UK Bookmakers

,,Zakazane piosenki” – wieści zza kurtyny

Administrator.

IMG 20191020 171848Jednym z działań realizowanych przez GCKSiR w ramach projektu ,,Stąd do przeszłości… – od wolności do okupacji” są warsztaty aktorskie. Jak zwykle krośniewiczanie nie zawiedli i grupa osób zainteresowanych teatrem pojawiła się na zajęciach. Projekt zakłada przeprowadzenie 16 godzin prób. 11 osób rozpoczęło przygotowania do wypełnienia zadań lektora, recytatora, aktora, inspicjenta. Praca wre.

Lektor będzie miał zadanie edukacyjne – przygotuje publiczność do odbioru programu o wojennym czasie. Widzowie muszą wiedzieć, dlaczego brak pracy w czasie okupacji był powodem do zadowolenia (bo można było wyjeżdżać za miasto po żywność) czy też to, że autorem wielu wojennych piosenek, m.in. ,,Pałacyk Michla” i ,,Dziś idę walczyć, mamo”, był Józef Szczepański ,,Ziutek”, który pochodził z Łęczycy. Recytator zaprezentuje krótkie wierszyki satyryczne i dowcipy drukowane w podziemnej prasie, wchodząc niekiedy w dialog z pozostałymi uczestnikami programu. Inspicjenci wniosą na scenę elementy scenografii i rekwizyty, aby stworzyć warunki dogodne dla zaprezentowania okupacyjnych zdarzeń. Aktorzy zagrają Polaków, Żydów i Niemców.

Mogłoby się wydawać, że kiedy przygotowuje się widowisko o wojnie, aktor będzie miał za zadanie zagrać ból, strach (jeśli otrzymał zadanie odtworzenia roli Polaka czy Żyda) i okrucieństwo, przemoc (jeśli przypadła mu rola Niemca). Prawda jest jednak taka, że oprócz stereotypowych zachowań wspomnianych stron (ciemiężony – agresor) jest jeszcze pole codzienności, które nosi znamiona zwykłej troski o egzystencję – trzeba zdobyć żywność, chodzić do pracy, przemieszczać się, wychowywać dzieci, rozmawiać, marzyć…. W tym obszarze wojennej rzeczywistości znalazło się poczucie humoru tamtego czasu. Uśmiech był bowiem formą samoobrony przed grozą łapanek, obozów, egzekucji. Trzeba było często mówić o tym, jak to Niemiec został wyprowadzony w pole, jak Polak został moralnym zwycięzcą, bo te historyjki podtrzymywały wiarę, że pokonanie najeźdźców kiedyś zdarzy się naprawdę. Po wojnie ukazało się kilka wydawnictw, w których spisano zabawne wojenne dialogi, zanotowano hasła malowane na murach, zapisano anegdoty tamtego czasu. Te króciutkie teksty posłużyły jako materiał do pracy aktorskiej. Wojenne dowcipy połączono w kilka scenek, znaleziono dla nich dogodną formę inscenizacyjną, tworząc rodzaj etiud o wojnie z przymrużeniem oka.

Jeśli ktoś zastanawia się, co może być zabawnego w sytuacji, gdy Żyda skradającego się ciemną i pustą ulicą w dzielnicy północnej zatrzyma esesman lub gdy babina w tramwaju głośno wyrazi swoje niezadowolenie z powodu przestrzeni zarezerwowanej tylko dla Niemców, a usłyszy to tajniak, trzeba go zapewnić, że może to być zabawna sytuacja. Puenty zdradzać nie uchodzi. Trzeba też podkreślić, że potencjał humorystyczny znaleźli w tych zdarzeniach jako pierwsi ludzie czasu wojny, nie aktorzy z Krośniewic. 

Grupa warsztatowa zaprasza na widowisko. Wówczas będzie można sprawdzić, czy nadal śmieszne są dowcipy tamtego czasu i czy nasi aktorzy potrafią je zainscenizować tak, że mimo braku wojennego kontekstu (na szczęście!) widzowie dostrzegą w anegdotach rodzaj dokumentu. Będzie to dokument o życiodajnej sile uśmiechu w czasach najtrudniejszych.

Widowisko (w tym efekt warsztatów aktorskich) zostanie zaprezentowane 26 i 27 października 2019r. w Ośrodku Kultury OSPa. 

Wojna w Pernie, czyli… warsztaty w terenie (20 października 2019r.)

zdgoogle 96dp zdjęcia
logo muzeum logo gcksir przez logo lo Polski Związek Emerytów logo

NIEPODLEGŁA

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej"

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here