UK Bookmakers

,,Zakazane piosenki”

Administrator.

5O1A7702a11W sobotę i niedzielę, 26 i 27 października 2019r. w sali Ośrodka Kultury OSPa zaprezentowano widowisko pt. ,,Zakazane piosenki”. Program powstał w czasie zajęć warsztatowych, które trwały od września i były efektem projektu Stąd do przeszłości… – od wolności do okupacji realizowanego w ramach programu Koalicje dla Niepodległej. Zajęcia wokalne poprowadziła Aleksandra Kołodziejska, warsztaty aktorskie – Małgorzata Przygodzka (również autorka scenariusza), a kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia był Zbigniew Merecki. W wyniku tych działań przygotowano program mówiący o okupacyjnej rzeczywistości Polaków, o cierpieniu i strachu tych lat, ale też o uśmiechu, który ratował życie. Na koncert przybyli włodarze Krośniewic – burmistrz Katarzyna Erdman, przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach Sławomir Kępisty, państwo radni, zaproszeni goście oraz mieszkańcy, którzy zawsze z chęcią oglądają efekty pracy utalentowanych ludzi ,,stąd” i zawsze umieją ich docenić. 

Na scenie wystąpili uczestnicy zajęć warsztatowych, którzy wspólnie czy solo wykonali piosenki napisane lub spopularyzowane w czasie wojennych lat. Uciemiężeni przez najeźdźców niemieckich Polacy utrwalali obserwowane zdarzenia i swoje emocje, pisząc teksty do znanych przedwojennych melodii lub komponując nowe utwory. Piosenki opowiadały o walce, o utracie bliskich, o zniszczeniach, o cierpieniu, o głodzie i braku dachu nad głową – w scenariuszu programu znalazły się m.in. utwory ,,Dnia pierwszego września”, ,,Gdy w noc wrześniowe” czy ,,Warszawo ma”. Wiele z nich miało jednak charakter satyryczny, a tworzono je dla rozładowania napięcia i wzmocnienia wiary w polskim społeczeństwie, że okupacja nie będzie trwała wiecznie, że uda się pokonać i wypędzić Niemców, że wróci normalność. W programie nie mogło więc zabraknąć słynnych na cały kraj, śpiewanych w wielu wersjach piosenek ,,Siekiera, motyka”, ,,Teraz jest wojna” czy ,,Czerwone jabłuszko”. Widownia miała okazję aktywnie uczestniczyć w koncercie, gdyż w programie zaplanowano wspólne zaśpiewanie czterech utworów – były to ,,Pałacyk Michla”, ,,O chłopakach z AK”, ,,Marsz Żoliborza” i ,,Serce w plecaku”. Kapela Krośniewiacy przygrywała, a ,,chór krośniewiaków”, korzystając z miniśpiewniczków zawierających teksty, z ochotą wykonał pogodne, rytmiczne piosenki wojenne i powstańcze. W programie znalazły się również trzy współczesne utwory z przejmującym tekstem, odnoszące się do wojennego czasu – były to ,,A jeśli nie wrócę przed świtem” (Anity Lipnickiej i Johna Portera), ,,Modlitwa dziewczyńska” (Dariusza Malejonka & Maleo Reggae Rockers) i utwór finałowy – refren piosenki ,,Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” (Grzegorza Tomczaka).

Część teatralna widowiska to przede wszystkim scenki, które stworzono na bazie dowcipów opowiadanych w czasie okupacji. Dzięki temu powstały obrazki ukazujące ówczesne poczucie humoru, a nadano im następujące tytuły: ,,W tramwaju” (wojenne dialogi Polaków), ,,Z zaświatów” (obraz wojny w Niemczech, Anglii i Polsce widziany okiem anioła), ,,Ciemna ulica w dzielnicy północnej” (co się dzieje, gdy sprytny Żyd lub Żydówka zostanie przyłapany przez esesmana w czasie przemykania się ulicami po godzinie policyjnej), a scenka rozgrywająca się w pociągu (zatytułowana ,,Tajemnica przedziału nr 17”) zyskała formę programu ,,Sensacje XX wieku”. Elementy aktorskie widowiska to także zadania lektorskie i recytatorskie. Widzowie na wstępie zostali przygotowani pod względem historycznym do odbioru programu. Pomiędzy poszczególnymi elementami scenariusza prezentowano krótkie wojenne wierszyki lub teksty satyryczne dotyczące polskiej rzeczywistości po 1939r. Elementem widowiska noszącym znamiona działań aktorskich było także malowanie haseł i rysunków, które powstawały na murach wojennych kamienic i parkanów. Tak oczom widzów w pewnym momencie ukazał się znak Polski Walczącej, szubienica ze swastyką czy napis ,,Hitler kaput”. Do programu włączono także wiersz ,,Tamtemu pokoleniu” Janusza Kotarskiego – recytował autor.

Widowisku towarzyszyła wystawa haseł pisanych na murach i parkanach – od zabawnych wierszyków klozetowych, poprzez niepokorne ,,Jedźcie z nami sami do Niemiec”, aż po waleczne ,,Pawiak pomścimy!”. Piękną scenografię widowiska i wystawę wojennych napisów przygotowali pracownicy GCKSiR. Instytucja zadbała także o zapewnienie kostiumów dla wokalistów i aktorów. 

Widzowie koncertu doznali zapewne różnych emocji – od wzruszenia po radość, a uczucia te przeplatały się jak w czasie sześciu wojennych lat. Publiczność nagrodziła artystów owacjami. Był to piękny krośniewicki wieczór, przygotowany w hołdzie ludziom ciemiężonym, którzy znaleźli w sobie siłę do przetrwania i walki – z bronią w ręku i poprzez uśmiech. 

Widowisko było finalnym wydarzeniem projektu Stąd do przeszłości… – od wolności do okupacji.

 

Wystąpili:

 

Uczestnicy warsztatów wokalnych pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej

Magdalena Mitlas-Kostrzewa

Aleksandra Grzelak

Mariola Łukomska

Janina Arent

Małgorzata Sokołowska

Angelika Filipiak

Marlena Filipiak

Katarzyna Hyzopska

Julia Mańkowska

Julia Malicka 

Marlena Grabska

Karolina Nijakowska

Anna Galicka

Anna Kaczuba

Katarzyna Ślusarczyk

Małgorzata Przygodzka

Janusz Grzelak

Robert Krzeszewski

Tomasz Ptak

Artur Sławiński

Janusz Kotarski

 

oraz dzieci:

Iga Jańczy

Małgorzata Stock

Maja Stock

Natalia Rogucka

 

Gościnnie wystąpili:

Alicja Zientalska

Anna Winkler

Waldemar Hyzopski

Kacper Smulczyk

 

Sekcja instrumentalna:

Zbigniew Merecki – pianino; kierownictwo muzyczne

Martyna Baranowska – skrzypce

Jakub Gawrysiak – gitara

Magdalena Kołodziejska – trąbka

 

Kapela Krośniewiacy w składzie:

Stanisław Stokfisz

Ryszard Jaszczak

Tomasz Obijalski

Sławomir Tomczak

Tadeusz Pokorski

 

Uczestnicy warsztatów aktorskich pod kierunkiem Małgorzaty Przygodzkiej

Rafał Ślusarczyk 

Paweł Górnik 

Justyna Szadkowska

Katarzyna Brewińska

Zofia Chmielecka

Zuzanna Przygodzka

Zbigniew Firadza

Adam Cichacz

Artur Klarzak

Wojciech Miszczak

Piotr Rytkowski

Swój wiersz ,,Tamtemu pokoleniu” recytował Janusz Kotarski

 

Scenografia:

Kadra Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach

 

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Przygodzka

 

Szanowni Państwo,

Znów wspólnie wybraliśmy się w podróż do przeszłości. Razem przeżyliśmy uskrzydlającą radość dwudziestolecia, dumę Niepodległej, przeszywający smutek II wojny, ból, ale i solidarność ludzi tamtego czasu. Podziwialiśmy ich odwagę, determinację, ofiarę i potrzebę opowiedzenia się po stronie prawości. ,,Wyjątkowo nie lubię umierać za ojczyznę…” – mawiali i szli walczyć. Ten program to nasz pokłon, to próba znalezienia w naszej pamięci miejsca dla zbiorowości bezimiennych bohaterów tamtego czasu. Wraz z nami podobne uczucia mogli odnaleźć w sobie odbiorcy koncertów. To Państwa zasługa – Państwa talentu i wrażliwości. Dziękuję. 

W czasie okupacji śmiech był dla Polaków formą walki i samoobrony – dodawał sił zgnębionym rodakom, był wsparciem w czasie zmagań z trudami codziennego życia, wzmacniał nadzieję. Życzę, aby i Państwu pomagał w życiu uśmiech – służył gromadzeniu w sobie energii do pokonywania problemów,
a przyjacielskie czy braterskie relacje dawały poczucie wspólnoty. To takie ważne, aby mieć na kogo liczyć.

Szczęśliwym i nieszczęśliwym można być w każdych czasach. Życzę Państwu wiele szczęścia i radości oraz satysfakcji z działań scenicznych. 

Małgorzata Przygodzka

PS 

Robicie świetną robotę dla Krośniewic. Bardzo się cieszę, że Buffo jeszcze się o Was nie upomniało, chociaż doprawdy nie wiem, dlaczego, bo zasługujecie. Wszyscy!

zdgoogle 96dp fot. Cezary Kucharczyk
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here