UK Bookmakers

,,Mieszczanin szlachcicem” na deskach KDKu

Justyna Szadkowska.

46367125 2058778924157745 4503469902178287616 oKrośniewiczanie, którzy kochają teatr, mieli ostatnio okazję, by obejrzeć kolejny spektakl przygotowany przez Kutnowski Teatr Amatorski im. Aleksandra Fredry. W minioną niedzielę, 3 lutego zespół pod kierunkiem Jadwigi Kubiak zaprezentował komedię Moliera pt. ,,Mieszczanin szlachcicem”. W obsadzie przedstawienia znaleźli się także krośniewiccy aktorzy – Katarzyna Brewińska i Adam Cichacz. Premiera miała miejsce 15 listopada 2018r. Niedzielny spektakl to czwarta prezentacja przedstawienia na scenie KDKu.

Kutnowski zespół bardzo dobrze czuje się w klasycznym repertuarze komediowym (choć ma na swoim koncie także spektakl ,,Utrapienie”, zrealizowany w 2016r., poruszający poważny problem społeczny – odrzucenie i samotność osób starszych, nawet mimo życia wśród najbliższych krewnych). Tym razem, po dwóch realizacjach komedii Aleksandra Fredry, który patronuje teatrowi (,,Zemsta” – 2015r. oraz ,,Damy i huzary” – 2017r.), grupa wzięła na warsztat sztukę Moliera. Okazało się, że mimo kostiumu odsyłającego widza bezpośrednio do realiów II poł. XVII w. tekst jest nadal aktualny, bowiem w każdej epoce, również współcześnie, nie brak osób, które nie dostrzegając własnych niedostatków w kompetencjach czy talencie próbują być ,,ludźmi dystyngowanymi”. Molier oparł komizm swojej sztuki na dysonansie pomiędzy aspiracjami a możliwościami pana Jurdain – kupca, który pretenduje do bycia szlachcicem. Komiczna jest także wybrana przez niego droga osiągnięcia celu. Właściwa ocena sytuacji uchroniłaby go od śmieszności (co dostrzegają wszyscy poza nim samym), ale bohater uparcie, mimo napomnień rozsądniej małżonki i sygnałów wysyłanych przez osoby z otoczenia, trwa przy swojej wizji i brnie coraz dalej. Dzięki temu zapewnia sporo satysfakcji tym, którzy dla własnych celów potrafią wykorzystać jego braki, a publiczność dobrze się bawi, obserwując poczynania dziwaka, który zapragnął być kimś innym niż jest. Dla jasności dodajmy, że Molier krytykuje głupotę, dyletantyzm i brak obycia, a nie poczynania wynikające z ambicji (chyba że mamy do czynienia z przerostem tychże). Kutnowska grupa podkreśliła przesłanie tekstu, cytując myśl Epikteta w folderze wydanym z okazji realizacji spektaklu: W życiu przede wszystkim chodzi o to, aby pozostać przy zdrowych zmysłach.

Publiczność spektaklu bawiła się znakomicie, dwudziestoosobowy zespół na scenie również. W roli głównej wystąpił Krzysztof Murzynowski, który otrzymał od reżyserki kolejne ważne zadanie i nie zawiódł, potwierdzając swój talent i komediowy potencjał aktorski. W pamięć zapada także rola jego scenicznej małżonki – Jadwiga Piórkowska świetnie odnajduje się w rolach charakternych kobiet (co potwierdziła także w ,,Damach i huzarach”). Katarzyna Brewińska wystąpiła w roli śpiewaczki, natomiast Adam Cichacz zaprezentował się jako nauczyciel fechtunku. Wszyscy aktorzy zasłużyli na gorące oklaski, a tych publiczność nie szczędziła. Krośniewiczanie ze szczególną radością i satysfakcją oklaskiwali swoich aktorów, których mogli podziwiać na dużej scenie, w pięknych, ze starannością wykonanych kostiumach (stroje przygotowała Magda Górska, a nakrycia głowy to dzieło Agnieszki Dąbrowskiej- Walczak).W scenach baletowych wystąpił także Piotr Bielicki- pracownik Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego – był to drugi w spektaklu krośniewicki akcent.

Reżyserce, Jadwidze Kubiak oraz całemu zespołowi Kutnowskiego Teatru Amatorskiego im. Aleksandra Fredry krośniewiczanie gratulują i przesyłają serdeczne życzenia - oby Wasze serca były przez cały rok jako kwitnące krzaki róży i oby wasze krzaki róży kwitły przez cały rok :)

google round logo  zdjęcia - fot. KDK
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here