UK Bookmakers

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – ODSŁONIĘCIE MURALU UPAMIĘTNIAJĄCEGO GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA

Justyna Szadkowska.

 DSC0674 copy50. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa

W nocy z 11 na 12 maja 1970r. w Londynie, w 26. rocznicę rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino zmarł gen. Władysław Anders. Pochowano go na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, wśród żołnierzy poległych w walkach rozgranych w rejonie wzgórza, na którym znajdował się słynny benedyktyński klasztor. Zgodnie z życzeniem spoczął wśród swoich podkomendnych. Prosta historia – powie ktoś. Żołnierze powinni walczyć, gdy jest wojna, generałowie powinni dowodzić. Bitwa o Monte Cassino jest określana jako jedna z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, a generał Władysław Anders jako dowódca dokonał tego, co wcześniej nie udało się Brytyjczykom, Francuzom, Nowozelandczykom czy Hindusom. Choćby dlatego nie jest to prosta historia i nie jest to tylko wojenny epizod. To historia o niezwykłym dowódcy i niezwykłym człowieku. Jest coś niezwykłego i w życiu, i w śmierci Generała, który wtedy, 12 maja 1970r. dołączył do ponad dziewięciuset poległych podkomendnych właśnie w tej chwili, gdy 26 lat wcześniej rozpoczynała się ta ostateczna walka o klasztor i wzgórze, po której 18 maja na ruinach załopotała biało- czerwona flaga i zabrzmiał hejnał mariacki.

Od śmierci Generała minęło pół wieku. Trzeba było uczcić rocznicę w miejscu, gdzie się urodził. Obchody zaplanowano na maj, jednak z powodu stanu epidemii uroczystości nie mogły się odbyć. Dlatego cztery miesiące później, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa poświęcono Generałowi cały weekend (11-13 września). Tematyka tegorocznych EDD znakomicie się do tego nadawała, bowiem odbywały się one pod hasłem ,,Moja droga”, a przecież droga życiowa Władysława Andersa zaczęła się właśnie tutaj. Być może paradoksalnie epidemia w tym jednym przypadku przysłużyła się i Generałowi, i Krośniewicom?

Krośniewice. Jestem stąd... - odsłonięcie muralu

Uroczystości w dniu 11 września rozpoczęły się o godz. 11.00 odsłonięciem muralu upamiętniającego gen. Władysława Andersa. Malowidło powstało na wschodniej ścianie budynku hali sportowej. Jest formą upamiętnienia Generała urodzonego w Krośniewicach, ale też pełni funkcję edukacyjną, co jest uzasadnione ze względu na miejsce wykonania (hala należy do kompleksu edukacyjno- sportowego).

Przed uroczystym odsłonięciem zabrał głos Dariusz Rogut, dyrektor IPN w Łodzi, współgospodarz tej części uroczystości, który w swoim wystąpieniu wspomniał o zasługach wojskowych Generała, ale też podkreślił fakt, że historia Władysława Andersa jest ,,egzemplifikacją losu nie tylko generalicji Wojska Polskiego, ale też losu wszystkich żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jest egzemplifikacją bohaterstwa, odwagi, poświęcenia i walki o wolną i niepodległą Polskę”.

Następnie dokonano odsłonięcia muralu. Był to symboliczny akt włączenia malowidła do przestrzeni miejskiej Krośniewic, a stało się to poprzez przecięcie biało- czerwonej wstęgi. Odsłonięcia dokonała Anna Maria Anders – córka Generała, ambasador RP w Rzymie, poseł Tomasz Rzymkowski, dyrektor IPN w Łodzi Dariusz Rogut oraz burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman.

Po odsłonięciu muralu wręczono podziękowania pracownikom IPN w Łodzi, dzięki którym w Krośniewicach zrealizowano malowidło upamiętniające Generała. Na koniec zabrzmiały dźwięki pieśni ,,Czerwone maki na Monte Cassino”.

Mural GCKSiR planowało wykonać w ramach Programu Dotacyjnego ,,Niepodległa”, ale po dwóch z rzędu wnioskach, które zyskały dofinansowanie (1918 i 1919r.), tym razem się nie udało. Powiodło się natomiast zainteresowanie sprawą Instytutu Pamięci Narodowej. Prezes instytucji, dr Jarosław Szarek przychylnie podszedł do pomysłu, samą realizacją zajął się Oddział IPN w Łodzi, którego dyrektorem jest dr hab. Dariusz Rogut. Szybkie decyzje obu panów oraz sprawne przeprowadzenie czynności przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Łódzkiego Oddziału IPN sprawiło, że na tydzień przed uroczystościami mural był gotowy. Namalowała go firma IDEAMO z Warszawy, a wykonanie malowidła sfinansował IPN w Łodzi.

Jest to pierwszy mural, być może nie ostatni z serii malowideł historycznych pod wspólnym tytułem Jesteśmy stąd..., nawiązujących do broszury wydanej ze środków Programu Dotacyjnego Niepodległa w 2018r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. GCKSiR w Krośniewicach będzie próbowało pozyskać środki na upamiętnienie kolejnych osób pochodzących ,,stąd” lub związanych z miastem, którzy w efekcie swoich życiowych działań zasłużyli na pamięć współcześnie żyjących krośniewiczan.

Serdecznie dziękujemy

Panu Prezesowi IPN dr. Jarosławowi Szarkowi

oraz pracownikom Oddziału IPN w Łodzi –

Panu Dyrektorowi dr. hab. Dariuszowi Rogutowi,

Panu Naczelnikowi Bartoszowi Bijakowi

oraz Pani Patrycji Resel.

Dzięki Państwa życzliwości,

zrozumieniu potrzeby realizacji muralu

oraz sprawnemu przeprowadzeniu niezbędnych działań

nasze miasto zyskało kolejny znak pamięci o gen. Władysławie Andersie –

krośniewiczaninie, z którego jesteśmy dumni.

                                                                                                               GCKSiR w Krośniewicach

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here