UK Bookmakers

Warsztaty wakacyjne za nami

Administrator.

 DSC0147Po prawie dziesięciu miesiącach intensywnej nauki nadszedł najbardziej upragniony i wyczekiwany czas w życiu każdego ucznia – wakacje. Kadra Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach zadbała o to, aby je rozpocząć aktywnie, organizując zajęcia dla dzieci i młodzieży. Warsztaty tematyczne, służące poszukiwaniu i rozwijaniu pasji odbywały się od 24 czerwca do 5 lipca 2019r.

Dwutygodniowy cykl spotkań rozpoczął się w Ośrodku Kultury OSPa wizytą pani policjantki, sierż. Darii Fraszczyk, która opowiedziała dzieciom o niebezpieczeństwach i zagrożeniach, jakie mogą przydarzyć się podczas letniego wypoczynku oraz o tym, jak ich skutecznie unikać. Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz właściwego postępowania podczas kontaktów z obcymi, w czasie kąpieli czy wycieczek. Kolejnym punktem pierwszego dnia warsztatów były zajęcia taneczne, które sprzyjały integracji uczestników. Poprowadził je instruktor tańca – Robert Drobiński (prowadzący zajęcia taneczne dla dzieci i dorosłych w Ośrodku Kultury OSPa). Uczestnicy poznali podstawowe kroki tańców, m.in. jive’a czy polki, by chwilę później móc zatańczyć krótkie układy choreograficzne.

Drugi dzień oprócz rozrywki przyniósł ze sobą także aktywny wypoczynek. Dzieci, które tego dnia zebrały się w Ośrodku Kultury OSPa, wyjechały do Kutna. Pierwszym punktem atrakcji był seans filmowy w kinie KDK. Film animowany „Paskudy” przypadł młodym widzom do gustu, a jego treść mówiąca o wytrwałości w marzeniach i niezachwianej wierze w ich spełnienie napełniła ich nową energią oraz uśmiechem. Po seansie grupa udała się do Aquaparku na zajęcia fitness oraz na kręgle. Z pewnością dla wielu dzieci było to wyjątkowe przeżycie, ponieważ po raz pierwszy miały okazję zagrać na profesjonalnym torze (przygodę z kręglami dziecięcymi, plastikowymi zapewne każdy ma za sobą, ale gra z wykorzystaniem prawdziwego sprzętu to coś zupełnie innego!). 

Tradycyjnie także i w tym roku nie mogło zabraknąć najbardziej wyczekiwanej przez dzieci atrakcji – wieczoru w hali sportowej. Spotkanie wypełnione było różnorodnymi atrakcjami, grami i zabawami ruchowymi z elementami rywalizacji, podczas których każdy znalazł coś dla siebie i bez reszty mógł oddać się sportowemu szaleństwu. 

Pierwszy tydzień wakacji w GCKSiR w Krośniewicach zakończyły warsztaty papieroplastyki przygotowane przez instruktorki Ośrodka Kultury OSPa. Uczestnicy zajęć przeobrazili się w kreatorów mody, bowiem ich zadaniem było stworzenie oryginalnych papierowych stylizacji, które finalnie zostały zaprezentowane na manekinach. Zajęcia skutecznie pobudziły wyobraźnię i kreatywność dzieci, tym samym dając im dużo radości podczas procesu tworzenia. Manekiny w pięknych papierowych ubraniach, uzupełnionych dodatkami i stylową biżuterią, prezentowały się wyjątkowo.

Ostatni tydzień „wakacji z kulturą” rozpoczął się bardzo aktywnie, bo zabawą w podchody. Dzieci, które zebrały się w Ośrodku Kultury OSPa, zostały podzielone na grupy i wraz z instruktorami udały się na pieszą wycieczkę po Krośniewicach (7 kilometrów marszu!) podczas której rozwiązywały zagadki i wykonywały przeróżne zadania. Śmiechom i dobrej zabawie nie było końca!

Kolejne zajęcia, które znalazły się w ofercie warsztatowej, miały charakter edukacyjny. Eksperymenty z Akademią Twórczego Rozwoju „Bystrzak” okazały się strzałem w dziesiątkę. Nauka w formie zabawy zawsze okazuje się najlepszą metodą. Uczestnicząc w przeróżnych eksperymentach, przeprowadzonych pod okiem instruktor Katarzyny Wasiak, dzieci miały okazję stać się przez chwilę najprawdziwszymi naukowcami. Podczas zajęć dowiedziały się, jak można zrobić sztuczną krew, szaszłyk z balona czy chemiczny wulkan, a także samodzielnie wykonały piłeczkę kauczukową ze szkła wodnego i etanolu.

W programie warsztatów wakacyjnych nie mogło zabraknąć wycieczek, dlatego ostatnie trzy dni obfitowały w wyjazdy. Najpierw grupa chętnych do podróżowania dzieci odwiedziła Skansen w Kłóbce. To urokliwe miejsce okazało się idealne na krótką lekcję historii, której można było dotknąć i przez chwilę być jej częścią. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób ich praprababcie radziły sobie z praniem i same mogły uczestniczyć w tej niegdyś trudnej pracy domowej. Każde z nich miało okazję przenieść wodę za pomocą nosidła (koromysła), a wyprane materiały przeciągnąć przez wyżymaczkę. Następną atrakcją było ręczne zdobienie chusteczek i serwetek z wykorzystaniem farb. Po zwiedzeniu prawie wszystkich obiektów odbył się piknik, podczas którego zregenerowano siły, aby na sam koniec odwiedzić jeszcze dwór zasłużonego dla historii Polski rodu Orpiszewskich.

Kolejna wycieczka to całodniowy wyjazd do Tomaszowa Mazowieckiego, Spały i miejscowości Ujazd. Najpierw zwiedzano Skansen Rzeki Pilicy – pierwsze w Polsce plenerowe muzeum poświęcone rzece. Przewodnik skrupulatnie przedstawił historię związaną z pobliskim terenem i opowiedział niemalże o wszystkich obiektach prezentowanych w muzeum. Ze skansenu grupa udała się bezpośrednio do Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła, w których płynie krystalicznie czysta woda o niezwykłej błękitnozielonej barwie. Następnie grupa odwiedziła Groty Nagórzyckie, gdzie pokonała podziemną trasę turystyczną, poznając w tym czasie legendy o bezlitosnym zbóju Madeju, który ponoć niegdyś zamieszkiwał pieczary. Kolejnym punktem programu wycieczki była Spała. Wszyscy Polacy znają nazwę tej miejscowości dzięki zlokalizowanemu tam słynnemu Ośrodkowi Przygotowań Olimpijskich, który również mieli okazję zwiedzić młodzi turyści z Krośniewic. W czasie spaceru obejrzeli także posąg Żubra – statuę zwierzęcia naturalnej wielkości, symbol Spały. Zwiedzanie zakończyła wizyta w Parku Mikrokosmos, w którym znajdują się realistyczne rzeźby przedstawiające owady w wielokrotnym powiększeniu. To miejsce przyniosło wiele radości uczestnikom wycieczki. Pani przewodnik bardzo ciekawie zaprezentowała różne aspekty życia prezentowanych stworzeń, dzięki czemu każde dziecko wyszło z parku bogatsze o wiedzę na temat modliszki, pająka czy muchy.

Celem ostatniego wyjazdu była wioska indiańska Tatanka w Solcy Małej. Tam dzieci poznały kulturę Indian i ich zwyczaje, uczestniczyły też w zajęciach praktycznych dotyczących indiańskiego życia. Ponadto w praktyce sprawdziły, jak to jest strzelać z łuku czy pokonać tor przeszkód. Uczestnicy wycieczki odtańczyli indiańskie tańce, wysłuchali legendy a także nauczyli się tradycyjnej plemiennej pieśni. Następnie zwiedzili indiańskie namioty tipi, jedyną w Polsce ziemiankę i obejrzeli kolekcję indiańskiego rękodzieła. Na koniec wyprawy każdy z uczestników miał możliwość zakupienia oryginalnej pamiątki.

 Kadra GCKSiR życzy uczestnikom zajęć warsztatowych bezpiecznych i jednocześnie wypełnionych przygodami wakacji. Wracajcie do nas już październiku na stałe zajęcia naszych sekcji, pełni radości i gotowi na nowe wyzwania. Do zobaczenia!

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here