UK Bookmakers

8. edycja Narodowego Czytania w Krośniewicach

Administrator.

 DSC0219Biblioteka Publiczna w Krośniewicach w dniu 7 września 2019 r. czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, objętą honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku Prezydent A. Duda wraz z Małżonką zaproponowali do czytania polskie nowele, dokonując wyboru spośród ponad 100 propozycji nadesłanych do Kancelarii Prezydenta.

I tak lekturami Narodowego Czytania 2019 zostały następujące utwory pisarzy polskich:

„Dobra pani” E. Orzeszkowej

„Dym” M. Konopnickiej

„Katarynka” B. Prusa

„Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza (fragment zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”)

„Orka” W. S. Reymonta

„Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego

„Sachem” H. Sienkiewicza

„Sawa” H. Rzewuskiego ze zbioru „Pamiątki Soplicy”.

Lokalne odsłony projektu są różnorodne, gdyż są kreowane przez różnorodne społeczności. Biblioteka Publiczna w Krośniewicach w tej edycji zorganizowała wspólne czytanie w gościnnych wnętrzach Muzeum im. J. Dunin – Borkowskiego. Ekspozycje muzealne oraz piękna i nastrojowa muzyka F. Chopina w tle stworzyły klimat niecodziennego wydarzenia. 

W uroczystość czynnie włączyła się burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman, która jako pierwsza wzruszająco odczytała fragment noweli „Dym” M. Konopnickiej, co zgromadzona publiczność nagrodziła gorącymi brawami. 

Wspaniały projekt artystyczny osnuty na kanwie polskiej nowelistyki na 8. odsłonę Narodowego Czytania przygotowali czytelnicy krośniewickiej biblioteki – uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Edyty Krygier. Młodzież pięknie odczytała wybrane fragmenty nowel, a narratorki profesjonalnie i z wdziękiem wprowadzały widzów w świat akcji i bohaterów.  

Wszystkie nowele autorstwa klasyków literatury polskiej osadzone były w polskich realiach, ale prezentowały uniwersalne treści i przesłanie. Ponadczasowość czytanych tekstów polega na wyeksponowanej w nich życiowej prawdzie, by zawsze kierować się tak szlachetnymi wartościami, jak dobroć, wrażliwość na ludzką krzywdę, filantropia, szacunek dla pracy, współczucie, patriotyzm. Zwięzłość gatunkowa noweli, malarskość tekstów i ich stylistyka, podane przez czytających w nienaganny sposób, dostarczyły publiczności wielu artystycznych wrażeń  i z pewnością skłoniły do refleksji.

W akcję czytania aktywnie włączyli się następujący uczniowie:
Julia Buczkowska,
Katarzyna Cieślachowska,
Maja Grabowska,
Szymon Lipski,
Jan Marciniak,
Julia Pawłowska,
Zofia Pietrzak,
Jakub Szczygieł,
Alicja Wiśniewska,
Wiktor Wojtera.

Uczestnikom i organizatorom wydarzenia podziękowała kierownik Biblioteki Publicznej Małgorzata Smolczewska- Gałka. Wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kartki z okolicznościowym stemplem.

Projekt Narodowe Czytanie został zainicjowany w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Organizatorom tegorocznej, 8 edycji Narodowego Czytania w Krośniewicach było szczególnie miło, że kampania pod patronatem Pary Prezydenckiej, promująca czytelnictwo, rozwija się i zyskuje coraz większą popularność w społeczności lokalnej. Na koniec uczestnicy i odbiorcy wydarzenia zostali poproszeni o złożenie pamiątkowego podpisu w kronice biblioteki.

GCKSiR serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie Narodowego Czytania 2019, a w szczególności:

  • Pani Burmistrz Katarzynie Erdman za aktywny udział i odczytanie tekstu,
  • Lektorom – uczniom klasy VII i VIII za chęć przekazania publiczności walorów wychowawczych i estetycznych polskich nowel,
  • Pani Edycie Krygier za przygotowanie programu oraz czuwanie nad poprawnością i pięknem przekazu,
  • Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach za współpracę,
  • Pani Dyrektor oraz Pracownikom muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego za gościnność i pomoc organizacyjną,
  • Publiczności – za wspólne przeżywanie piękna polskiej literatury w dniu Narodowego Czytania. 

zdgoogle 96dp zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here