UK Bookmakers

PRZYGODA ZA JEDEN UŚMIECH

Administrator.

 DSC1030Pod taką nazwą odbyły się tegoroczne zajęcia wakacyjne dla dzieci zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach. Przez dwa tygodnie dzieci brały udział w warsztatach, które odbywały się w „Andersówce”, Bibliotece Publicznej – oddział dla dzieci i młodzieży, filii Biblioteki Publicznej w Nowem oraz w Ośrodku Kultury.

O wakacyjnych wyjazdach słów kilka…

Każda jednostka organizowała swój program, ale nie zabrakło wspólnych wycieczek rekreacyjnych do sołectw znajdujących się na terenie naszej gminy. W tym roku były to wyjazdy do Kop, Kajewa, Jankowic i Nowego. Wówczas odbywały się wspólne zabawy z młodymi mieszkańcami wiosek, a konkurencje sportowe bardziej rozbawiały niż wzbudzały rywalizację. O to przecież chodzi, by wakacje łączyły się z wypoczynkiem, relaksem i dawały dużo radości.

Celem wycieczek krajoznawczych były m.in. Besiekiery, gdzie oprócz zwiedzania ruin zamku dzieci wzięły udział w warsztatach papieroplastyki pn. „Czy tu jeszcze starszy?”. Druga miejscowość odwiedzona przez młodych turystów z Krośniewic to Kłóbka. GCKSiR już kilkakrotnie organizowało wyjazdy do skansenu, gdzie dzieci mogły wziąć udział w zajęciach przybliżających odbiorcom różne aspekty życia dawnej wsi. W tym roku głównym celem wycieczki było zwiedzanie nowo odrestaurowanego obiektu – dworu rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego.

Wakacyjny warsztat artystyczny, czyli zajęcia z OSPą

Zajęcia w Ośrodku Kultury upłynęły pod znakiem artystycznych impresji. Uczestnicy zostali zapoznani z różnym technikami plastycznymi. Dzieła małych artystów inspirowane były m.in. literaturą dla dzieci (Smok Wawelski), przyrodą (świat owadów) czy ochroną środowiska (recykling). Podczas zajęć powstały np. drzewka szczęścia, recyklingowe kwiatki, a także kolekcja ubrań z gazet. W czasie dwóch tygodni wspólnych zabaw nie zabrakło również wakacyjnych piosenek, tańców w kręgu oraz gier i zabaw ruchowych.

Trochę powagi, mnóstwo radości w ,,Andersówce”

Zajęcia „Andersówce” przebiegały pod hasłem „Bezpiecznie, sportowo, integracyjnie i rozrywkowo”. Choć z założenia okres wakacyjny w placówkach GCKSiR nastawiony jest na uatrakcyjnienie letniego wypoczynku tym dzieciom, które pozostają w domach, to jednak zawsze w harmonogramie znajdują się elementy edukacyjne, ekologiczne, poznawcze. Tak było również w przypadku tegorocznych wakacji w ,,Andersówce”.

W ramach zajęć pod nazwą „Tu jest moje miejsce” odbyła się poważna dyskusja (mimo wakacji!) o tym, jak postrzegany jest nasz kraj w Unii Europejskiej. Rozważania toczyły się w oparciu o wiedzę zaczerpniętą z programów TV, Internetu, rozmów z rodzicami. Uwieńczeniem zdobytych informacji i dyskusji o patriotyzmie była wspólnie wykonana mapa Polski z zaznaczeniem stolicy i położenia rodzinnej miejscowości.

Kolejnym punktem edukacyjno-poznawczym w wakacyjnych wojażach była wizyta w miejscowym Urzędzie Pocztowym. Miła atmosfera i serdeczność pani naczelnik Małgorzaty Kierety sprawiła, że opowieść o pracy poczty nie tylko zaciekawiła dzieci, ale wywołała wiele rzeczowych pytań. Dzieci obdarowano prezentami, a najbardziej wartościowe okazały się karty przedstawiające historię munduru pocztowego od 1923 roku do czasów współczesnych. Obecnie obowiązujący strój doręczyciela pocztowego każde dziecko chciało przymierzyć i sfotografować się w takiej stylizacji. Po powrocie do świetlicy czekała kolejna niespodzianka. Były to zajęcia z wykorzystaniem telefonu ,,na korbkę”. Zabytkowy już egzemplarz wypożyczony został od kolekcjonera Adama Mikołajczyka, a uczestnicy mogli wysłuchać opowieści o ewolucji, jaką przeszły te urządzenia od najstarszych modeli aż po dzisiejsze, dotykowe.

W czasie zajęć plastycznych powstawały piękne obrazy (wykonane techniką kolażu i prace abstrakcyjne wykonane pastelami, przy użyciu plastikowych rurek), a także bajeczne kubki ozdabiane plasteliną czy tak lubiane kolorowanki. Dzieci musiały wykazać się nie tylko wyobraźnią, ale i poczuciem smaku, estetyki oraz swoistym artyzmem.

Mózg nie może mieć wakacji!, czyli biblioteczne dwa tygodnie

W Bibliotece Publicznej – oddział dla dzieci i młodzieży każdy dzień miał inny temat. Wokół niego skupiały się działania uczestników – stanowił inspirację do dyskusji, zabaw i prac plastycznych wykonywanych w czasie zajęć (Mój bajkowy bohater, Kram różności, Motyle i baśniowe stworki, Dobre wychowanie, Projektanci mody, Nasza planeta Ziemia). Zgodnie z tym założeniem dzieci wykonały prace przedstawiające biedronkę Fionkę, motyle, baśniowe stworki, talizmany i niebo nocą. Była też papierowa rewia mody – każde dziecko zaprojektowało dla siebie strój z papieru.

Wakacje w bibliotece nie mogły minąć bez głośnego czytania. Tym razem uczestnicy odczytali utwory Tamary Michałowskiej ,,Zawsze  wesoło z biedronką Fionką”, Joanny  Liszewskiej „A kto to? Motyl”, wiersze o naszej planecie  i „Przygody dobrej czarownicy”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy literackie i plastyczne, gry pobudzające intelektualnie oraz zabawy integracyjne.

picasa logo.jpg ZDJĘCIA

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here