UK Bookmakers

Łódzkie pełne kultury- CZY WIOLONCZELA MA DUSZĘ?

Administrator.

 DSC057225 października w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, młodzi uczestnicy II edycji projektu Łódzkie pełne kultury mieli okazję wziąć udział w edukacyjno-muzycznych warsztatach poświęconych wiolonczeli.Zajęcia poprowadziła Maria Katarzyna Filipiak, wiolonczelistka Filharmonii Łódzkiej, kwartetu smyczkowego APERTUS QUARTET oraz aranżerka.

Podczas pierwszej, teoretycznej części spotkania dzieci poznały budowę wiolonczeli. Prowadząca kolejno opowiedziała o częściach, z których zbudowany jest ten okazały instrument oraz o materiałach, z jakich wykonane są poszczególne jego elementy, a także zdradziła tajemnicę, gdzie mieści się jego dusza. Wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć i dotknąć preparowanego włosia końskiego używanego do produkcji smyczka, tłumika zmieniającego barwę dźwięku, podstawki, na której podparte są struny czy główki instrumentu łudząco przypominającej ślimaka.

Oprócz istotnych informacji dotyczących budowy wiolonczeli, a także właściwości tego instrumentu takich jak jego skala czy specyfika brzmienia, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jak bardzo wymagający jest zawód muzyka-instrumentalisty oraz jak wygląda praca muzyka orkiestrowego w filharmonii.

W drugiej części zajęć zaprezentowane zostały nagrania mające na celu ukazanie uniwersalności i szerokiego zastosowania tego instrumentu zarówno w muzyce klasycznej, jak i rozrywkowej. Dzieci wysłuchały fragmentu klasycznego koncertu wiolonczelowego oraz utworu heavy-metalowej grupy Apocalyptica. Oprócz nagrań multimedialnych można było posłuchać tzw. „żywej” muzyki. Prowadząca wraz z towarzyszącymi jej muzykami –  Weroniką Kretkowską (skrzypce) oraz Piotrem Kozłowskim (kontrabas) wykonali miniaturę Łabędź z cyklu Karnawał zwierząt autorstwa Camilla Saint-Saënsa w opracowaniu
na wiolonczelę, skrzypce i kontrabas.

Praktyczna część warsztatów w pełni ukazała tradycyjny sposób gry na wiolonczeli,  a także inne często spotykane w wykonawstwie muzyki smyczkowej techniki wydobycia dźwięku. Jeden ze sposobów uczestnicy mogli wypróbować osobiście. W czasie, gdy prezentowany był przez muzyków fragment belgijskiej piosenki ludowej, dzieci uzyskiwały dźwięk z wiolonczeli poprzez rytmiczne uderzenia dłońmi o pudło rezonansowe instrumentu.

Z pewnością udział w warsztatach był bardzo interesującym i bogatym w nowe wiadomości doświadczeniem. Uczestnicy już z niecierpliwością oczekują kolejnych zajęć w ramach projektu Łódzkie pełne kultury . Następne spotkanie odbędzie się 19 listopada, a jego tematyka z pewnością zainteresuje grupę, bowiem wówczas będzie mowa o pasji kolekcjonowania.

 

google round logo   zdjęcia
Łódzkie Pełne Kultury 2018 Logo projektu 

 Łódzkie Pełne Kultury BELKA 2018

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here