03 września 2016 (sobota)

W tym roku wśród czytających fragmenty „Quo Vadis” znaleźli się: burmistrz Julianna Barbara Herman, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Anna Banasiak i pracownicy tejże szkoły– Magdalena Kacprowicz, Paweł Górnik, Tomasz Sobczak, Sławomira Cieślachowska. Fragment powieści przeczytał również Jakub Górski, zdobywca pierwszego miejsca w konkursie recytatorskim im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”, występujący w podwójnej roli– lektora i Nerona, bowiem formuła uczestnictwa w prezydenckiej akcji przyjęta przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach zakłada zapewnienie czytanym tekstom literackim oprawy artystycznej (muzycznej i aktorskiej– np. poprzez kostium).

Tak więc w sobotnie przedpołudnie, zasiadając na widowni lub nieopodal, na jednej z ławek na skwerze, można było wysłuchać fragmentów powieści mówiących m.in. o spotkaniach pierwszych chrześcijan, o relacji Winicjusza i Ligii, przypomnieć sobie (lub poznać) efekt dramatycznej walki Ursusa na rzymskiej arenie. Czytanie wzbogacono o utwór ,,Quo vadis, Domine” w wykonaniu Michała Bajora- aktora i wokalisty, odtwórcy roli Nerona w filmie z 2001r. wyreżyserowanym przez Jerzego Kawalerowicza (piosenka duetu Z. Książek, P. Rubik).

,,Co ma przeminąć, to przeminie (…)”– śpiewa M. Bajor. Słowa o przemijaniu nie dotyczą powieści ,,Quo vadis”, która jest nadal czytana, mimo że od jej powstania minęło już ponad 120 lat (najpierw była publikowana w prasie, w formie książki wydano ją w 1896r., a w 1905r. przyczyniła się do przyznania Sienkiewiczowi Nagrody Nobla). Jako utwór tegorocznego Narodowego Czytania została wybrana głosami czytelników, a równo 100 lat temu (już po śmierci autora) była polskim hitem eksportowym na całym świecie. Na samym tylko amerykańskim rynku wydawniczym sprzedano wówczas ponad półtora miliona egzemplarzy tej powieści.

Narodowe Czytanie znów za rok, w pierwszą sobotę września. Dobra, wartościowa akcja na szczęście nie przeminęła wraz z kadencją poprzedniego prezydenta, ale jest z powodzeniem kontynuowana i rozwijana. W tym roku fragmenty powieści ,,Quo vadis” odczytano w 2000 miejscowości (także za granicą). Nie wiadomo, jaki utwór będzie czytany za rok, ale już dziś GCKSiR zaprasza do udziału – w roli lektora czy słuchacza.

Organizatorzy akcji Narodowe Czytanie serdecznie dziękują:

-         Lektorom– za odwagę i chęć zmagania się z trudnym do czytania na głos Sienkiewiczowskim tekstem o skomplikowanej składni zdań;

-         Członkom grupy ,,Na wspak” (Jakubowi Górskiemu, Annie Morusgale, Paulinie Wiśniewiskiej) za udział aktorski, dzięki czemu powiało Rzymem na skwerze;

-         Słuchaczom– za to, że wspierali swoją obecnością czytających i w ten sposób uczestniczyli w akcji;

-         Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego– za wypożyczenie elementów scenografii, dzięki czemu Czytanie znów było eleganckie.

google round logo Zdjęcia