UK Bookmakers

229. rocznica uchwalenia Konstytucji, czyli Święto Narodowe w czasie pandemii

Administrator.

3maja 2020Od kilku tygodni przeżywamy czas pandemii, który wpływa diametralnie na organizację życia społecznego. W ograniczeniu kontaktów, w niemożności pełnej realizacji tradycji, przeżywaliśmy też Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obchody były skromne, ale na pewno przejdą do historii jako znak czasu. 

3 maja o godz. 12.00, zgodnie z tradycją, w kościele parafialnym w Krośniewicach została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Zwykle w uroczystości o charakterze religijno- patriotycznym uczestniczą władze samorządowe, tak było i tym razem. Do świątyni przybyli włodarze gminy – burmistrz Katarzyna Erdman, przewodniczący Sławomir Kępisty, radni Rady Miejskiej. Mszę św. odprawił ks. proboszcz Tomasz Jackowski. Modlono się w intencjach ważnych dla kraju, ale też o ustanie pandemii i o deszcz, tak potrzebny rolnictwu, gdyż zagrożenie suszą tego roku jest bardzo poważne. 

Zwykle w uroczystościach patriotycznych w kościele brały udział poczty sztandarowe. Tym razem do świątyni przybył jeden poczet, gminny, z radnymi Rady Miejskiej w składzie. Nie było uroczystego wejścia z udziałem sekcji werblistów GCKSiR. We wnętrzu naszego kościoła mogły znaleźć się 32 osoby, zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi na czas zagrożenia chorobą covid-19, które mówią o uzależnieniu liczby uczestników liturgii od wielkości obiektu. Wszyscy, poza celebransem, w maseczkach ochronnych. 

Msze patriotyczne w ostatnich latach zyskiwały wyjątkową oprawę muzyczną, przygotowaną przez zespoły Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. 3 maja zachowanie tego elementu również nie było możliwe. Ze względu na obostrzenia dotyczące odległości nie przypinano uczestnikom uroczystości kotylionów w biało- czerwonych barwach. Tak więc święto narodowe, z natury swej radosne, stało się wydarzeniem symbolicznym, które zapisze się w naszej pamięci jako przejmujące, i nie ma w tym cienia przesady.

Kilka słów o tradycji i dziejach tego święta może ułatwić nam ocenę sytuacji w kontekście historycznym. Obchody rocznic uchwalenia Konstytucji były zakazane podczas rozbiorów Polski. Świętowanie kolejnych rocznic proklamowano po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto Konstytucji 3 maja było zakazane. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze w Warszawie zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na odwoływanie się do tradycji niepodległości Polski oraz ich narodowo-katolicki charakter. Przeciwstawiano im i nagłaśniano propagandowo Święto Pracy. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja, a wszelkie próby uczczenia święta kończyły się zazwyczaj zatrzymaniami i szykanami. Starsi mieszkańcy zapewne pamiętają, że w tamtych czasach 2 maja koniecznie trzeba było zdjąć flagę, aby nazajutrz już nie powiewała. W 1990 roku, po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności przez Polskę, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym, nie rezygnując z wolnego od pracy dnia 1 maja. Od 2004 roku obchodzimy również Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja). Mamy więc teraz trzy dni, by cieszyć się barwami narodowymi.

W 2020r. koronawirus sprawił, że świąteczną radość zredukowaliśmy do minimum, obchody – do modlitewnego spotkania i niezbędnych symboli. Flagi narodowe w słoneczny dzień zdobiły prawie puste ulice, bo zgodnie z apelami władz rządowych i sanitarnych zostaliśmy w domach, chroniąc zdrowie swoje i innych. Może za rok zaśpiewamy radośnie 

Wiwat maj, piękny maj,

Dla Polaków błogi raj!

Natomiast flagę państwową powinniśmy z dumą wywieszać z okazji świąt narodowych – majowego i listopadowego, do czego kadra GCKSiR serdecznie zachęca. Koronawirus nie ma na to żadnego wpływu, jeśli serca naszych mieszkańców są biało- czerwone.

 google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here