UK Bookmakers

,,BLASK BITEWNEJ CHWAŁY” – KONCERT JANA PIETRZAKA

Administrator.

 MG 7661Jana Pietrzaka nie trzeba nikomu przedstawiać. Śmiało można go nazwać legendą polskiego kabaretu, bo od 61 lat występuje na scenie, tworzy programy telewizyjne, uprawia również działalność satyryczną w formie pisanej (swoje felietony publikuje w prasie). W minioną niedzielę, 14 listopada 2021r. Jan Pietrzak gościł w Krośniewicach. Na zakończenie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości artysta zaprezentował koncert pt. Blask bitewnej chwały.

Współorganizatorami koncertu było GCKSiR oraz Towarzystwo Patriotyczne – Fundacja Jana Pietrzaka, a dofinansowało go Narodowe Centrum Kultury.

W programie znalazły się piosenki Jana Pietrzaka pochodzące z różnych czasów – od okresu współpracy z warszawskim kabaretem Hybrydy w latach 60., poprzez Kabaret pod Egidą – jego autorski projekt, aż po działalność prowadzoną po 1989r. Nie zabrakło najpiękniejszych patriotycznych utworów z jego repertuaru, które zapewne poruszyły wrażliwe struny dusz odbiorców – piosenek Nadzieja, Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż, Taki kraj i Żeby Polska była Polską. Ostatni z wymienionych został wykonany na zakończenie występu, a publiczność wówczas wstała z miejsc i przyłączyła się do śpiewu. Artyście towarzyszyła Kapela spod Egidy pod kierunkiem Mariusza Dubrawskiego. Wiele utworów Jan Pietrzak zaśpiewał, wykorzystując również własny akompaniament gitarowy. Piosenki przeplatane były narracją sprawnie poprowadzoną przez artystę.

Materią koncertu, oprócz piosenek, była też gawęda historyczna i zabawne dykteryjki na temat czasów słusznie minionych – o pracy satyryka w tamtym okresie, o inwigilacji przez służby. Jan Pietrzak był w swoim żywiole – nie na próżno uznawany jest za prekursora rodzimego stand-upu. Okres Polski socjalistycznej – jak wiadomo – był dla kabaretu znakomitym czasem, bo wymagał inteligencji i pomysłowości w działaniu twórców i wykonawców. Nie sięgali oni wówczas po najprostsze chwyty. Ostrze satyry kierowali w stronę rządzących, jednak należało stosować przekaz jasny dla odbiorców, mając jednocześnie na uwadze cenzurę. To dawało pole do szerokiego stosowania ironii i dwuznaczności. Taka sytuacja była dla kabaretu znakomita (nie znaczy, że wygodna), bo wpływała na jakość przekazu, dostarczając jednocześnie pożywki w postaci absurdów PRL-owskiej rzeczywistości. 

Po zakończeniu koncertu Jan Pietrzak otrzymał kwiaty od widzów, a burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman podziękowała za występ w imieniu mieszkańców Krośniewic. Następnie artysta podpisywał swoje płyty i książki, które można była zakupić, chętnie też pozował do zdjęć. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Jan Pietrzak, z wykształcenia oficer wojsk radiotechnicznych, jest autorem tekstów piosenek i znanych kompozycji, nie tylko patriotycznych. Jego autorstwa są słowa słynnego przeboju Danuty Rinn pt. Gdzie ci mężczyźni. Natomiast do tekstów Agnieszki Osieckiej Czy te oczy mogą kłamać oraz Jonasza Kofty Pamiętajcie o ogrodach skomponował muzykę. 

Koncertowi towarzyszyła wystawa Polska Niepodległa wypożyczona od Łódzkiego Domu Kultury. Od niedzielnego popołudnia do końca listopada ekspozycja jest prezentowana w sali widowiskowej Ośrodka Kultury OSPa.

Warto odnotować jeszcze jeden fakt, ważny dla GCKSiR jako instytucji, która zajmuje się aranżowaniem życia kulturalnego i animowaniem działalności artystycznej mieszkańców Krośniewic. Otóż w tym dniu, w czasie koncertu Jana Pietrzaka, zadebiutowało na scenie nowe pianino marki Yamaha, zakupione ze środków pozyskanych od MKiDN w ramach programu Infrastruktura domów kultury. Brzmiało pięknie…

 zdgoogle 96dp  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here