Koncert zatytułowano ,,Trzech pasażerów pociąg wiózł, czyli rzecz o podróżach, rozstaniach i powrotach”. Program miał charakter lokalny. Znalazły się w nim teksty, które napisano w związku z 100. rocznicą powstania kolei – inscenizacja autorstwa Zbigniewa Kacprowicza w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach, wiersze Marka Piotrowskiego i Jadwigi Łapko recytowane przez autorów, rymowanki napisane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem, archiwalne artykuły prasowe dotyczące ,,ciuchci”, anegdoty ,,kolejkowe” podane w formie scenek kabaretowych. Kapela Krośniewiacy wykonała trzy utwory do własnych tekstów powstałych w związku z jubileuszem. W koncercie wystąpili również młodzi instrumentaliści i wokaliści, którzy podczas warsztatów muzycznych opracowali piosenki wybrane do programu, chóry A’cappella i Młodzi Duchem, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz tancerze z grupy Moderato Furioso. Występom towarzyszyła prezentacja zdjęć ,,ciuchci” z różnych okresów jej istnienia – od czasu międzywojennego po ostatnie lata funkcjonowania kolei w Krośniewicach. Niezwykła była również sceneria koncertu – makiety taboru kolejowego w skali 1:4 wykonane przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Modele przygotowano z ogromną pieczołowitością i szacunkiem do detali.
Koncert był zróżnicowany stylistycznie – to nieuniknione w przypadku programu takiego jak ten. Na scenie wystąpiło około 100 wykonawców – członków sekcji działających przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz mieszkańców miasta i gości. Każdy, kto tylko chciał, mógł przyłączyć się do grupy artystów. Używając kolejowej metafory można by powiedzieć, że program przypominał wagon kolejowy – wsiadają pasażerowie, zajmują miejsca, obok siebie zupełnie różni ludzie. Łączy ich to, że jadą w tę samą stronę. Ludzie ,,stąd” snuli więc swoją opowieść o podróży i o kolei, prezentując własną twórczość lub posługując się dziełami mistrzów piosenki – Jonasza Kofty, Grzegorza Turnaua, Magdy Czapińskiej.
Kolejka jako firma nie funkcjonuje od kilku lat, ale istniała prawie wiek i była ważna dla miasta. Pełniła też rolę kulturotwórczą – w okresie miedzywojennym działała kolejowa grupa teatralna, a po wojnie żadna impreza w środowisku nie odbyła się bez udziału orkiestry dętej. Ekonomia rządzi się jednak swoimi prawami. Ostatni kurs krośniewickiej ,,ciuchci” miał miejsce 31 marca 2008r. To jednak nie oznacza, że trzeba zapomnieć o jej istnieniu – wręcz przeciwnie. GCKSiR, miejscowe muzeum oraz szkoły poprzez swoje działania związane z jubileuszem (konkursy, zajęcia tematyczne w czasie wakacji, wystawy i inne formy) propagowały historię i znaczenie dla rozwoju Krośniewic. Taka jest m.in. rola instytucji kultury i oświaty.
![]() |
ZDJĘCIA |
W programie wystąpili:
- sekcja instrumentalna:
Krzysztof Bździel
Bartłomiej Petera
Miłosz Głowienka
Justyna Grobelska
Paulina Zujewska
- soliści:
Małgorzata Banasiak
Krzysztof Bździel
Iwona Kobrzyńska
Łukasz Marciniak
Zuzanna Ożarek
Alicja Zientalska
Paulina Zujewska
- zespoły:
gościnnie – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach pod kierunkiem Hanny Nowak w inscenizacji autorstwa Zbigniewa Kacprowicza
Chór A'cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej
Chór Seniorów Młodzi Duchem pod kierunkiem Janiny Arent
Kapela Krośniewiacy
Grupa teatralna Na wspak pod kierunkiem Jolanty Zagajewskiej
Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Romana Frontczaka
Grupa taneczna Moderato Furioso pod kierunkiem Małgorzaty Janickiej
- swoje wiersze recytowali:
Jadwiga Łapko
Marek Piotrowski
- rymowanki napisane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa
w Nowem wygłosili Karolina Kołodziejczak i Łukasz Marciniak.
W programie zaprezentowano zdjęcia udostępnione przez Marcina Niestoja oraz Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego.
Scenografię (tabor kolejowy) wykonali rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krośniewicach; makiety zaprezentowano dzięki życzliwości Dyrekcji szkoły.
Transportem makiet zajął się Włodzimierz Pawlak, który przewiózł pojazdy wbrew założeniom akcji ,,Tiry na Tory”, co miało jednak głęboki sens.
GCKSiR serdecznie dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania koncertu z okazji 100. rocznicy powstania Krośniewickiej Kolei Dojazdowej.