UK Bookmakers

Był taki mecz… - futbol retro w Krośniewicach

Justyna Szadkowska.

 DSC0825 copyW lipcu 1939r. krośniewicka drużyna Robotniczego Klubu Sportowego ,,Kolejarz” zmierzyła się z zespołem Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, czyli KPW II Kutno. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Być może był to ostatni przedwojenny mecz piłkarski w Krośniewicach. Nie wiadomo. Na pewno było to jedno z ostatnich wydarzeń tamtego czasu, na które mieszkańcy miasta przyszli pełni spokoju i nadziei na sukces. Mogli swobodnie dopingować swoją drużynę (o czym pisała wówczas lokalna prasa), a zawód i złość spowodowana stronniczością sędziego (o tym także wspomniał autor relacji prasowej) była niczym w porównaniu z przeżyciami, których doświadczyć musieli po 1 września. Wtedy, w lipcu mieli przed sobą jeszcze kilka tygodni pokoju…

Spotkanie futbolowe sprzed 80. lat było inspiracją dla organizatorów meczu retro, który odbył się 21 września 2019r. o godz. 16.00 na krośniewickim stadionie. Gospodarze (w replikach przedwojennych strojów reprezentacji Polski) zmierzyli się z zespołem kutnowskiej retro ligi (w odtworzonych strojach drużyny futbolowej WKS Boruta Kutno). Mecz nie miał formy rekonstrukcji historycznej, ale było to wydarzenie o charakterze sportowym i kulturalnym zarazem. Odbiorcy mogli poznać przedwojenne zasady futbolu, dowiedzieli się, jaką piłką rozgrywano mecze, naocznie przekonali się, w jakich strojach występowali piłkarze i sędziowie. Kilka przedwojennych zasad gry zastosowano w czasie rozgrywek, o pozostałych poinformował konferansjer Jacek Postolski. Spotkanie toczyło się swoim naturalnym biegiem, toteż wyniku remisowego 3:3 nie osiągnięto (krośniewiczanie byli bardzo gościnni i pozwolili kutnianom wygrać 5:0), ale nie o wierne odtworzenie przebiegu gry z 1939 r. tutaj chodziło. Głównym celem było zaprezentowanie futbolu w przedwojennym wydaniu i w takimż klimacie, a na to złożyły się zarówno działania na boisku, jak i oprawa meczu. 

Orkiestra wojskowa była nieodzownym elementem przedwojennych rozgrywek piłkarskich. Obecnie tę tradycję kontynuuje zespół Clonovia, który występuje w replikach mundurów noszonych niegdyś przez muzyków orkiestry istniejącej przy 37 Pułku Piechoty (kwaterował w Kutnie i w Łęczycy). W czasie krośniewickiego meczu retro Clonovia wykonała utwory wojskowe i patriotyczne, zagrzewając zawodników do walki i umilając czas publiczności.

Część widowni przybyła na mecz w strojach nawiązujących do przedwojennej mody. Kostiumy przywdziali nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach, a także osoby, które skorzystały z zachęty organizatorów, by wcielić się w dawnych mieszkańców miasta. Kadra Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach również wystąpiła w całościowych stylizacjach, proponując uczestnikom zakupienie słodyczy i pamiątek, nawiązując w ten sposób do działań Towarzystwa ,,Lutnia” w Krośniewicach. Towarzystwo powstało w 1923r. i liczyło 90 członków. Prowadziło chór, przygotowywało przedstawienia teatru amatorskiego, słowem: realizowało potrzeby kulturalne mieszkańców (zresztą nie była to jedyna organizacja zajmująca się tą dziedziną w lokalnym środowisku). Źródła historyczne podają, iż  towarzystwo zbierało fundusze na budowę swojej siedziby. 

Mecze piłkarskie w okresie międzywojennym były wydarzeniami natury sportowej i kulturalnej, a fakt spotkania się w jednym miejscu sporej grupy społeczności lokalnej wykorzystywano, by zaproponować zebranym rozrywkę w postaci potańcówki. Widowisko historyczne zorganizowane w minioną sobotę miało w swoim programie i ten punkt – do tańca przygrywała kapela Krośniewiacy.

Mecz retro rozegrano przy pięknej, słonecznej pogodzie, co nie szło w parze z realiami spotkania futbolowego z 1939r. – wówczas ulewny deszcz sprawił, że mecz przerwano, a gdy aura nieco poprawiła się i piłkarze znów wyszli na boisko, śliska murawa sprzyjała faulom, których nie szczędzili sobie zawodnicy jednej i drugiej strony. W spotkaniu krośniewiczan i kutnian nawiązującym do tamtego wydarzenia gra toczyła się zgodnie z zasadami fair play, do celowych zachowań agresywnych nie dochodziło, a wszyscy zawodnicy w dobrej kondycji zeszli z boiska. 

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu ,,Stąd do przeszłości… – od niepodległości do okupacji”. Organizatorzy zapraszają na kolejne – będzie to widowisko historyczne pt. ,,Był taki dzień… – 1 września 1939”. Spektakl plenerowy odbędzie się 6 października 2019r. o godz. 10.30 na ul. Poznańskiej.

 google round logo  zdjęcia
logo muzeum logo gcksir przez logo lo Polski Związek Emerytów logo

NIEPODLEGŁA

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej"

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here