UK Bookmakers

80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Administrator.

 DSC010980 lat temu około godz. 4.35 nad ranem niemieckie samoloty zbombardowały Wieluń, a kilka minut później padły strzały z pancernika Schleswig-Holstein,skierowane na Westerplatte. Tak rozpoczęła się druga wojna światowa. Krośniewiczanie uczcili tę smutna rocznicę, uczestnicząc w Mszy św. w intencji cywilnych i wojskowych ofiar najstraszliwszej wojny w dziejach ludzkości.

O godz. 12.00 przed kościołem parafialnym zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje z wiązankami kwiatów, a na czele szyku kroczyli werbliści. Władze gminy reprezentowali burmistrz Katarzyna Erdman, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty oraz radni Rady Miejskiej. Przybyli także dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego, dorośli, młodzież i dzieci – mieszkańcy z terenu gminy i parafii, którym drogie są sprawy kraju i którzy za swój patriotyczny obowiązek uważają uczestnictwo w obchodach rocznic państwowych.

Mszę. św. w intencji ofiar wojny odprawił ks. proboszcz Tomasz Jackowski. W miejsce homilii pracownik Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego dr Krzysztof Optołowicz wygłosił prelekcję na temat wydarzeń, które miały miejsce w Krośniewicach i okolicy w 1939r. Oprawę muzyczną liturgii przygotowała Orkiestra Dęta z Krośniewic pod kierunkiem Romana Frątczaka, z po zakończeniu Mszy zespół wykonał minikoncert, w którym znalazły się melodie wojskowe i polonez.

Zgodnie z tradycją miejscowej społeczności poczty sztandarowe i delegacje udały się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza – symbolicznej mogile wojskowych ofiar wojny pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Kwiaty złożyły następujące delegacje:

  • Delegacja Gminy Krośniewice,

  • Delegacja Przedszkola Miejskiego w Krośniewicach,

  • Delegacja Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego w Krośniewicach.

Kolejnym miejscem, w którym oddano cześć ofiarom II wojny, był grób Więźniów Politycznych zamordowanych w obozach koncentracyjnych i więzieniach hitlerowskich w latach 1939-1945. Tam ks. Tomasz Jackowski poprowadził modlitwę w intencji ofiar, a wiązanki złożyli:

  • Delegacja Gminy Krośniewice,

  • Delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach,

  • Delegacja Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach

Przy mogile zaginionych i Zamordowanych na Wschodzie zabrała głos burmistrz Katarzyna Erdman, która wspomniała o krośniewickich ofiarach wojny i podziękowała uczestnikom uroczystości za wypełnienie patriotycznego obowiązku. Kwiaty złożyły :

  • Delegacja Gminy Krośniewice,

  • Delegacja Szkoły Podstawowej im. Faustyny Kowalskiej w Pniewie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich,

  • Delegacja Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem.

Delegacje Gminy Krośniewice i GCKSiR udały się również na dawną stację kolejki wąskotorowej, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą kolejarzy węzła Krośniewice poległych w latach 1939-1945.

Uroczystość, która odbyła się 1 września, zainaugurowała krośniewickie obchody rocznicy wybuchu wojny. Kolejne wydarzenia będą realizowane w ramach projektu ,,Stąd do przeszłości – od niepodległości do okupacji” (w ramach programu ,,Koalicje dla Niepodległej”). 6 października odbędzie się widowisko historyczne na ul. Poznańskiej, nawiązujące do wybuchu wojny, natomiast 26 i 27 października w Ośrodku Kultury OSPa zostanie zaprezentowany spektakl muzyczno- teatralny prezentujący życie Polaków w czasie okupacji (,,Zakazane piosenki”). Organizatorzy zapraszają do włączenia się w przygotowanie wojennych widowisk oraz pozostałych wydarzeń zaplanowanych jako efekt wspomnianego projektu.

zdgoogle 96dp zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here