28 stycznia 2009 (środa)

Biblioteka jest to instytucja, która gromadzi, opracowuje, konserwuje, chroni, informuje i udostępnia zbiory: tekstowe, audiowizualne, elektroniczne, hipertekstowe (łączące obraz, animacje i dźwięk z tekstem). Zakres i forma działania biblioteki zależy od poziomu cywilizacyjnego i kulturowego danego społeczeństwa oraz rzeczywistych potrzeb informacyjnych i czytelniczych środowiska lokalnego i ogólnokrajowego, w którym biblioteka działa.

 

Biblioteka może właściwie funkcjonować tylko wtedy, gdy posiada odpowiednio wyposażony lokal. Warunki lokalowe w znacznym stopniu oddziałują na jej pracę.

 

Biblioteka Publiczna w Krośniewicach mieści się w lokalu będącym dwukondygnacyjnym budynkiem o powierzchni użytkowej 300m². Znajduje się w centrum miasta, co umożliwia dogodny dostęp do biblioteki wszystkim mieszkańcom.

 

Image

 

Na parterze znajduje się wypożyczalnia i czytelnia Oddziału dla dzieci, a także czytelnia internetowa zajmująca niezależne pomieszczenie.

Image

 
 
 
 
 

Na piętrze mieści się wypożyczalnia dla dorosłych wyposażona w kilka stolików dla użytkowników. Minusem jest brak czytelni.

Image
 
 

Biblioteka publiczna jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, gromadzi i udostępnia zbiory ze wszystkich dziedzin służących kształtowaniu kultury społeczeństwa, kształceniu ogólnemu i zawodowemu, wychowaniu i kulturalnej rozrywce społeczeństwa. Biblioteka Publiczna w Krośniewicach jest placówką o charakterze uniwersalnym, obsługującą szeroką i zróżnicowaną grupę czytelników. Aby sprostać ich oczekiwaniom, gromadzi zbiory o rozległej problematyce, dotyczącej wszystkich dziedzin życia. Zasadniczym zadaniem biblioteki jest odpowiednie dobranie książek wartościowych, umożliwiających zaspokajanie wszystkich potrzeb czytelniczych. Formą nabywania księgozbioru stosowana przez Bibliotekę Publiczną w Krośniewicach jest przede wszystkim zakup. Pieniądze pochodzą z budżetu jak również z dotacji Ministerstwa Kultury. Świadome gromadzenie zbiorów wymaga wielu poszukiwań bibliograficznych, znajomości czasopism i wydawnictw informacyjnych. W ostatnich latach bardzo ważnym źródłem informacji o nowościach stał się Internet.

Image

 

Podstawowym rodzajem zbiorów każdej biblioteki publicznej są książki. W skład zbiorów Biblioteki Publicznej w Krośniewicach wchodzą wydawnictwa zwarte i czasopisma. Wydawnictwa zwarte stanowią najszerzej reprezentowany zbiór w bibliotece. Najbardziej rozbudowanym dziełem jest dział obejmujący powieści, nowele i opowiadania. W obrębie tego działu literatura została podzielona według poszczególnych krajów. W związku z istnieniem wielu szkół wyższych w okolicach Krośniewic biblioteka ma rozbudowany księgozbiór podręczny.

 

W bibliotece znajdują się również czasopisma, czyli publikacje periodyczne o określonej tematyce. Czasopisma są cennym źródłem informacji o aktualnej rzeczywistości politycznej, społecznej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Niestety Biblioteka Publiczna w Krośniewicach nie posiada magazynu w związku, z czym prasa przechowywana jest tylko przez rok.

 

Głównym zadaniem każdej placówki bibliotecznej jest jak najlepsze udostępnianie zbiorów. Biblioteka może w pełni zrealizować swoje zadania wówczas, gdy celem jej działania stanie się jak najlepsze zaspokojenie potrzeb czytelników. Użytkownicy bibliotek to osoby korzystające ze zgromadzonych w niej książek, czasopism i wydawnictw multimedialnych. Czytelnicy zarejestrowani w Bibliotece Publicznej w Krośniewicach reprezentują wszystkie grupy wiekowe (poczynając od pięciolatków). Intensywność czytelnicza poszczególnych grup jest jednak różna. Najliczniejszą grupę stanowią dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież z gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego. Wynika to nie tylko z osobistych zainteresowań, ale również z realizowanego programu szkolnego. Ze względu na rozwój szkolnictwa wyższego, liczną grupę odwiedzających bibliotekę stanowią studenci. Poszukują literatury związanej z wybranym kierunkiem studiów, ale preferują również czytanie literatury pięknej jako sposobu spędzania wolnego czasu.

 
 
 

Wśród tych, którzy dużo i chętnie czytają są osoby po pięćdziesiątym roku życia, ponieważ po uzyskaniu stabilizacji zawodowej i rodzinnej, posiadają więcej czasu na lekturę. Z księgozbioru, krośniewickiej biblioteki rzadko korzystają ludzie rozpoczynający pracę, zakładający rodziny i wychowujący dzieci. Wiąże się to przede wszystkim z braku czasu na lekturę. Jeżeli odwiedzają bibliotekę to po to, aby poszukać pozycji fachowych i informacyjnych związanych z wykonywanym zawodem.

 

Dane liczbowe pokazują znaczny wzrost ilości czytelników w ostatnich latach. Wiąże się to głównie z wzrastającą ilością studiujących. To naprzeciw ich zapotrzebowaniom stara się wychodzić biblioteka.

 

Udostępnianie jest obok gromadzenia i opracowania zespołem czynności mających na celu dostarczenie czytelnikom wszystkich materiałów bibliotecznych.

 

Biblioteka Publiczna udostępnia swoje zbiory w dwu podstawowych formach: prezencyjnie (na miejscu w czytelni) i na zewnątrz (poprzez wypożyczalnię dla dorosłych, wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży). Prawo do korzystania z czytelni posiadają również ci obywatele, którzy nie są stałymi czytelnikami biblioteki. Udostępnianie odbywa się bezpłatnie. Użytkownicy odwiedzający czytelnię posiadają wolny dostęp do regałów z prasą codzienną i czasopismami. Książki z księgozbioru podręcznego przynoszone są przez dyżurujące bibliotekarki.

 

W Bibliotece Publicznej w Krośniewicach udostępnianie na zewnątrz odbywa się w dwóch wypożyczalniach: jedną z przeznaczeniem dla dorosłych, druga dla dzieci i młodzieży. Wypożyczalnie funkcjonują na podstawie regulaminu biblioteki. Prawo do wypożyczania mają wszyscy mieszkańcy Gminy Krośniewice. Ilość udostępnionych książek nie przekracza pięciu woluminów, na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc. W razie nie wywiązania się czytelnika z terminowego zwrotu pożyczonych książek, pracownicy wypożyczalni wysyłają upomnienia.

 

W obu wypożyczalniach stosuje się wolny dostęp do półek. Tak forma umożliwia czytelnikom spokojne dokonanie wyboru lektury oraz wstępne zapoznanie się z zawartością książki. Przy udostępnianiu zbiorów na zewnątrz, dużą role odgrywa sprawna praca bibliotekarza. Z myślą o czytelnikach i pracownikach stosuje się system kieszonkowy. Każdy czytelnik posiada kieszonkę z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem bibliotecznym czytelnika.

 

Ważną rolą biblioteki jest prowadzenie działalności informacyjnej, poprzez udzielanie czytelnikowi bezpośredniej pomocy w jego poszukiwaniach bibliotecznych i bibliograficznych związanych z kształceniem się, pracą zawodową lub naukową. Służba informacyjna Biblioteki Publicznej w Krośniewicach ma na celu jak najlepsze umożliwienie czytelnikowi korzystania z zawartości biblioteki. Warunkiem udzielenia sprawnej informacji są katalogi, kartoteki i księgozbiór podręczny. W wypożyczalni dla dorosłych biblioteki znajdują się dwa katalogi: alfabetyczny i rzeczowy.

 

Katalog alfabetyczny ułożony jest abecadłowo, według haseł autorskich lub haseł tytułowych dla dzieł o nieoznaczonym autorstwie. Właściwie sporządzone opisy katalogowe, ułożone według przyjętych zasad szeregowania, pozwalają sprawnie udzielać informacji o pozycjach znajdujących się w bibliotece. Katalog rzeczowy wskazuje, jakie dzieła z danej dziedziny wiedzy lub o danym zagadnieniu zgromadzono. Katalog rzeczowy w Bibliotece Publicznej w Krośniewicach jest katalogiem systematycznym, a więc grupującym piśmiennictwo według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Dzieli się na dziesięć działów oznaczonych cyframi od 0 do 9, a następnie na pododdziały. Najbardziej rozbudowane są działy poświęcone naukom społecznym, historycznym oraz literaturze pięknej.

 

W wypożyczalni dla dzieci i młodzieży wyodrębniono dla najmłodszych użytkowników katalog systematyczny, który podzielony jest na poziomy:

 

I. obejmuje zbiory dla dzieci od 5 do 8 lat,

 

II. obejmuje zbiory dla dzieci od 9 do 10 lat,

 

III. obejmuje zbiory dla dzieci od 11 do 14 lat,

 

IV. obejmuje zbiory dla dzieci i młodzieży od 15 do 16 lat.

 

Ponadto w tym dziale znajduje się katalog tytułowy, który ułożony jest alfabetycznie. W obydwu wypożyczalniach funkcjonują również kartoteki regionalne uzupełniane na bieżąco oraz księgozbiory podręczne zawierające encyklopedie, słowniki, informatory.

 

Ważne dla biblioteki jest również istnienie czytelni internetowej, która powstała dzięki inicjatywie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Był to program ogólnopolski pod nazwą „Ikonka”. Programem tym objęto kilka województw w tym także łódzkie. Program ten polegał na uruchomieniu punktów powszechnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych wszystkich gmin województwa. Punkty te nazywane są „czytelniami internetowymi”.