kto to? Motyl”, wiersze o naszej planecie i „Przygody dobrej czarownicy”.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy literackie i plastyczne, gry pobudzające intelektualnie oraz zabawy integracyjne.
![]() |
ZDJĘCIA |