10 marca 2015 (wtorek)

Z okazji Dnia Kobiet Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach zaprosiło Panie i Panów na spektakl kabaretowo- muzyczny pt. ,,Na walizkach, czyli historie na czas przeprowadzki”. W programie znalazły się monologi i skecze o kobietach, mężczyznach i relacjach między nimi. Teksty nie były najnowsze – przeciwnie. Okazało się, że przedwojenny ,,Ślusarz” Juliana Tuwima czy powojenny ,,Kapelusz z chabrami” Wiecha (opublikowany w tomie felietonów i opowiadań z lat 1948– 55) czy teksty Stefanii Grodzieńskiej nadal bawią publiczność, a ponadto są zaskakująco aktualne. Zaprezentowane utwory stworzyły znakomitą okazję, by powrócić do stereotypów, za którymi chyba zaczynamy tęsknić. Żyjemy bowiem w czasach ścierających się ideologii, ekspansji genderyzmu, wysłuchujemy dyskusji o płci kulturowej (media wciąż serwują nam dysputy na ten temat), a my – kobiety i mężczyźni – nadal (jak przed wojną i zawsze) potrzebujemy po prostu miłości i szacunku drugiej osoby, a role wolelibyśmy dzielić zgodnie z potrzebami rodziny, a nie w oparciu o obowiązującą linię ideologiczną.

Oprócz monologów i scenek kabaretowych w programie znalazły się także piosenki o kobietach, mężczyznach i łączących ich uczuciach – utwory piękne i mądre jak ,,Jej portret” z tekstem Jonasza Kofty i muzyką Włodzimierza Nahornego czy zupełnie inne w charakterze, z kabaretowym sznytem np. ,,Czy te oczy mogą kłamać” Agnieszki Osieckiej, z muzyką Jana Pietrzaka. Warto podkreślić, że całość programu została przygotowana w stylu retro (nawet piosenka Renaty Przemyk ,,Babę zesłał Bóg” ma już ponad ćwierć wieku!), a finał występów stanowił utwór ,,Dziewczyny, które mam na myśli” w wykonaniu panów (uroczych!) Wojciecha Wolniewskiego i Stefana Hyzopskiego.

Ośrodek Kultury w Krośniewicach zmienia swoją lokalizację, toteż program stanowił okazję, by podkreślić ten fakt i wspomnieć o przeprowadzce. Nowe miejsce prowadzenia działalności (jeszcze nie w pełni gotowe, ale prace już na ukończeniu i życie instytucji prowadzone jest ,,na walizkach”, stąd tytuł spektaklu) odtąd nazywać się będzie OSPa. Z tej okazji na deskach odnowionej sceny wystąpił zespół hinduskich wokalistek z towarzyszeniem grupy meksykańskich mariachi Los Krosniewicos. Połączone zespoły brawurowo wykonały przebój pt. ,,Nasz dom kultury” (tekst własny, muz. kabaret Łowcy.B, choreografia Agustin Egurrola).

picasa logo.jpg   ZDJĘCIA

W programie "Na walizkach, czyli historie na czas przeprowadzki" wystąpili:

Aktorzy

Beata Czerwińska (jakże udany debiut sceniczny!)

Dominika Jelonek

Zuzanna Przygodzka

Zbigniew Firadza

Grzegorz Janakowski

Grupa teatralna "Na wspak" w składzie: Katarzyna Stasiak, Kamila Przygońska, Adam Komorowski, Anna Morusgała, Maria Turkowska, Weronika Bednarek, Patrycja Bednarek, Paulina Pałasińska, Oliwia Andrzejczak, Klaudia Andrzejczak, Mateusz Kubikowski

Kapela Krośniewiacy w składzie: Stanisław Stokfisz, Ryszard Jaszczak, Sławomir Tomczak, Tadeusz Pokorski

Wokaliści

Iwona Kobrzyńska

Katarzyna Brewińska

Anna Winkler

Iga Grzebielucha, Ireneusz Grzebielucha

Uczestniczki warsztatów wokalnych: Angelika Cieślińska, Angelika Filipiak, Oliwia Pieniążek, Justyna Lewandowska, Marlena Reptowska

Wojciech Wolniewski

Stefan Hyzopski

Łukasz Marciniak

Wiersz własnego autorstwa wygłosiła p. Janina Włodarczyk.

Drodzy Artyści,

serdecznie dziękujemy za to, że po raz kolejny przekonaliśmy się, ilu zdolnych ludzi mieszka w Krośniewicach i okolicy, ile mają poczucia humoru i dystansu do siebie i chęci, by talent prezentować. Dzięki Wam możemy szczycić się tym, iż nie jesteśmy sklepem z kulturą, ale robimy to, co jest naszą misją. Mamy nadzieję, że będziemy razem zarażać radością, chęcią działalności scenicznej, animacyjnej i kulturalnej.

Szanowna Publiczności,

nie kupujcie szczepionek, pozwólcie się zarazić!

OSPa logo