UK Bookmakers

,,Muzyczny salon Rajmunda Rembielińskiego” w ramach ,,Kolorów Polski”

Administrator.

KP2019 Kroniewice koncert fotMStpie46Od czterech lat jeden z niedzielnych letnich wieczorów w Krośniewicach jest wyjątkowy i dostarcza niezapomnianych przeżyć wielbicielom muzyki. Dzieje się tak za sprawą Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej ,,Kolory Polski”, na trasie którego znajduje się nasze miasto. W tym roku ,,Kolory” zjechały do Krośniewic 4 sierpnia, a koncert nosił tytuł ,,Muzyczny salon Rajmunda Rembielińskiego”. Był to jeden z dwu programów na tegorocznej trasie przygotowanych specjalnie z uwzględnieniem historycznej specyfiki miejsca, zgodnie z hasłem jubileuszowej edycji – ,,Muzyka. Historia. Miejsca.” Lokalnymi współorganizatorami wydarzenia byli Burmistrz Krośniewic, Parafia Rzymskokatolicka w Krośniewicach oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Miejsce koncertu to wnętrze krośniewickiego kościoła.

Zgromadzoną publiczność przywitała burmistrz Katarzyna Erdman, a podziękowania dla artystów, organizatorów i uczestników wydarzenia przekazał ksiądz proboszcz Tomasz Jackowski. W programie koncertu, zgodnie z intencją organizatorów, zaproponowano przede wszystkim muzykę popularną w czasach Rajmunda Rembielińskiego – postaci ważnej zarówno dla Krośniewic, jak i dla Łodzi. Zabrzmiały więc kompozycje kilku z szerokiego grona najpopularniejszych twórców XIX w. – Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Felixa Mendelssohna- Bartholdy, a także dwóch kompozytorów późnoromantycznych – Piotra Czajkowskiego i Richarda Straussa, których twórczości dawny właściciel Krośniewic nie mógł znać, gdyż żyli oni i tworzyli już po jego śmierci. Wykonawcami koncertu byli pianistka Aleksandra Świgut – laureatka wielu konkursów, w tym II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018r.) oraz Marcel Markowski – uznany solista i lider wiolonczel orkiestry Symfonia Varsovia. Gratką dla melomanów było zapewne wysłuchanie utworów w brzmieniu zbliżonym do tego, w jakim wykonywali je kompozytorzy i w jakim mógł słuchać utworów Rajmund Rembieliński, bowiem specjalnie w tym celu z jednej z podwarszawskich miejscowości do Krośniewic został sprowadzony historyczny instrument – pianoforte z 1837r. z kolekcji Andrzeja Włodarczyka. 

Trudno stwierdzić, czy Rajmund Rembieliński słuchał muzyki, ale możemy domyślać się, że człowiek tak wykształcony jak on, z taką miłością do działań artystycznych (wszak jemu Płock zawdzięcza stałą lokalizację tamtejszego teatru, przetłumaczył też tekst jednej z francuskich sztuk na język polski) zapewne z chęcią korzystał z dostępnych wówczas możliwości uczestnictwa w kulturze. Jeśli tak było, wiele instrumentów podobnych do wspomnianego historycznego pianoforte mogło cieszyć jego uszy i dostarczać wzruszeń wrażliwej duszy wszechstronnie utalentowanego założyciela przemysłowej Łodzi oraz właściciela krośniewickich dóbr. 

Łodzianie i goście z innych miast, którzy w tym dniu przyjechali do Krośniewic, zwiedzili także Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego, bowiem muzycznym wyprawom w ramach festiwalu towarzyszą wycieczki turystyczne zorganizowane przez Regionalną Organizację Turystyczną w Łodzi. Jest to cenna współpraca, sprzyjająca również rozwojowi wiedzy o regionie, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w tym roku, gdy przypada 100. rocznica powstania województwa. Tę poznawczą wartość festiwalu podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber, który sprawuje honorowy patronat nad Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej.

,,Kolory Polski” w tym roku obchodzą swój jubileusz – od dwóch dekad w mniejszych i większych miejscowościach województwa łódzkiego lato zabarwione jest muzyką, co przydaje mu barw. Festiwalowe granie pozwala w znakomity sposób łączyć cele kulturalne z turystycznymi, tworzyć stylistyczną przeplatankę, ale też integrować ludzi. Instytucja na co dzień stabilna i elegancka wędruje ze swoją ofertą i prezentuje tę różnorodność (zawsze z klasą!), dobierając ciekawe programy i znakomitych wykonawców. ,,Lubię filharmonię na trawie, w kałuży, w trasie, w upale i deszczu. Filharmonię mniej elegancką, za to bardziej bezpośrednią i naturalną…” – mówi dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej i zarazem dyrektor festiwalu ,,Kolory Polski”. My też lubimy to niecodzienne oblicze filharmonii, dlatego cieszymy się, że 4 ze wspomnianych 20 edycji festiwalu łączą się z naszym miastem i żałujemy brakujących 16. Jakiż byłby to piękny, bogaty i kolorowy komplet!

zdgoogle 96dp   zdjęcia - fot. M. Stępień
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here