UK Bookmakers

Świąteczne muzykowanie zespołów GCKSiR

Justyna Szadkowska.

 DSC0968Zespoły muzyczne Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach chętnie włączają się w obchody świąt, dostrzegając w aktywności tego rodzaju zarówno ważny aspekt duchowy, jak i możliwość kultywowania tradycji, co z kolei stanowi obowiązek statutowy instytucji. Tegoroczne wielkanocne muzykowanie było udziałem dwóch formacji GCKSiR – Orkiestry Dętej z Krośniewic i chóru A’cappella. Obydwa zespoły przygotowały oprawę liturgii w drugim dniu Wielkanocy.

Ustąpcie od nas smutki, troski, żale,

Gdy Pan Zbawiciel tryumfuje w chwale.

Ojcu swojemu już uczynił zadość,

Nam niesie radość. Alleluja!

Z pieśni Zwycięzca śmierci

Orkiestra zagrała wielkanocne melodie w czasie Mszy św. o godz. 10.30. W programie nie zabrakło tradycyjnych utworów, które od stuleci towarzyszą polskim świętom. Była wśród nich pieśń ,,Zwycięzca śmierci” przypisywana ks. Michałowi Mioduszewskiemu, autorowi słynnego dzieła ,,Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w Kościele katolickim używane” wydanego w 1838r., a będącego wzorem dla późniejszych prac Oskara Kolberga i źródłem tekstów dla Stanisława Moniuszki, Wincentego Pola czy Witolda Lutosławskiego. Ze wspomnianego śpiewnika ks. Mioduszewskiego pochodzi też wykonana przez muzyków pieśń ,,Wstał Pan Chrystus z martwych ninie”. W wielkanocny poniedziałek orkiestra wykonała również inne stare polskie pieśni, jak ,,Otrzyjcie już łzy, płaczący”, ,,Nie zna śmierci Pan żywota”, ,,Złóżcie troski, żałujący”. Krośniewicki band poprowadził kapelmistrz Roman Frątczak.

Śmierć pokonana, zasłona rozdarta,

Zamilkł już grzech i zamilkł grób.

Głośno grzmi niebo, chwałę Twą wielbiąc,

Bo zmartwychwstał nasz Pan i Bóg.

Z pieśni Jakie piękne jest imię Twe

Natomiast chór A’cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej wystąpił w czasie Mszy św. o godz. 12.00. W programie tej formacji znalazły się nowe pieśni mówiące o zmartwychwstaniu, ale też sprzyjające modlitwie, refleksji i pobudzające wielkanocną radość w sercu - ,,Jakie piękne jest imię Twe”, ,,Zmartwychwstał Pan i żyje dziś”, ,,Jedyny król’ czy ,,Schowaj mnie”.

Po zakończeniu liturgii swój okolicznościowy świąteczny wiersz zaprezentował Marek Piotrowski, krośniewiczanin z urodzenia, a obecnie mieszkaniec Dortmundu. Poniżej zamieszczamy wiersz za zgodą autora. 

Ksiądz proboszcz Tomasz Jackowski wspomniał, że drugi dzień Wielkanocy w krośniewickim kościele miał wyjątkowo kulturalny charakter. Trzeba podkreślić, że liturgia triduum paschalnego, pięknie i ze starannością opracowana przez księży oraz ministrantów, wprowadziła mieszkańców w klimat świąt i przygotowała ich do wielkanocnych przeżyć, toteż występ zespołów GCKSiR przyczynił się do podtrzymania świątecznej radości, której źródło tkwi w emocjach natury religijnej. Warto dodać, że parafia też miała swój udział w kultywowaniu tradycji, i to nie tylko w wymiarze religijnym. W poniedziałek wielkanocny, zwany również ,,lanym”, spadł w kościele deszcz… cukierków. Ulewa miała miejsce tuż przy ołtarzu i zmoczyła wyłącznie dzieci, czego dotknięci słodkimi kroplami zupełnie nie żałują. Alleluja!

 

PAN ZMARTWYCHWSTAŁ – UWIERZCIE

Za Twe cuda oczywiste,

i za to, że inaczej smakuje dziś ryba,

czym ja Cię ugoszczę, zmartwychwstały Chryste

- wierszem chyba.

 

Dziękuję Ci, mój Panie, za łaski nadzieję.

Wciąż szukam czulszego sposobu...

Bez Twojej łaski czymże byłaby moja wiara,

krucha jak kamień sprzed grobu.

 

Nie piszę wierszy o przyszłości.

Tak trudno wcielić się w proroka...

Psalmem śpiewać o zmartwychwstaniu, radości,

wielbić, cierpieć i płakać łzą z dna oka.

 

Przychodzę wraz z wiosną do mojego Emaus,

całując Twoje dłonie i stopy bez wahania,

a ty kołysz nas świątecznie, radośnie,

cudowna poezjo zmartwychwstania.

Dortmund – Krośniewice 21.04.2019

 

 google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here