UK Bookmakers

,,Popychadło” – sztuka zagrana jak w 1918r.

Administrator.

32d1260f653fea4c337eb35e36b56d20W niedzielne popołudnie, 10 grudnia 2017r. ponadtrzydziestoosobowa grupa krośniewiczan uczestniczyła w wyjeździe do Koła. W tamtejszym domu kultury prezentowany był spektakl pt. ,,Popychadło” autorstwa Jana Szutkiewicza. Przedstawienie przygotowano w ramach projektu pod nazwą ,,Zagrajmy jak w 1918r.”. 

Niemal 100 lat temu, tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, aktorzy amatorzy z Koła wystawili tę sztukę dla mieszkańców swojego miasta. Obecnie działająca grupa teatralna nawiązała do tamtego wydarzenia, podejmując się scenicznej realizacji tego samego dramatu
i starając się oddać klimat przedstawienia sprzed wieku. Tekst Jana Szutkiewicza, pochodzący z 1896r., porusza tematykę społeczną. Opowiada historię biednej dziewczyny, która dzięki czystości serca i zaletom charakteru – pracowitości, skromności – znajduje miłość i szczęście. Grupa kolskich aktorów przygotowała spektakl pod kierunkiem Justyny Piorun.

Zespół Teatru Dramatycznego MDK w Kole długo poszukiwał tekstu komedii
w bibliotekach, ale zadanie się powiodło. Reżyserka dokonała skrótów zgodnie z potrzebami współczesnego odbiorcy, przyzwyczajonego do wartkiej akcji (przedstawienie zagrane zgodnie z oryginałem trwałoby aż 4 godziny!). Stroje przygotowano specjalnie do tego spektaklu. Wykorzystano różne pomysły, by móc sprostać wymogowi wielokrotnej zmiany miejsca wydarzeń. Aktorzy (zespół złożony z 14 osób) z pasją zajął się inscenizacją tekstu, który dla społeczności Koła był z pewnością wyjątkowy. Na plakatach reklamujących sztukę pojawiła się współczesna obsada oraz nazwiska aktorów odgrywających role 100 lat temu.

Premiera spektaklu odbyła się w 10 listopada 2017r. jako jedno z wydarzeń zorganizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dla społeczności Koła była to z pewnością bardzo cenna inicjatywa, dlatego też przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Przy okazji kolejnych spektakli widownia zapełniała się do ostatniego miejsca.

W niedzielne grudniowe popołudnie krośniewiczanie również mile spędzili czas, mimo że nie podchodzili tak emocjonalnie do tego wydarzenia jak mieszkańcy Koła.
Dla grupy aktorów Teatru Nie- Za- Wielkiego, ale też dla pozostałych uczestników wycieczki obejrzenie spektaklu w wykonaniu innej grupy amatorskiej było cennym doświadczeniem. Kolski obiekt jest wyremontowany i w pełni dostosowany do pełnienia funkcji teatralnych, toteż zapewnia bardzo dobre warunki sceniczne.

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here