UK Bookmakers

Młodzi Duchem na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi

Administrator.

sen95Kiedy dokładnie rok temu GCKSiR pozyskało środki na realizację projektu ,,Co nam w duszach gra, czyli odkryjmy swój talent jesienią” nikomu w najśmielszych planach nie przyszło do głowy, że teatralna kariera naszych seniorów rozpocznie się od zajęć warsztatowych, co do których nie mieli wielkiego przekonania, a jej finał rozegra się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. A jednak… To samo dotyczyło zresztą pozostałych aktywności proponowanych w ramach projektu – najpierw sceptycyzm, a potem piękne artystyczne prace malarskie, rzeźbiarskie, anioły powertex. Grupa teatralno- kabaretowa efekt swoich zajęć zaprezentowała na kilku scenach i trzeba przyznać – były to sceny coraz większe. Najpierw krośniewicka OSPa i okoliczne świetlice, potem scena Łódzkiego Domu Kultury, Sieradzkiego Centrum Kultury, wreszcie Teatr Wielki. 

Występ w Łodzi był efektem udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej ,,Przystanek 60+” zorganizowanym przez ŁDK. Urząd Marszałkowski, przygotowując program finału wojewódzkich obchodów Dni Seniora, zaprosił dwie amatorskie grupy – kabaret Bez Nazwy z Lipiec Reymontowskich (zwycięzców kategorii kabaret) i Młodych Duchem z Krośniewic (II miejsce w kategorii teatr). Była radość, duma i… obawa. Nic dziwnego – scena główna Teatru Wielkiego wraz z kulisami przypomina rozmiarami salę sportową (ma 26 m szerokości i 39,5 m głębokości – wraz z zasceniem). Jak ma się na niej odnaleźć amator? Dwudziestu dwóch amatorów dało jednak radę. 

Na godz. 15.00 zaplanowano próbę. Krośniewiccy aktorzy weszli na scenę po duecie Czesław Majewski & Janusz Tylman, którym towarzyszył kwintet znakomitych instrumentalistów (gwiazdy wieczoru). W kulisach i na teatralnym korytarzu udało się porozmawiać z muzykami i okazało się, że Janusz Tylman dobrze wie, gdzie leżą Krośniewice, gdyż w dzieciństwie spędzał wakacje u rodziny w Ostrowach. Próba wykazała, że nasi aktorzy oswoili przestrzeń, że odnaleźli się w nowej rzeczywistości scenicznej. Największa obawa – słyszalność aktorów, którzy nie są zawodowcami, została rozwiana. W garderobie omówiono szczegóły, wypracowano strategię i… do boju! 

Tuż po 17.00 rozpoczęła się gala – nastąpiły przemówienia gości, wręczono nagrody zasłużonym działaczom – seniorom i aktywistom UTW. W imieniu samorządu regionalnego za aktywną działalność podziękował im członek zarządu województwa Robert Baryła.

Wieczór poprowadziła Magdalena Michalak z TVP Łódź. Młodzi Duchem wystąpili jako pierwsi. Występ przebiegł bez komplikacji. Zespół zagrał swój minispektakl znakomicie. Cienia przesady nie ma w stwierdzeniu, że nie wstydziliby się autorzy wykorzystanych tekstów – ani Konstanty Ildefons Gałczyński, ani duet Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, gdyby zasiedli na widowni. Młodzi Duchem zaprezentowali program z klasą i pokazali klasę. Dyrektor Teatru Wielkiego Dariusz Stachura pogratulował w kulisach, powiedział, że świetny spektakl, że dobrze się oglądało (nie musiał…). 

W drugiej części koncertu Młodzi Duchem przepełnieni radością, wolni od scenicznego stresu, mogli wysłuchać koncertu gwiazd programu ,,Śpiewające fortepiany”. Z przyjemnością oklaskiwali więc wykonawców utworów instrumentalnych i arii operowych, podziwiali parę taneczną. Na pewno rozmyślali też, jak wyglądali na tej ogromnej scenie, drugiej w Polsce pod względem wielkości, świadomi, że patrzy na nich 1000 par oczu.

Szanowni Państwo,

Dziękuję za spędzony wspólnie czas, za zaufanie, że to co robimy ma sens, za uśmiech i cierpliwość, za chęć osiągnięcia doskonałości. Ten rok jednego spektaklu, nad którym pracowaliśmy wiele godzin i wiele razy go prezentowaliśmy, był dla mnie ważny i wiele mnie nauczył. Mam nadzieję, że był także cenny i owocny dla Państwa.

Zaglądając do artykułów na temat naszych występów z ,,Zieloną Gęsią” z przyjemnością odnotowałam kolejną spełnioną przepowiednię: 

,,Tak to został poczyniony pierwszy krok w kierunku zdobycia teatralnych Oscarów, co wcześniej czy później nastąpi”.

11 kwietnia, po sukcesie w Łodzi

Czy występ w Teatrze Wielkim to już Oscar, czy jeszcze nie, sami Państwo ocenią. Życzę wielu chwil radości i dumy z tego, co wspólnie wypracujecie – na scenie muzycznej i teatralnej. Jesteście wspaniali!

Małgorzata Przygodzka

zdgoogle 96dp zdjęcia

zdgoogle 96dp zdjęcia GCKSiR

 

https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/dni-seniora-fina%C5%82#prettyPhoto

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here