UK Bookmakers

,,Cóż, śluby poszły…”

Justyna Szadkowska.

W Ośrodku Kultury jesień upłynęła pod znakiem ,,Ślubów panieńskich”. Premiera odbyła się 29 września, a po niej zespół zagrał jeszcze spektakl dla seniorów (13 października) i – jak się wówczas zdawało – ostatnie przedstawienie dla krośniewickiej publiczności (14 października), które przyjęło formę oscarowej gali (artykuły o tych wydarzeniach znajdują się na stronie internetowej GCKSiR). Wydawało się, że to koniec występów, choć zespół z żalem żegnał się z tytułem. Niełatwo przecież zakończyć coś, nad czym pracowało się przez rok i co z trudem, ze względu na liczne przeszkody, doprowadzone zostało do finału.

Wydarzyło się jednak coś, co sprawiło, że przedstawienie ogłoszone jako ostatnie wcale takim nie było i wyznaczono kolejne terminy spektakli. W poniedziałek, 13 listopada na widowni zasiedli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach (licealiści i gimnazjaliści). Dzięki życzliwości Dyrekcji szkoły obejrzenie ,,Ślubów panieńskich” było jedną z form uczczenia Święta Niepodległości w tej placówce, mamy nadzieję – kreatywną – jak wszystkie inne pomysły realizowane tego dnia przez młodzież (ciasteczkami z flagą narodową został poczęstowany również zespół aktorów). Natomiast 15 listopada obszerne fragmenty przedstawienia obejrzeli uczestnicy jubileuszu 70- lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Krośniewicach, w tym wielu gości przyjezdnych.

Sprawcą dalszej kariery ,,Ślubów…” był ksiądz proboszcz Tomasz Jackowski, który zadziałał jako mecenas. Dzięki jego życzliwości, dzięki informacji przekazanej w czasie ogłoszeń, a także dzięki niezwykle miłym recenzjom, którymi podzielił się z parafianami i swoimi znajomymi, do Ośrodka Kultury przybyli nowi widzowie. Tak więc ogółem ,,Śluby panieńskie” zostały zaprezentowane 8 razy, a widownia spektaklu to ok. 1100 osób. Warto zaznaczyć, że wśród publiczności znaleźli się nie tylko krośniewiczanie, ale też mieszkańcy Kutna, Koła, Ostrów, Giżyc, Kłodawy. Ostatni spektakl odbył się w piątek, 1 grudnia.

,,Cóż, śluby poszły…” – można z westchnieniem szczerego żalu zacytować słowa Gustawa, bohatera sztuki, choć w jego ustach ta kwestia była przejawem złośliwości. Pora rozpocząć pracę nad nowym spektaklem. Już dziś Teatr Nie- Za- Wielki zaprasza dorosłych i młodzież na kolejne widowiska. Może nie wszystko się uda, może czasem publiczność zechce wyrazić niezadowolenie – zespół jest gotów na krytyczny odbiór, ale przed krytyką musi nastąpić poznanie efektu pracy. Na razie aktorzy zbierają pochwały jeszcze za ,,Śluby…”, co jest bardzo miłe i… sprawiedliwe, bowiem zasłużyli na niejedno dobre słowo. A ostatni spektakl zakończył się dialogiem z publicznością – spontaniczną rozmową, która miała formę minidyskusji z puentą, jakże miłą dla zespołu. Nikt nawet nie marzył o takim finale. Dziękujemy!

Poniższe słowa kierujemy do Księdza Tomasza Jackowskiego:

Czcigodny Księże Proboszczu,

dziękujemy za życzliwość, za pomoc w promocji naszej pracy i za tak wysoką jej ocenę. Jako że najbardziej znanym kapłanem, który przysłużył się kulturze, był biskup Ignacy Krasicki, życzymy też i Księdzu sakry biskupiej. Jednakowoż, gdyby nie było to marzeniem Księdza, niechże wróci choćby tyle ludzkiej  życzliwości, tyle uśmiechu, tyle dobra, ile myśmy otrzymali od Księdza i za Jego przyczyną. Chętnie będziemy wspierać Księdza i głosić chrześcijańską radość (jako wielbiciele komedii), ale nie odżegnujemy się od rzeczy poważnych, dostrzegając już dziś wiele wspólnych celów, nie wyłączając tego najważniejszego. Szczęść Boże!

Grupa teatralna

 

Serdecznie dziękuję:

  • Aktorom i Widzom za wspólną zabawę romantycznym tekstem Fredry,

  • życzliwym Mieszkańcom za wypożyczenie rekwizytów i pomoc
    w przygotowaniu dekoracji (co prawda bluszcz w całej gminie został wycięty, ale wiosna niebawem!),

  • Zespołowi Ośrodka Kultury za cierpliwość przy wielokrotnym montażu
    i demontażu scenografii (GCKSiR nie posiada sali typowo widowiskowej
    i dzieje się tam również wiele ,,nieteatralnych” rzeczy).

Małgorzata Przygodzka

 

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here