UK Bookmakers

Już od dziada pradziada rolnik na rumaka wsiada! Zapraszamy na dożynki i ,,Muzykowanie u schyłku lata”

Justyna Szadkowska.

 DSC0022 copy

,,Dawne życie poszło w dal, (...)
Tylko koni, tylko koni, tylko koni żal”.

Agnieszka Osiecka
(cytat z tekstu piosenki śpiewanej przez Marylę Rodowicz)

 

Wieś zmienia się, jak wszystko dookoła – to nie ulega wątpliwości. Czasem z nostalgią sięgamy myślami do obrazów znanych z dzieciństwa i wspominamy dawną wiejską codzienność – prostotę narzędzi, przedmiotów codziennego użytku, stroju – wszystko to dziś jest dla nas piękne. Ten element tęsknoty za minionym Gminne Centrum Kultury wykorzystuje w dekoracji sceny oraz prowadząc działania promocyjne dotyczące Dożynek Gminno- Parafialnych i Przeglądu Chórów Seniora, Kapel Ludowych i Podwórkowych ,,Muzykowanie u schyłku lata”. Tak było również i w tym roku.

Na tradycyjne wydarzenia w kalendarzu kulturalnym Krośniewic (które odbędą się w najbliższy piątek i sobotę) GCKSiR zapraszało w niedzielę, 18 sierpnia. Barwna grupa, złożona z muzyków kapeli Krośniewiacy oraz żniwnych panien instruktorek odwiedziła w tym dniu parafie znajdujące się na terenie gminy, poprzez muzykę, uśmiech i miłe słowo zachęcając do udziału w wydarzeniach nadchodzącego weekendu. Koni w gminie jak na lekarstwo, toteż trudno zorganizować podróż wozem drabiniastym, jak to drzewiej bywało. Z tej przyczyny zwierzęta w przeddożynkowej podróży reklamowej od kilku lat są zastępowane przez konie mechaniczne różnej maści. Tym razem z pomocą pośpieszyli krośniewiccy motocykliści, którzy użyczyli miejsca na swoich maszynach, a tegoroczna promocja odbywała się pod hasłem ,,Już od dziada pradziada rolnik na rumaka wsiada!”. Niekiedy pokrzykiwano również sparafrazowane hasło rodem z czasów socrealizmu – ,,Wszystkie dziewczyny na motory!” (po wojnie w taki sposób zachęcano kobiety do pracy na traktorach). Skutkowało.
Na motocyklach żniwne panny dojechały do kościołów w Miłonicach, w Krośniewicach i w Nowem, gdzie akurat odbywał się odpust. Księża proboszczowie i parafianie zostali zaproszeni do udziału w nadchodzących wydarzeniach. Publiczność przysłuchiwała się melodiom w wykonaniu kapeli, a nogi same rwały się do tańca, dając przedsmak zabawy, która odbędzie się za kilka dni. Grupa promocyjna z fasonem odwiedziła także domostwa tegorocznych starostów dożynkowych – Elżbiety Kacprzak i Marcela Wronkowskiego, wręczając im dożynkowe zaproszenia.

Zmieniający się świat nie może nam odebrać tego, co jest naszą tradycją od wieków, jak przygotowywanie wieńców dożynkowych i święcenie dożynkowego chleba. To my, obecnie żyjący, jesteśmy odpowiedzialni za przekazanie młodemu pokoleniu zwyczajów, które przetrwały wiele lat, także tych najtrudniejszych dla naszego kraju. Kadra Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z wdzięcznością myśli o wszystkich życzliwych mieszkańcach, którzy teraz i w poprzednich latach pomagali w kultywowaniu zwyczajów ogólnopolskich, lokalnych i własnych tradycji. Te ostatnie może nie są stare, bo zaledwie kilkuletnie, ale 7 lat podróży promocyjnych przed dożynkami w 11- letniej historii instytucji to także znaczący ślad i element budowania tożsamości. Już za kilka dni mieszkańcy mogą spotkać się i najpierw wysłuchać zespołów uczestniczących w przeglądzie (w piątek o godz. 15.00), a następnie wspólnie świętować zakończenie żniw (w sobotę o godz. 14.00), do czego organizatorzy gorąco zachęcają.

Serdecznie dziękujemy krośniewickim motocyklistom – panom
Henrykowi Sobczakowi,
Andrzejowi Kubiakowi,
Krzysztofowi Tomczykowi,
Mirosławowi Sarniakowi
Grzegorzowi Kartowskiemu
Dawidowi Nowakowi
Arkadiuszowi Szymańskiemu,
Mariuszowi Szymańskiemu,
Emilowi Pawlakowi
za poświęcony czas, za podróż z uśmiechem, za cierpliwość i zrozumienie, że aby zachować tradycję, niezbędne są rumaki. Żniwne panie i panny odbyły podróż, która stanowiła mariaż tradycji i nowoczesności.

Dziękujemy kapeli Krośniewiacy w składzie:
Stanisław Stokfisz,
Ryszard Jaszczak,
Tomasz Obijalski,
Tadeusz Pokorski,
Sławomir Tomczak
za niedzielne muzykowanie przed miłonickim kościołem, na skwerze w Krośniewicach i przy promenadzie w Nowem, dzięki czemu publiczność – mamy nadzieję – poczuła się zachęcona do udziału w nadchodzących wydarzeniach.

Żniwne panie i panny z GCKSiR

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here