UK Bookmakers

Jak grają zawodowcy, czyli ,,Ożenek” Gogola w Teatrze 6.piętro w Warszawie

Administrator.

foto kasia chmura WWW 131Krośniewicki Teatr Nie- Za- Wielki specjalizuje się w komedii. Znawcy teatru twierdzą, że jest to najtrudniejszy gatunek sceniczny, bo wymaga dobrego pomysłu na spektakl (od reżysera), znakomitego warsztatu (od aktorów) i wielu innych cech, które sprawiają, że widz nastawiony na zabawę wychodzi usatysfakcjonowany przedstawieniem. Od kogo ma się uczyć amator? Oczywiście od najlepszych. Właśnie dlatego aktorzy krośniewickiej grupy 12 stycznia 2018r. obejrzeli inscenizację ,,Ożenku” Mikołaja Gogola w Teatrze 6. Piętro w Warszawie. Była to i lekcja, i nagroda za nominację do Nagrody Starosty Kutnowskiego w dziedzinie kultury, którą grupa otrzymała jesienią ubiegłego roku.

,,Ożenek” to klasyka komedii. Znakomity tekst, nowatorski jak na czas powstania (1833 – 1835r.; ostateczna wersja pochodzi z 1841r.) to ,,niewiarygodne zdarzenie w dwóch aktach”. Sztuka przedstawia matrymonialne perypetie Iwana Kuźmicza Podkolesina (Michał Żebrowski), szlachcica, który w wieku zaawansowanej dojrzałości, zainspirowany przez przyjaciela, Koczkariewa (Piotr Głowacki) i wspierany w tym pomyśle przez swatkę Fiokłę (Anna Dereszowska) postanawia rozpocząć matrymonialne starania o pannę Agafię Tichonownę (Paulina Chruściel), córkę kupca, która dożywszy w dziewictwie lat 37, ciągle czeka na dzień, gdy założy posiadaną od dawna białą suknię ślubną i stanie przed cerkiewnym ołtarzem z... ukochanym? Niekoniecznie, bo miłość w tej historii nie ma nic do rzeczy. Głównym atutem dziwnej panny są bowiem ,,dom, dwie oficyny: jedna na odmurowanym fundamencie, druga drewniana. Dwa tuziny srebrnych łyżek (…). Dwa lisie futra (…). Cztery wielkie puchowe pierzyny i dwie mniejsze”. Poza tym jeszcze powóz, sanie, bielizna stołowa i inne niezbędne wyposażenie, które panna na wydaniu mieć powinna. Sama Agafia, wypromowana przez swatkę na postać idylliczną w każdym wymiarze, musi się poddać oględzinom dokonanym przez kawalerów, których nagle, po latach zastoju, wysyp. Tak więc panowie Jajecznica (Cezary Żak) – egzekutor, Anuczkin (Janusz Chabior) – emerytowany oficer piechoty, Żewakin (Cezary Pazura) – ekslejtnant marynarki i wspomniany Podkolesin wraz z pierwszą wizytą w domu Agafii rozpoczynają oględziny i rywalizację. Ileż będzie musiała nagimnastykować się Fiokła, by ,,sprzedać” dziwną pannę, ileż Agafia, by to i owo ukryć, a to i owo pokazać, ileż wreszcie sami podstarzali kawalerowie, aby wygrać konkury, czyli stać się stroną handlowej transakcji. U celu zabiegów jest tytułowa ceremonia ślubna – niespełnione dotąd pragnienie panny, a dla kawalerów obowiązek, który trzeba spełnić, aby ucieleśnić marzenie o ,,pączuszku”, towarzyszce życia, która zna francuski (mimo że mąż nie zna) czy posażnej żonie. Dla jednego z nich – Podkolesina, który wygrywa, wypromowany dzięki menadżerskim umiejętnościom przyjaciela, Koczkariewa i wyeliminowaniu jego rywali, podjęcie decyzji o ślubie to zadanie tak trudne, że aż niemożliwe.

Jakiż aktualny jest tekst Gogola, mimo upływu lat! A petersburska premiera sztuki (1842r.) i moskiewska (1843r.) zakończyły się niepowodzeniem. Reżyserem przezabawnej realizacji w Teatrze 6.piętro jest Andrzej Bubień, a pomysłowa scenografia, kostiumy i lalki (alter ego bohaterów- kawalerów) to dzieło Anity Bojarskiej. ,,Ożenek“ warto było zobaczyć. Znakomici polscy aktorzy, Cezary Pazura i Cezary Żak, znani z wielu komediowych kreacji, nie zawiedli. Świetnie zaprezentowali się również Michał Żebrowski i Janusz Chabior. Pozytywnie zaskoczyła Anna Dereszowska, której wizerunek utrwalony w polskich komediach romantycznych, dość jednostajny, w teatrze absolutnie się nie potwierdza – w roli starej (u Gogola) Fiokły jest twarda, charakterna, piękna i… dobrze bawi się na scenie. Paulina Chruściel w roli panny ,,niestandardowej” – dziwnej, nieśmiałej, zagubionej, upośledzonej 37- letniej dziewczynki sprawdza się doskonale. Spektakl jest przezabawny. Koncepcja z lalkami jako alter ego bohaterów i scenografią, która stwarza dodatkowe możliwości komediowe, to znakomite pomysły inscenizacyjne. Krośniewiccy aktorzy, ucząc się od najlepszych, zapewne niedługo sami zabłysną na scenie, bo w planach Teatru Nie- Za- Wielkiego oczywiście komedia.

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here