UK Bookmakers

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Justyna Szadkowska.

 DSC0334W miniony piątek cała Polska obchodziła 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Społeczność Krośniewic w wolnej Polsce zwykła czcić święta narodowe poprzez udział w Mszach patriotycznych. W tym roku również zachowano tę tradycję – 3 maja o godz. 12.00 władze lokalne i mieszkańcy, którym nieobce są sprawy Ojczyzny – w każdym jej wymiarze – zgromadzili się w miejscowym kościele. Mszę sprawowaną w intencji kraju i strażaków (w przededniu ich święta) odprawił ks. proboszcz Tomasz Jackowski.

W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych, które zostały wprowadzone uroczyście do kościoła w rytm wybijany przez werblistów. Zgodnie z tradycją przedstawiciele lokalnych władz – burmistrz Katarzyna Erdman i przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty odczytali czytania liturgiczne. Oprawę muzyczną liturgii przygotowały dwa zespoły GCKSiR – chór A’cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej i Orkiestra Dęta z Krośniewic pod batutą Romana Frątczaka.

Po zakończeniu modlitw muzycy zaprezentowali okolicznościowy koncert. Ze względu na kapryśną aurę patriotyczne muzykowanie również odbyło się w kościele, a nie na skwerze, jak planowano. W pierwszej części znalazły się utwory związane z historią Polski, m.in. ,,Marsz, marsz Polonia”, ,,Mazurek 3 Maja”, ,,Polonez warszawski”. W drugiej części zabrzmiały utwory rozrywkowe – Święto Konstytucji to dzień radości, więc warto było wzbudzić to uczucie w sercach miejscowych patriotów. W koncercie zadebiutowała Antonina Pietrzykowska, najmłodsza uczestniczka zajęć orkiestry, wykonując solowy utwór na flecie poprzecznym.

Tak to w atmosferze podniosłej i radosnej zarazem świętowali krośniewiczanie 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – aktu, który obowiązywał niespełna 15 miesięcy. Wkrótce król Stanisław August Poniatowski przystał do targowiczan, a zdarzyło się to 24 lipca 1792r., więc konstytucja przestała obowiązywać. Polacy mają jednak co świętować, bowiem uchwalona 3 maja ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była najstarszym aktem prawnym tego rodzaju w Europie i drugim na świecie (wcześniej uchwalili swoją konstytucję tylko Amerykanie). Witaj maj, trzeci maj! U Polaków błogi raj!

 google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here