UK Bookmakers

Łódzkie pełne kultury – podsumowanie II edycji projektu

Justyna Szadkowska.

  DSC0583 copyW drugiej połowie 2018r. Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach realizowało projekt pn. Łódzkie pełne kultury. Była to druga edycja cyklu wydarzeń i warsztatów poszerzających kompetencje kulturalne uczniów, nauczycieli, instruktorów i animatorów kultury z terenu naszego województwa. Projekt zainicjował Łódzki Dom Kultury w ubiegłym roku, do współpracy zaprosił duże instytucje – Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina, Teatr Wielki i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a także dziesięć domów kultury, wśród których znalazło się również niewielkie krośniewickie GCKSiR. Środki na realizację programu to fundusze ministerialne pozyskane w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W środę, 19 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie programu, które – zgodnie z ideą zaplanowanych działań – miało formę dużego wydarzenia artystycznego.

W ramach realizacji projektu od września do grudnia tego roku 30 dzieci i 15 osób dorosłych (nauczycieli, instruktorów) uczestniczyło w zajęciach warsztatowych (GCKSiR na bieżąco informowało o ich przebiegu w artykułach zamieszczanych na stronie internetowej). Zorganizowano także dwa wyjazdy do Łodzi, dzięki czemu dzieci mogły wysłuchać koncertu w Filharmonii (13 października), a na zakończenie projektu, właśnie 19 grudnia wszyscy uczestnicy spotkali się w Teatrze Wielkim. Tam najpierw odbyła się konferencja z udziałem mediów, a następnie zaprezentowano spektakl baletowy pt. ,,Dziadek do orzechów”. Przedstawienie było piękne i barwne, zaabsorbowało wszystkich odbiorców ze względu na ciekawą historię (zapewne wiele osób znało literacką wersję baśni E.T.A. Hoffmanna) i bożonarodzeniową tematykę, ale warto też podkreślić, że dla większości młodych widzów był to pierwszy kontakt z baletem jako sztuką sceniczną, dodajmy – kontakt udany i obiecujący. Widowisko najpierw przykuło uwagę, a potem sprowokowało do rozmowy, do wymiany opinii, było też źródłem bogatych przeżyć estetycznych.

Następnie uczestnicy wycieczki przemieścili się do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie obejrzeli ekspozycję stałą oraz wystawę czasową poświęconą ubiorom produkowanym przez najsłynniejszy polski dom mody okresu PRL-u. Wystawa pt. Jerzy Antkowiak – Moda Polska to ekspozycja złożona z kilkudziesięciu kreacji i projektów odzieży, szkiców, zdjęć oraz innych pamiątek związanych z funkcjonowaniem marki Moda Polska na naszym rynku. Było to ciekawe doświadczenie dla młodych odbiorców, którzy być może istnienie mody wiązali dotąd wyłącznie z wielkimi światowymi pokazami, z istnieniem mediów społecznościowych i działalnością blogerek modowych w sieci internetowej, okazało się jednak, że moda jest o wiele starsza niż Internet. Natomiast dla dorosłych odbiorców wystawa to sentymentalna podróż w przeszłość, do świata szarego PRL-u, w którym Moda Polska była powiewem stylu i klasy. Wizyta w Muzeum Włókiennictwa była też ważna ze względu na aspekt regionalny – zwracała uwagę odbiorców na to, jaką rolę pełnił przemysł włókienniczy w rozwoju miasta, które jest stolicą naszego województwa.

Uczestnicy projektu wiele skorzystali, biorąc udział w warsztatach zorganizowanych w miejscu zamieszkania i odwiedzając duże instytucje kultury. Wszystkie zajęcia były bezpłatne. Wyjazd podsumowujący pokazał rozmach projektu (450 odbiorców w województwie), ale też udowodnił, że nawet te dziedziny kultury, które wydają się być elitarne, są skierowane do każdego, kto zechce być widzem. W okresie przedświątecznym wizyta była pięknym prezentem dla dzieci i dla dorosłych. Skoro o upominkach mowa, warto dodać, że najmłodsi otrzymali również paczki ze świątecznymi słodyczami, więc dla nich prezenty miały też swój wymiar materialny.

Po południu, o godzinie 17.00 w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu, w którym uczestniczyli dyrektorzy i pracownicy Łódzkiego Domu Kultury oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację programu Łódzkie pełne kultury. GCKSiR reprezentowały dyrektor instytucji Małgorzata Przygodzka i koordynator projektu Magdalena Mitlas- Kostrzewa. Dyrektor ŁDK Jacek Sokalski podziękował wszystkim realizatorom – łódzkim i lokalnym – za współpracę, zaprezentowano również materiały filmowe i fotograficzne dokumentujące przeprowadzone działania. Miło było krośniewickiej delegacji znaleźć się w tak zacnym gronie, miło było powspominać i z dystansu przyjrzeć się wszystkim zrealizowanym wydarzeniom. Projekcja udowodniła, że jesień w Krośniewicach była naprawdę pełna kultury, pełne kultury było Łódzkie, a kultura – dostępna dla każdego. Tylko chcieć!

GCKSiR w Krośniewicach serdecznie dziękuje

Panu Dyrektorowi Jackowi Sokalskiemu,

Pani Natalii Korzeniowskiej

oraz wszystkim Pracownikom ŁDK zaangażowanym w realizację projektu

Łódzkie pełne kultury

za wiele ciekawych wydarzeń warsztatowych,

za wypełnienie kulturą przestrzeni i czasu

oraz za możliwość skorzystania z oferty łódzkich instytucji,

dzięki czemu Krośniewice tej jesieni były bardzo kulturalne.

 google round logo  zdjęcia GCKSiR
google round logo   zdjęcia ŁDK
Łódzkie Pełne Kultury 2018 Logo projektu   Łódzkie Pełne Kultury BELKA 2018

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here