UK Bookmakers

Widowisko ,,Wdzięk, szyk, szarm styl…”, czyli piękno i osobliwości dwudziestolecia

Administrator.

IMG 5944W miniony weekend (14 i 15 września 2019r.) w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach odbyło się widowisko pt. ,,Wdzięk, szyk, szarm styl…”. Jego tematyka dotyczyła kultury czasu międzywojennego w różnych jej aspektach. Przedstawienie zaprezentowano jako wydarzenie w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (14 września), a środki na realizację pozyskano z Programu Wieloletniego ,,Niepodległa” na lata 2017-2022 (Koalicje dla Niepodległej – projekt pod nazwą ,,Stąd do przeszłości – od niepodległości do okupacji”).

Spektakl rozpoczął się pokazem mody. Na wybiegu pojawiły się modelki w kreacjach z lat 20. i 30. ubiegłego wieku – panie w strojach na dzień i w sukniach wieczorowych, panowie w słynnych prążkowanych garniturach i oksfordzkich pantoflach, nie mogło też zabraknąć fraków jako przejawów wytworności i elegancji. Prezentowano modele dla kobiet i dla mężczyzn, codzienne i na wyjątkowe okazje – od propozycji do pracy czy na spacer po własny ślub. 

Na drugą część widowiska złożyły się piękne kompozycje ze znakomitymi tekstami, napisane w okresie dwudziestolecia – tanga, utwory o miłości traktujące temat poważnie i z przymrużeniem oka, piosenki satyryczne dotyczące różnych aspektów życia Polaków po odzyskaniu niepodległości, słowem: hity II Rzeczypospolitej. W programie wieczoru znalazły się też genialne skecze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Juliana Tuwima. Spektakl miał walory edukacyjne – odbiorcy poszerzyli swoją wiedzę nie tylko o modzie i kulturze tamtego okresu, ale też o tym, jak spędzano wolny czas, jakie panowały obyczaje towarzyskie, z czego słynęli ówcześni celebryci, a nawet o tym, jaki wpływ miał film na rynek tekstyliów. Mówiono o osobliwościach i smaczkach międzywojnia, niezwykle interesujących, bo był to okres obfitujący w talenty, osobowości i osobliwości. W tamtym czasie radość z odzyskanej niepodległości dominowała nad biedą, kłopotami aprowizacyjnymi, trudnościami codziennego życia, była źródłem optymizmu, pomagała przetrwać, ale też stymulowała rozwój wielu dziedzin kultury i gospodarki. Z pewnością możemy dziś pozazdrościć ówczesnym Polakom energii, talentu, uśmiechu i klasy.

Program zaprezentowali krośniewiczanie realizujący swoje pasje w sekcjach GCKSiR. Wystąpili: chór A’capella, soliści i grupa młodzieży przygotowana przez Aleksandrę Kołodziejską, Teatr Nie-Za-Wielki pod kierunkiem Małgorzaty Przygodzkiej, osoby współpracujące z instytucją (wokaliści, aktorzy) oraz muzycy – Zbigniew Merecki (pianino) i Marta Kotlińska (skrzypce). Scenariusz napisała Małgorzata Przygodzka. Premiera odbyła się w 2018 r. w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. 

Widzowie zostali poproszeni o to, by przybyli w kapeluszach (wszak to najbardziej oczywisty atrybut elegancji) lub całościowych stylizacjach na wzór kreacji z dwudziestolecia międzywojennego. Osoby, które przyjęły tę formę zaproszenia, w przerwie spektaklu pozowały do wspólnego zdjęcia. 

Widowisko ,,Wdzięk, szyk, szarm styl…”to drugie wydarzenie w ramach realizowanego w Krośniewicach programu ,,Stąd do przeszłości… – od niepodległości do okupacji”. W najbliższą sobotę (21 września) kolejne – mecz retro. Zmierzą się drużyny RKS ,,Kolejarz” i KPW Kutno. Widowisko historyczne odbędzie się na stadionie miejskim o godz. 16.00. Zawodnicy i publiczność wystąpią w kostiumach będących replikami lub stylizowanych na stroje pochodzące sprzed 80 lat. Będzie to ostatnie z wydarzeń nawiązujących do czasu pokoju po odzyskaniu niepodległości, gdyż wyprawy w przeszłość organizowane w ramach projektu nieuchronnie zbliżają nas do 1 września 1939r. i tego, co nastąpiło później. 

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom – wokalistom, aktorom, muzykom, modelkom i modelom, realizatorom zadań technicznych – za wspaniałe wyczucie klimatu, za dystans do siebie, za poczucie humoru. Po premierowym spektaklu skierowałam do Państwa takie słowa:

Juliusz Kaden- Bandrowski, opisując nastrój Polaków po zdobyciu niepodległości, nazwał go ,,radością z odzyskanego śmietnika”. Dzięki Państwa pracy i talentowi mogliśmy pokazać urok dwudziestolecia międzywojennego. Bo w tym ,,śmietniku” rodziły się wartościowe teksty i piękne melodie, a ludzie cieszyli się życiem. Dziękuję za wszystko i życzę umiejętności dostrzegania urody zwyczajnego dnia, bo nasza codzienność też bywa piękna, nawet męczące próby. Jestem zaszczycona, że mogłam dzielić z Państwem ten czas. 

(...)Gdyby na moim miejscu był Janusz Józefowicz, wszyscy gralibyście w Buffo! Myślę, że to nie koniec tej przygody. 

Ponieważ w powyższych słowach jest zawarta cała prawda, a nawet jedno proroctwo, niczego już dodawać nie uchodzi.

Małgorzata Przygodzka

zdgoogle 96dp zdjęcia

 

logo muzeum logo gcksir przez logo lo Polski Związek Emerytów logo

NIEPODLEGŁA

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej"

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here