UK Bookmakers

,,Krośniewickie Maki” 2015

Administrator.

 DSC0128Co roku w majowy piątek, w dniu zbliżonym do kolejnej rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino (19 maja 1944r.) i śmierci gen. Władysława Andersa (12 maja 1970 r.) Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach organizuje Rajd Gwiaździsty ,,Krośniewickie Maki”. 15 maja 2015r. odbyła się kolejna edycja imprezy patriotycznej.

O godz. 10.00 nastąpiła zbiórka grup rajdowych przy ,,Andersówce”. Uczestników uroczystości powitała dyrektor Małgorzata Przygodzka. Grono osób przybyłych do domu rodzinnego Władysława Andersa stanowili dyrektorzy instytucji i firm, mieszkańcy osiedla, krośniewiccy emeryci i grupy zorganizowane reprezentujące Gimnazjum im. gen. Władysława Andersa w Ostrowach, Szkołę Podstawową im. gen. Władysława Andersa w Nowem, Zespół Szkół w Dąbrowicach i Szkołę Podstawową nr 1 w Krośniewicach. Zebrani oddali cześć Generałowi, a pod płytą upamiętniającą miejsce jego urodzin kwiaty złożyła delegacja Osiedla im. gen. Władysława Andersa. Warto dodać, że przedstawiciele krośniewickiej młodzieży rano w tym dniu złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie strzelca Józefa Rosłowskiego – żołnierza gen. Władysława Andersa (wraz ze swoim dowódcą przeszedł szlak bojowy od Monte Cassino po Ankonę i Bolonię, służył w 9. batalionie 3. Dywizji Strzelców Karpackich; spoczywa na tutejszym cmentarzu).

Następnie uczestnicy uformowali szyk marszowy i przy dźwięku werbli przeszli na skwer miejski, gdzie znajduje się pomnik bohatera urodzonego w Krośniewicach. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Rowerzystów powitały dzieci przedszkolne z makami w dłoniach. Delegacja Gminy Krośniewice w osobach burmistrz Julianny Barbary Herman i radnych Beaty Czerwińskiej oraz Jadwigi Piotrowskiej złożyła kwiaty, a następnie wiązankę w imieniu kombatantów – żołnierzy gen. Andersa złożyła delegacja Szkoły Podstawowej w Nowem. Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali pieśń ,,Czerwone maki na Monte Cassino”. Przedszkolaki przekazały rowerzystom własnoręcznie wykonane maki, czym wywołały wzruszenie zarówno u emerytów, jak i u młodzieży uczestniczącej w rajdzie. Pani Burmistrz podziękowała tym, którzy wzięli udział w patriotycznej uroczystości i oddali hołd Generałowi, choćby przez chwilę zatrzymując się przy pomniku.

Kolejnym etapem podróży rowerzystów była Szkoła Podstawowa im. gen Władysława Andersa w Nowem. Tam grupy rajdowe powitała dyrektor Grażyna Sochacka i cała zgromadzona społeczność. Kwiaty przy tablicy upamiętniającej Patrona złożyła delegacja uczniowska.

Dalsza część imprezy patriotycznej miała charakter sportowo – rekreacyjny. Najpierw grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty, przygotowana przez Agatę Wiśniewską – nauczycielkę szkoły, zaprezentowała pokaz sprawności i samoobrony. Następnie drużyny rajdowe wzięły udział w zmaganiach, w których przydatne było zacięcie sportowo-wojskowe drużyny oraz wiedza o gen. Władysławie Andersie. Konkurencje przygotowali uczniowie I LO PUL pod kierunkiem swojego nauczyciela Andrzeja Tomasika, natomiast test historyczny opracowali i przeprowadzili pracownicy Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego. Wyniki rywalizacji młodszej grupy wiekowej wygrała Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach, II miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół w Dąbrowicach, a III – Szkoła Podstawowa w Nowem. Zespoły otrzymały dyplomy i puchary. Gimnazjum im. Władysława Andersa w Ostrowach, podzielone na dwie grupy, rywalizowało między sobą. Nagrodą dla reprezentacji tej szkoły był bezpłatny wstęp do Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach dla grupy wycieczkowej z tej placówki (realizacja w dowolnym terminie, dogodnym dla szkoły). Warto wspomnieć, że elementem programu zajęć w Nowem był punkt strzelecki nadzorowany przez Andrzeja Karbowskiego - nauczyciela I LO PUL i uczniów tej szkoły. Próby celności podejmowała młodzież i opiekunowie, ale sprawność swojego oka sprawdzali także najstarsi rowerzyści uczestniczący w imprezie.

Tegoroczny Rajd Gwiaździstego odbył się przy sprzyjającej pogodzie. Przyjemna była jazda rowerem, a konkurencje sportowe oraz sprawdzające stan wiedzy i poczucie humoru uczestników także sprawiły wiele radości. Nowoczesny patriotyzm to atrakcyjna dla odbiorcy forma upamiętniania rocznic, kultywowania pamięci o bohaterach, kształtowania postaw i taką formę organizatorzy starają się nadać co roku tej imprezie. Doskonałym rozwiązaniem jest forma łącząca aktywność fizyczną i to, co można by nazwać ,,pamięcią historyczną”. To najlepszy sposób, by uczcić osobę i dokonania gen. Władysława Andersa oraz jego żołnierzy.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach serdecznie dziękuje za współpracę przy organizacji ,,Krośniewickich Maków” następującym instytucjom:

  • I LO PUL im. 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie,
  • Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem,
  • Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego w Krośniewicach,
  • Komisariatowi Policji w Krośniewicach.

Podziękowania organizatorzy kierują również do tych szkół, które wydelegowały swoje reprezentacje do udziału w rajdzie, oraz do wszystkich uczestników kolejnych punktów uroczystości, którzy zechcieli w dniu 15 maja pochylić głowy jako wyraz pamięci i szacunku dla Generała.

picasa logo.jpg ZDJĘCIA
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here