UK Bookmakers

Wakacje z coolturą za nami…

Justyna Szadkowska.

 DSC0197Miniony rok szkolny z pewnością na zawsze pozostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Sytuacja pandemiczna w kraju zmusiła system edukacji do diametralnej reorganizacji i tym samym przez większość roku nauka prowadzona była w trybie zdalnym. Tak długa izolacja wpłynęła szczególnie na najmłodsze dzieci, dla których niezwykle ważny jest kontakt z rówieśnikami. Tegoroczne warsztaty pod hasłem Wakacje z coolturą zorganizowane przez GCKSiR idealnie wpisały się w oczekiwania najmłodszych. W przeciwieństwie do zeszłego roku, w którym pandemia nie pozwoliła na sfinalizowanie planu zajęć, możliwość organizacji wycieczek i zajęć rekreacyjnych sprawiła, że oferta wakacyjna cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Siedmiodniowy cykl zajęć dla dzieci rozpoczął się 28 czerwca. Pierwszego dnia grupa dzieci (28 osób) wzięła udział w warsztatach rękodzieła z wykorzystaniem drewna osikowego. Wszyscy pracowali w największym skupieniu i z pełną precyzją, co zaowocowało wspaniałym efektem końcowym – powstały przepiękne osikowe kwiaty oraz aniołki. Po warsztatach rękodzieła uczestnicy zajęć wyruszyli w teren, gdzie odbyły się zabawy rekreacyjne. Miło było korzystać z możliwości wspólnej zabawy w plenerze.
Natomiast 29 czerwca GCKSiR zorganizowało wycieczkę pod hasłem Jedziemy w Łowickie! Wesoły autobus pełen dzieci wyruszył w okolice Łowicza, gdzie wielu mieszkańców kultywuje dawne tradycje ludowe i chroni kulturową odrębność regionu. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta we wsi Bednary. Właściciel jednej z zagród – bednarz, potomek dawnych twórców wyrobów z drewna, zaprezentował różne techniki tego rzemiosła. Uczestnicy mieli okazję własnoręcznie złożyć wiaderko z drewnianych elementów oraz wykonać zabawkę z sitowia. Oprócz możliwości bliższego poznania ginącego zawodu dzieci zdobywały też wiedzę na temat dawnego życia na wsi – kręciły lody w starej maszynie, próbowały prania w baliach za pomocą kijanek oraz tary, a także ubijały masło w kierzynce, którego mogły później skosztować. Ze wsi Bednary grupa przemieściła się do samego Łowicza, gdzie uczestnicy obejrzeli wszystkie wystawy aktualnie prezentowane przez tamtejsze muzeum, a także zwiedzili skansen. Tego dnia pogoda szczególnie dopisała. Wszyscy wrócili do Krośniewic bardzo zmęczeni, ale jednocześnie zadowoleni z wyprawy.
Celem kolejnej wycieczki w ramach Wakacji z coolturą było Kutno (30 czerwca). Dzieci rozpoczęły dzień od seansu filmowego w Kinie KDK –obejrzały film Psy i Koty 3: Łapa w łapę. Następnym punktem wycieczki były warsztaty w manufakturze cukierków Ręcznie- zrobione, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonali lizaki, a na koniec zakupili różne słodkości dostępne w ofercie sklepu. Trzeba przyznać, że ten punkt programu dnia okazał się prawdziwym rajem dla łasuchów.😊Wycieczka zakończyła się rekreacją na placu zabaw w kutnowskim Parku Wiosny Ludów.
Kto odwiedził Ośrodek Kultury w dniu 1 lipca, mógł poznać technikę wykonywania prac z gipsu (zajęcia pod hasłem Ale gips!). Dzieci przekonały się, że działania z gipsową materią zawierają trochę elementów artyzmu, trochę rzemiosła, trochę zabawy. W czasie warsztatów powstały gipsowe obrazy. Po takiej pracy niezbędna była porcja ruchu, dlatego uczestnicy spotkania chętnie wzięli udział w zajęciach sportowych, poznając podstawy softballa na profesjonalnym boisku.
Natomiast na kolejny dzień, 2 lipca GCKSiR zaproponowało podchody. Jedni uczestnicy zabawy znali doskonale tę grę bardzo popularną dawniej, w czasach ich rodziców i dziadków, dla innych była nowością. W piątkowe przedpołudnie grupy uczestników udały się w teren. Podczas intensywnego spaceru po krośniewickich ulicach wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością, wymyślając i rozwiązując skomplikowane zagadki, a na koniec dotarli do celu, który kończył grę. Zabawa została przyjęta z ogromnym entuzjazmem przez dzieci, które jednogłośnie oznajmiły, że bawiły się wspaniale.
W dniu 8 lipca odbyła się kolejna wycieczka. Tym razem dzieci nie musiały uczestniczyć w dalekiej podróży, ale zajęcia, w których wzięły udział, były niecodzienne i bardzo pouczające. Niejednych na pewno zaskoczyły. Grupa odwiedziła Ośrodek Hodowli Zwierzyny Krośniewice mieszczący się na terenie lasu w Ostrówkach. Ośrodek prowadzony jest przez pana Krzysztofa Staniszewskiego oraz jego żonę Paulę. Dla miłośników przyrody, których z pewnością w gronie uczestników wyjazdu nie brakowało, była to nie lada gratka. Dzieci zobaczyły młode bażanty, przewodnik opowiedział wiele ciekawostek o życiu tych ptaków, m.in. o tym, jakie są różnice pomiędzy kurkami a kogucikami bażantów. Uczestnicy zobaczyli też inne zwierzęta mieszkające w ośrodku, takie jak pies rasy wyżeł, koń o imieniu Boraggio czy przepiękna George. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się młode jastrzębie (gospodarz jest sokolnikiem). Oprócz zwiedzania samego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Krośniewice dzieci odbyły spacer po lesie. Podczas przechadzki pan Krzysztof opowiedział o gatunkach roślin i drzew, a także o tym, w jaki sposób człowiek powinien zachowywać się w lesie i co zrobić w razie potencjalnego zagrożenia. Na koniec uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jak brzmią pozdrowienia myśliwskie (Darzbór – odpowiednik codziennego dzień dobry), a także pozdrowienia sokolników (Chwal ćwik).
Na 9 lipca zaplanowano zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, ale deszczowa pogoda uniemożliwiła ich realizację w takiej formie. Jednak szybko znalazł się sposób na dobrą zabawę. Zajęcia w plenerze zostały zastąpione zabawami rekreacyjnymi oraz warsztatami rękodzieła w hali sportowej. Dzieci wymiennie uczestniczyły w rywalizacji sportowej i własnoręcznie, wykorzystując technikę malowania na tkaninie, ozdabiały worko-plecaki, które po zajęciach zabrały do domu.
Tegoroczne warsztaty przyniosły ogrom radości zarówno dzieciom, jak i całej kadrze GCKSiR. Po tak długiej przerwie kadra GCKSiR stęskniona i ze zdwojonym zapałem organizowała zajęcia, które każdego dnia przynosiły satysfakcjonujące efekty.
Bardzo dziękujemy uczestnikom wszystkich warsztatów i wycieczek. Dziękujemy również naszym wolontariuszkom – Magdalenie Kaczmarek, Marii Chmieleckiej oraz Zofii Chmieleckiej za zaangażowanie i nieocenioną pomoc podczas organizacji zajęć. Dziękujemy Pani Burmistrz za użyczenie autokarów, a Panom Kierowcom za bezpieczne podróże z uśmiechem.
Wakacje z coolturą się skończyły, ale nadal trwają wakacje! Życzymy wspaniałego wypoczynku, a od września zapraszamy na zajęcia sekcji i zespołów GCKSiR. Do zobaczenia!

zdgoogle 96dp Osikowe ozdoby
zdgoogle 96dp Jedziemy w Łowickie!
zdgoogle 96dp  Wycieczka do kina i warsztaty lizakowe
zdgoogle 96dp  Ale gips! I inne atrakje...
zdgoogle 96dp  Zajęcia rekreacyjno-sportowe
 zdgoogle 96dp  Leśna przygoda
 zdgoogle 96dp  Zajęcia sportowe z niespodziankami

 

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here