UK Bookmakers

Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna

Justyna Szadkowska.

imggcsi16A5C0C2612D8A6534629C76A8927919F35404F5mpid7maxwidth1866maxheight817W sobotę, 30 września na scenie kutnowskiego Centrum Teatru, Muzyki i Tańca zaprezentowano spektakl pt. ,,Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” według sztuki Ivo Brešana. Zespół aktorów to członkowie koła teatralnego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku pracujący pod kierunkiem Krzysztofa Ryzlaka. Przedstawienie miało swoją premierę 29 maja br., a w sobotni wieczór obejrzeli je krośniewiczanie – aktorzy, członkowie sekcji GCKSiR zaangażowani w animowanie życia kulturalnego miasta oraz mieszkańcy zainteresowani teatrem.

Historia przedstawiona przez chorwackiego dramaturga Ivo Brešana rozgrywa się w latach 60. na jugosłowiańskiej prowincji, w wiosce, gdzie działa spółdzielnia produkcyjna (rodzaj ówczesnego polskiego PGR-u). Jest to zabawna, ale przy tym gorzka opowieść oparta na zabiegu dramaturgicznym, jakim jest teatr w teatrze. Bohaterowie – prości ludzie, zamierzający wystawić ,,Hamleta” Szekspira w miejscowej świetlicy, dostosowują tekst dramatu do własnych możliwości percepcyjnych, a także politycznych i społecznych realiów panujących w kraju oraz w wiosce, co jest źródłem komizmu. Brešan, pisząc tekst swojej sztuki, wykorzystał zabieg, który zastosował William Szekspir – w oryginalnym ,,Hamlecie” śmierć króla Hamleta, objęcie tronu przez jego brata Klaudiusza i ślub z wdową, królową Gertrudą także jest inscenizowany (przez teatr pantomimiczny), toteż widz Szekspirowskiego ,,Hamleta” ma do czynienia z konwencją teatru w teatrze. U Brešana jest tak samo, jednak teatr w Głuchej Dolnej nabiera wyjątkowego charakteru przez to, że działa na przeciwległym biegunie hierarchii społecznej (akcja z dworu królewskiego w Elsynor przeniesiona do zapadłej wsi), a mimo to ma swojego Klaudiusza – Bukarę, despotę i oszusta (w tej roli Stanisław Borkowski), ma swojego Poloniusza – Puljo, wpływowego lizusa (kreuje go Andrzej Zielonka), ma też młodego Hamleta syna w osobie Jocy (w tej roli Krzysztof Murzynowski), próbującego walczyć o cześć niesłusznie oskarżonego, zhańbionego ojca. Wśród mieszkańców Głuchej Dolnej jest też Andzia wybrana do roli Ofelii (kreowana przez Helenę Kowalską), zbyt słaba, by przeciwstawić się silnym wioskowym autorytetom – swojemu ojcu Bukarze – Klaudiuszowi, Puljo – Poloniuszowi czy Maciakowi – Laertesowi (w tej roli Władysław Krysiak). W przedstawieniu przygotowanym w Głuchej Dolnej role przydzielone mieszkańcom wyjątkowo pasują do ich cech charakteru – za obsadę i reżyserię w wiosce odpowiedzialny jest miejscowy nauczyciel (w kutnowskim spektaklu nauczycielka – w tej roli Elżbieta Olejnik), toteż wątek teatralny zbiega się z perypetiami członków spółdzielni, a grzechy i zgryzoty jednych oraz drugich bohaterów okazują się podobne.

Widzowie dobrze się bawili, oglądając spektakl, bowiem obfituje on w zabawne sceny i wiele w nim komizmu słownego. Jednak przesłanie tego przedstawienia jest gorzkie – mówi ono o tym, jak chęć bogacenia się może doprowadzić do tragedii, jak łatwo przekracza się moralne granice, jak proste jest obciążanie innych własnymi grzechami i jak nieskomplikowana bywa manipulacja grupą. Jest jeszcze jedna ważna myśl, którą przypomina Brešan: nie ma idealnego ustroju, skoro ludzie są słabi, niegodziwi, z zadatkami na zbrodniarzy. Kwestią czasu jest cel (raz królestwo Danii, raz pieniądze na traktor) i forma realizacji (raz wyrafinowane zabójstwo, raz takie upodlenie, że upodlony nie ma po co żyć, więc popełnia samobójstwo). Jakże aktualny jest to tekst, mimo że PGR-y dawno już odeszły w zapomnienie!

Komedia w wykonaniu kutnowskich aktorów spodobała się krośniewiczanom. Większości najbardziej przypadła do gustu osoba Simuriny (w oryginalnym tekście jest to mężczyzna, w kutnowskim spektaklu w tej roli Marlena Kluk), która mieszkańcom wioski wyłożyła istotę ,,Hamleta” tak, jak rozumiała – swoiście.

Uczestnicy wycieczki do Kutna polecają ,,Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”. Warto wybrać się do CTMiT w przyszłym miesiącu – kolejne spektakle zaplanowano na 29 i 30 listopada. 

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here