UK Bookmakers

Koncert pt. „Natchniony duchem polskości”

Administrator.

 DSC0946 copy5 maja tego roku minęło 200 lat od dnia narodzin Stanisława Moniuszki. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w związku z jubileuszem rok 2019 ogłosił Rokiem Moniuszkowskim. Dla uczczenia tego faktu GCKSiR w Krośniewicach przygotowało koncert pt. Natchniony duchem polskości, prezentujący działalność i muzykę ojca polskiej opery narodowej. Program zaprezentowano w niedzielę, 10 listopada br., w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Na koncert przybyli Paulina Matysiak – posłanka na Sejm RP, burmistrz Katarzyna Erdman, radni Rady Miejskiej w Krośniewicach – Anna Chmielecka, Jadwiga Piotrowska, Andrzej Konwerski i Krzysztof Trzeciak oraz krośniewiccy patrioci, którzy udział w muzycznym spotkaniu potraktowali jako formę obchodów Święta Narodowego i możliwość poszerzenia wiedzy o polskim kompozytorze okresu romantyzmu.

Dorobek muzyczny Stanisława Moniuszki jest na wskroś patriotyczny, na wskroś polski. Mimo że powstał w okresie zaborów, świetnie nadawał się, aby w ten sposób uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Tytuł koncertu miał swoje źródło z wypowiedzi Stanisława Moniuszki, który powiedział: Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł. Tak więc w pierwszej części koncertu widzowie udali się w podróż śladami Stanisława Moniuszki, poznając jego życiorys i utwory. Każda z pieśni czy arii poprzedzona była komentarzem dotyczącym biografii kompozytora i okoliczności, które wpłynęły na jego twórczość. Utwory wykonali zawodowi muzycy z krośniewickimi korzeniami – sopranistka Alicja Zientalska z towarzyszeniem pianisty Zbigniewa Mereckiego oraz uczestnicy zajęć prowadzonych w GCKSiR – Chór Seniorów ,,Młodzi Duchem” pod kierunkiem Janiny Arent, Orkiestra Dęta z Krośniewic pod batutą Roman Frątczaka oraz Marek Borkowski i Szymon Urbanek – uczniowie Ogniska Muzycznego w Krośniewicach prowadzonego przez Janinę Arent. W programie koncertu zabrzmiały pieśni ze Śpiewnika domowego Stanisława Moniuszki w wykonaniu krośniewickiej orkiestry i chóru (m.in. Prząśniczka, Kozak, Krakowiaczek i inne), pieśń Brzózka mała zagrał na pianinie Marek Borkowski, arię Zosi z opery Flis zaśpiewała Alicja Zientalska, melodię arii Jontka z opery Halka zagrał Szymon Urbanek, a Orkiestra Dęta z Krośniewic zakończyła tę część programu pięknym wykonaniem poloneza Pan Chorąży z opery Hrabina

W drugiej części programu zaprezentowano utwory patriotyczne. Najpierw Alicja Zientalska z towarzyszeniem pianisty Zbigniewa Mereckiego zaśpiewała pieśń Fryderyka Chopina pt. Smutna rzeka. Następnie Chór Seniorów ,,Młodzi Duchem” wraz z Orkiestrą Dętą z Krośniewic wykonali utwory popularne w okresie, gdy Legiony Polskie pod wodzą Józefa Piłsudskiego walczyły o odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Koncert zakończył Marsz Pierwszej Brygady, po czym nastąpiły owacyjne oklaski i na bis zabrzmiała wiązanka pieśni żołnierskich. Krośniewicki wieczór patriotyczny zakończył się wspólnym muzykowaniem, bowiem publiczność z ochotą włączyła się do odśpiewania pieśni Wojenko, wojenko, Jak to na wojence ładnie czy Przybyli ułani.

Raduje się serce, raduje się dusza – śpiewali w 1914r. żołnierze I Kompanii Kadrowej, a później wszyscy legioniści. Serca publiczności koncertu również ożywiła radość, bowiem krośniewiczanie, w tym wielu młodych ludzi, potrafili przygotować piękny program, nawiązujący do Święta Narodowego i sprzyjający integracji miejscowej społeczności w oparciu o wartości patriotyczne. Właśnie za to tak gorąco dziękowali odbiorcy koncertu, do czego kadra GCKSiR również gorąco się przyłącza.

google round logo   zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here