UK Bookmakers

Lepsze niż Facebook – papierowa wiklina

Justyna Szadkowska.

 DSC0506W dniach 19 i 21 lutego 2019r. w siedzibie Ośrodka Kultury OSPa odbyły się zajęcia dla dorosłych mające na celu poznanie sposobu wykonywania papierowej wikliny. Najważniejszym elementem i podstawą tej techniki jest skręcanie rurek z gazetowego papieru, i to – jak się okazało – było najtrudniejszym zadaniem. Rurkę skręca się z paska gazety nawijanego pod odpowiednim kątem na patyczek do szaszłyków. Im dłuższa i cieńsza rurka, tym ładniej wygląda produkt finalny – plecionka. Każda z pań uczestniczących w warsztatach musiała więc znaleźć własny sposób na skręcenie idealnych rurek. Mimo że dla niektórych uczestniczek nie był to pierwszy kontakt z techniką papierowej wikliny, trzeba było nieźle się ,,nakręcić”, bo okazało się, że wprawa jest niezbędna, by czynność była dobrze wykonana. Po żmudnym i wymagającym cierpliwości pierwszym etapie warsztatów przyszedł czas na drugi, szybszy i przyjemniejszy, czyli barwienie rurek na wybrane kolory. Za pomocą białej lekko rozcieńczonej farby akrylowej i pigmentów powstały kolorowe rurki, które wystarczyło rozłożyć do suszenia na przygotowanych przez kadrę „sznurkowych suszarkach” i już można było zabrać się do tworzenia drucianej bazy dla serduszek.

W drugim dniu warsztatów przystąpiono do wyplatania. Przygotowane płaskie stelaże należało opleść rurkami tak, aby powstały piękne ażurowe serca i właśnie już na samym początku tej pracy okazało się, dlaczego ważne jest dobre skręcenie każdej rurki i jaki to ma wpływ na ostateczny wygląd plecionki. W ten sam sposób panie, myśląc o dekoracjach wielkanocnych, wykonały ażurowe jajka i wówczas można było przejść do bardziej skomplikowanych wzorów przestrzennych. Z tym zadaniem uczestniczki poradziły sobie doskonale – powstały jajka (bardziej lub mniej kształtne) i malutkie szyszki (jako zaczątek procesu przygotowania ozdób choinkowych).
Warsztaty upłynęły w miłej atmosferze. Uczestniczki zdobyły nowe umiejętności, a w czasie rozmów, które towarzyszyły pracy, narodziło się mnóstwo pomysłów na kolejne spotkania warsztatowe. Ciąg dalszy nastąpi...

google round logo   zdjęcia

 

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here