UK Bookmakers

Łódzkie Pełne Kultury - Orkiestra bez tajemnic

Justyna Szadkowska.

 DSC0400

22 października w Ośrodku Kultury OSPa  młodzi uczestnicy III edycji projektu Łódzkie pełne kultury wzięli udział w warsztatach pt. Orkiestra bez tajemnic, poprowadzonych przez skrzypków, muzyków Filharmonii Łódzkiej – Joannę i Janusza Łuczaków.

Już od pierwszych minut zajęć dzieci poczuły się jak prawdziwi muzycy orkiestrowi, bowiem każde z nich zajęło miejsce za pulpitem nutowym, w układzie dokładnie odwzorowującym ustawienie sekcji instrumentów w prawdziwej orkiestrze.

Państwo Joanna i Janusz Łuczakowie opowiedzieli o tym, jak wygląda praca muzyka orkiestry, a także przekazali wiele informacji teoretycznych. Uczestnicy poznali rodzaje orkiestr i dowiedzieli się, jakie są różnice pomiędzy nimi. Pan Janusz precyzyjnie opowiadał o grupach instrumentów, podając szczegółowe przykłady i dorzucając muzyczne ciekawostki związane z każdym instrumentem do nich należącym. Zainteresowanie dzieci rozbudziła prezentacja prawdziwych, wysłużonych już instrumentów, które przez wiele lat „pracowały” w Filharmonii Łódzkiej i które prowadzący żartobliwie nazywali „instrumentami na emeryturze”. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć m.in. kilka rodzajów skrzypiec o różnych rozmiarach, zarówno dla dorosłych, jak i dla małych dzieci rozpoczynających swoją przygodę z nauką gry, a także altówkę, wiolonczelę, kontrabas czy tubę. Istotnym elementem tej prezentacji były też różne przyrządy służące do urozmaicania czy wzbogacania dźwięku wydobywanego na instrumencie, m.in. tłumik do tuby.

Warsztaty muzyczne nie mogły odbyć się bez utworów wykonanych na żywo przez prowadzących. Uczestnicy wysłuchali kilku utworów na dwoje skrzypiec, m.in. fragmentu koncertu Jana Sebastiana Bacha czy fragmentu kwartetu Józefa Haydna. Każdy z wykonywanych utworów był jednocześnie zadaniem dla odbiorców, bowiem mieli oni wysłyszeć melodię prowadzącą i pełniącą funkcję akompaniamentu oraz określić, która z partii była trudniejsza i bardziej istotna w prezentowanym fragmencie.

Aby uczestnicy warsztatów w pełni poczuli się jak prawdziwi muzycy orkiestrowi, otrzymali małe instrumenty perkusyjne, tzw. ,,przeszkadzajki” i wraz z prowadzącymi wzięli udział w zabawie, realizując urozmaicone zadania rytmiczne.

Ostatnim elementem warsztatów była prezentacja stroju wieczorowego, który obowiązuje muzyków orkiestry podczas koncertów. Ochotnicy i ochotniczki mieli okazję założyć prawdziwy frak, jaki noszą dyrygenci, a także długą elegancką suknię – sceniczny strój solistek.

Uczestnicy warsztatów brali aktywny udział w dyskusji z prowadzącymi i chłonęli wszystkie nowe informacje, wzbogacając tym samym swoją muzyczną wiedzę, którą następnie mogli sprawdzić, rozwiązując krzyżówkę przygotowaną przez gości. Po takich zajęciach z pewnością wiedza o muzyce i instrumentach zostanie w głowach odbiorców na długo, a kto wie, może będzie impulsem do rozwijania muzycznych talentów? Oby tak się stało.

Warto dodać informację z kuluarowych rozmów przeprowadzonych z muzykami  prowadzącymi warsztaty. Państwo Łuczakowie byli bardzo zadowoleni z przebiegu zajęć, chwalili bogatą wiedzę muzyczną i zaangażowanie odbiorców, a to – jak stwierdzili – rzadko się zdarza. Miło było wysłuchać tak miłej oceny. Pracownicy GCKSiR urośli z dumy, dostrzegając w tym wpływ zajęć prowadzonych w instytucji oraz efekt udziału w ubiegłorocznej edycji projektu, ale też zapewne niemała w tym zasługa lekcji szkolnych i domowego wychowania. Urosnąć z dumy mogą więc również rodzice i nauczyciele. 

Drodzy uczestnicy, tak trzymać! Dziękujemy! 

Kolejne warsztaty III edycji projektu Łódzkie pełne kultury, tym razem animacyjne, pt.Klasyczny mix odbędą się 14 listopada. Już nie możemy się doczekać!

 google round logo  zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szczegółowe informacje na stronie www.ldk.lodz.pl w zakładce Projekty.

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here