UK Bookmakers

Wieczór z tangiem, wieczór ze smakiem…

Justyna Szadkowska.

image051W piątek, 23 marca 2018r. grupa krośniewiczan uczestniczyła w wyjeździe do Łodzi, którego celem było wysłuchanie koncertu Duo Milonga złożonego z utworów zaaranżowanych na harfę i akordeon. Koncert odbył się w Piwnicy Artystycznej ,,Przechowalnia”. Wystąpili Aneta i Konrad Salwińscy – artystyczne małżeństwo. Koncert został zorganizowany w ramach projektu Halokultura.

W programie wieczoru znalazły się różnorodne i pochodzące z różnych czasów tanga – od najstarszych, klasycznych kompozycji Carlosa Gardela z okresu międzywojennego, po utwory bardziej nowoczesne, przełamujące konwencję gatunku, których autorem jest Astor Piazzola. Pomiędzy melodiami wywodzącymi sią z Argentyny znalazło się również miejsce na piękny polski utwór – ,,Ta ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego (choć podobno prawdziwe tango potrafią skomponować tylko Argentyńczycy). O tangu, jego historii i twórcach opowiadał Konrad Salwiński, przeplatając anegdotami opowieści o muzyce i muzykach.

Atrakcją wieczoru było również instrumentarium wykorzystywane przez artystów. O ile akordeon łączy się z tangiem w dość naturalny sposób, to harfa i jej możliwości były dla słuchaczy sporym zaskoczeniem. Duet jednak doskonale wie, jak połączyć delikatność z wyrazistością, jak wydobyć dźwięki liryczne, a jak zaznaczyć charakter, rytm. To niezwykle ważne, bo tango to muzyka przeciwieństw – miłości i rozstania, marzeń i rozczarowań, tkliwości i nienawiści. W tym kontekście harfa i akordeon wyjątkowo do siebie pasują, bowiem jak się okazało, obydwa instrumenty mogą brzmieć lirycznie i rytmicznie, stanowczo.

Aneta i Konrad Salwińscy występują wspólnie już od 11 lat. Są laureatami konkursów muzycznych. Mają za sobą wiele występów na festiwalach i liczne podróże po świecie. Grają różne utwory – dawne i współczesne, nie tylko tanga, ale za zasługi dla tego właśnie gatunku otrzymali certyfikat Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires. Wystąpili też w polskim programie talent show – Must Be The Music.

Tango ze swym charakterystycznym rytmem i piękną melodią ma wielu zwolenników w każdym wieku. Dla krośniewickiej grupy był to wieczór bardzo udany, w sam raz na początek wiosny. Dodatkiem do muzyki była argentyńska przekąska – pieczone pierożki empanadas z sosem chimichuri. Ot, kultura ze smakiem.

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here