UK Bookmakers

50. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa

Administrator.

anders 50 rocznica 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50 lat, które minęło od śmierci gen. Władysława Andersa to czas, aby znów przypomnieć, że znakomity dowódca, zwycięzca bitwy o Monte Cassino to krośniewiczanin z pochodzenia. Przyszedł na świat w 1892r. w rządcówce w Błoniu, jako syn administratora majątku Rembielińskich. Dziś jego dom rodzinny nazywany ,,Andersówką”, znajduje się w granicach administracyjnych miasta, a Władysław Anders patronuje osiedlu Błonie.

Maj w Krośniewicach miał być rocznicowy. Gwiaździsty Rajd Rowerowy Krośniewickie Maki, od 14 lat organizowany, by młodzi mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości oddawali cześć bohaterowi tej ziemi i uczyli się patriotyzmu, miał się odbyć właśnie 12 maja. Planowano wyjątkową formę wydarzenia, aby podkreślić ,,okrągłą” rocznicę jego odejścia na wieczną wartę. Ważnym punktem obchodów miał być również koncert Artystycznego Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego w kościele parafialnym w dniu 17 maja. Główne uroczystości zaplanowano na 23 maja. Organizatorzy – Gmina Krośniewice, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz GCKSiR przygotowywały się do realizacji tych i innych wydarzeń od dawna, mając świadomość ich wagi dla zachowania pamięci o Generale.

Koronawirus pokrzyżował plany. W trwającym od kilku tygodni stanie pandemii niemożliwe jest zrealizowanie programu obchodów, zresztą nie tylko w naszym mieście. Odwołano uroczystości rocznicowe na Monte Cassino – wieniec na grobie zwycięskiego dowódcy złożyła jedynie Anna Maria Anders, ambasador RR we Włoszech, córka Generała. Gdyby nie stan pandemii, którą Włochy zostały wyjątkowo mocno dotknięte, na cmentarzu polskim tego dnia byłyby tłumy ludzi w mundurach i cywilów, w różnym wieku, ze sztandarami. Wyjątkowość czasu i konieczność respektowania prawa sprawiła, że w telewizyjnych migawkach można było zobaczyć pustą nekropolię na Monte Cassino i jeden biało- czerwony wieniec złożony na centralnie usytuowanej  mogile. Symbol.

Na terenie gminy Krośniewice Władysław Anders upamiętniany jest w trzech miejscach, gdzie tradycyjnie składa się kwiaty – są to ,,Andersówka”, pomnik na skwerze miejskim i obelisk przed Szkołą Podstawową w Nowem, której Generał patronuje. Te trzy miejsca odwiedziła delegacja społeczności krośniewickiej. Kwiaty złożyły burmistrz Katarzyna Erdman i dyrektor GCKSiR Małgorzata Przygodzka, a także delegacja Szkoły Podstawowej w Nowem – instytucję reprezentowała m.in. dyrektor Grażyna Sochacka. W późniejszych godzinach przy pomniku Generała stawiły się kolejne delegacje – kwiaty złożyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kutnie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowkiego w Krośniewicach. Ze względu na brak możliwości gromadzenia się delegacje dowolnie wybierały godzinę uczczenia rocznicy śmierci dowódcy 2. Korpusu Polskiego.

Ze względu na fakt, iż niemożliwe było oddanie honorów Generałowi na Monte Cassino, do Krośniewic przyjechała delegacja z Warszawy z szefem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministrem Janem Józefem Kasprzykiem i prezesem Instytutu Pamięci Narodowej drem Jarosławem Szarkiem na czele (w stolicy Generał Anders nie doczekał się jeszcze pomnika). Przybył także dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut. Delegacji towarzyszyły media ogólnopolskie i regionalne. W krótkich wystąpieniach przed złożeniem kwiatów goście podkreślili wojskowe zasługi Generała, jego wkład w propagowanie polskiej kultury i dbałość o edukację wśród emigracji, której przez lata przewodził, jego zaangażowanie w animowanie życia Polonii, a także starania mające na celu propagowanie informacji o losie Polaków zgładzonych przez Rosjan w Katyniu, Starobielsku i Miednoje, służące też oddaniu pomordowanym należnej czci. Prezes IPN podziękował mieszkańcom Krośniewic i Błonia za kultywowanie pamięci o gen. Władysławie Andersie, doceniając wkład szkoły jego imienia w te działania. Po złożeniu kwiatów goście odwiedzili ,,Andersówkę” i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Generała.

W najbliższą niedzielę, 17 maja o godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Generała i jego żołnierzy w krośniewickim kościele. Uroczystość przy pomniku, z udziałem Anny Marii Anders, planowana jest na 11 września, a jej forma i oprawa uzależniona będzie od możliwości związanych z zachowaniem bezpieczeństwa zdrowotnego uczestników.

 Z okazji 50. rocznicy śmieci gen. Władysława Andersa ukazało się wiele artykułów związanych z jego życiem i działalnością. Poniżej link do artykułu zamieszczonego na portalu przystanekhistoria.pl.
https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/wladyslaw-anders

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here