UK Bookmakers

Kolęda z historią w tle, czyli ludzkie kłopoty małego Boga

Justyna Szadkowska.

IMG 9492Rok 2018 to czas, w którym Polacy w szczególny sposób świętować będą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Już u progu roku jubileuszu Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zaprosiło krośniewiczan na spektakl pt. ,,Kolęda z historią w tle, czyli ludzkie kłopoty małego Boga”, który zaprezentowano 6 i 7 stycznia 2018r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury OSPa. 
Program poświęcony został kolędzie. Polskie utwory bożonarodzeniowe są tworzone od 600 lat i zwykle bywają efektem radości wynikającej z faktu upamiętnienia narodzin Dzieciątka w Betlejem. Uważne prześledzenie tekstów kolęd i okoliczności ich powstania prowadzi jednak do wniosku, że sceneria i atrybuty Bożych narodzin bywały różne w zależności od warunków politycznych, gospodarczych i społecznych, stąd tytuł programu – ,,(…)ludzkie kłopoty małego Boga”. Tak się bowiem składa, że do kolędowej rzeczywistości wkradały się polskie realia czasu zaborów, powstań, wojennej gehenny, powojennego komunizmu i czasu ,,Solidarności”. W spektaklu zaprezentowano więc historię polskiej kolędy i polską historię zawartą w tekstach kolęd. A że opis narodowych dziejów z tej perspektywy ułożył się w opowieść i piękną, i bolesną, widzowie również mogli poczuć skrajne emocje – radość, dumę i przejmujący smutek. Nie bez przyczyny prezentacja tego programu rozpoczęła rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Scenariusz ,,Kolędy…” powstał przed 10 laty i po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności 20 grudnia 2007r. w sali krośniewickiego muzeum. Było to jednocześnie ostatnie wydarzenie w instytucji przed restrukturyzacją (od 1 stycznia 2008 r. Gminne Centrum Kultury wzbogacono o dział sportu i rekreacji, poszerzając też nazwę zgodnie z nowymi funkcjami). Tak więc 10. rocznica istnienia GCKSiR była drugą przyczyną powrotu do programu sprzed 10 lat. 
Niełatwo wraca się do pomysłu, który już kiedyś był przygotowany i zaprezentowany publiczności, jednak takie powroty zdarzają się, gdy ponowna realizacja tekstu nadal inspiruje i absorbuje twórców. Po konsultacji z chórem A`cappella, na którego barkach spoczywało wykonanie niemal wszystkich kolęd w programie (a warto wspomnieć, że skład zespołu uległ zmianie w czasie tych 10 lat), uznano, że scenariusz ma potencjał niezbędny, by poruszyć i artystów, i odbiorców. Reżyser oraz instruktorzy poszczególnych sekcji podjęli trud przygotowania spektaklu, w którym znalazły się elementy muzyczne, teatralne i taneczne. Przez historię kolęd i historię w kolędach publiczność przeprowadził lektor Rafał Ślusarczyk. Większość utworów wykonał wspomniany już chór A`cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej, ale nie mogło zabraknąć innych sekcji GCKSiR. Na scenie wystąpiła więc Dziecięca Grupa Wokalna, wsparta przez uczniów Ogniska Muzycznego, oraz Dziecięca Grupa Taneczna prowadzona przez Roberta Drobińskiego, której przypadła rola Aniołów.
Stroną muzyczną spektaklu zajęli się Zbigniew Merecki – pianino, Martyna Baranowska – skrzypce i Jakub Gawrysiak – gitara. Mimo natłoku swoich obowiązków znaleźli oni czas, by ich pasja mogła dać radość innym, za co reżyser oraz wykonawcy serdecznie dziękują. Ich wrażliwość, muzykalność oraz umiejętności sprawiły, że w krótkim czasie powstały ciekawe aranże, oddające ducha utworów i otwierające przed wokalistami nowe możliwości interpretacyjne. Z pewnością słuchacze docenili piękno i profesjonalizm wykonania pieśni przez chór i solistów z towarzyszeniem zespołu instrumentalistów. Należy dodać, że w wiązance utworów kolędowych, w rytm których Anioły tańczyły poloneza, walca i polkę, zabrzmiał również flet poprzeczny – zagrała na nim Janina Arent. 
Serdeczne podziękowania należą się również uczestnikom zajęć sekcji GCKSiR, które wzięły udział w programie. Miejscowi artyści to ludzie utalentowani, chętni, by poświęcić swój czas, i wrażliwi, dzięki czemu emocje rodzą się po obydwu stronach sceny, co potwierdza słuszność popularnego powiedzenia, że bez przeżycia nie ma sztuki. Dzięki ich zaangażowaniu widzowie obu spektakli mogli wyjść z sali ubogaceni o nową wiedzę (bo program miał charakter edukacyjny) i… poruszeni. 
 
Zespoły GCKSiR wystąpiły w następującym składzie:
 
•chór A'cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej
Magdalena Mitlas- Kostrzewa
Iwona Kobrzyńska
Aleksandra Grzelak
Mariola Łukomska
Janina Arent
Dorota Klarzak
Małgorzata Sokołowska
Angelika Cieślińska
Marlena Filipiak
Angelika Filipiak
Weronika Cichocka
Magdalena Kołodziejska
Anna Galicka
Anna Kaczuba
Katarzyna Ślusarczyk
Małgorzata Przygodzka
Janusz Grzelak
Robert Krzeszewski
Tomasz Ptak
Grzegorz Janakowski
 
•Teatr Nie- Za- Wielki pod kierunkiem Małgorzaty Przygodzkiej
Katarzyna Brewińska
Zofia Chmielecka
Karolina Kołodziejczak
Zbigniew Firadza
Adam Cichacz
Jakub Górski
 
•Dziecięca Grupa Wokalna pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej
Lena Kupczyk
Katarzyna Hyzopska
Julia Malicka
Karolina Nijakowska
Marek Borkowski (gościnnie)
Mateusz Borkowski (gościnnie)
 
•Dziecięca Grupa Taneczna pod kierunkiem Roberta Drobińskiego
Roksana Sieradzan
Zuzanna Kołodziuk
Patrycja Umiastowska
Natalia Szumińska
Oliwia Wysocka
Martyna Pacholczyk
Ewelina Pacholczyk
Kacper Sławiński
Oliwia Sęczkowska
Julia Nyckowska
 
Scenografię, kostiumy i oświetlenie przygotował zespół pracowników Ośrodka Kultury OSPa. Reżyserką i autorką scenariusza była Małgorzata Przygodzka.
Autorzy spektaklu serdecznie dziękują również osobom i instytucjom, które pożyczyły rekwizyty oraz elementy kostiumów i scenografii.
 
Takie rzeczy tylko w Krośniewicach!
 
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here