UK Bookmakers

Piknik Strażacki

Administrator.

Gdy robota w ręce parzy, bierz manatki, idź do straży!

DSC 0915Takim oto hasłem mieszkańcy Krośniewic zachęcani byli do udziału w imprezie plenerowej, którą zaplanowano na sobotę, 8 maja. W czwartkowe przedpołudnie samochód strażacki przejechał ulicami miasta, a Magdalena Mitlas-Kostrzewa swoim pięknym głosem informowała przez megafon o szczegółach sobotniej imprezy przygotowanej przez druhów OSP, samorząd lokalny i GCKSiR w Krośniewicach.

W sobotę tuż po godz. 14. 00 rozległ się dźwięk syreny, która dała sygnał do akcji gaśniczej. Samochody jednostek OSP w Krośniewicach, Kajewie i Wymysłowie ruszyły w kierunku terenu rekreacyjnego przy ulicy Kwiatowej. Tam odbył się pokaz sprawności strażackiej – wyimaginowany pożar został ugaszony, a druhowie mogli zająć się udzielaniem odpowiedzi na dziecięce pytania, umieszczaniem kilkuletnich marzycieli za kierownicą samochodów, wspieraniem prowadzonych przez nich działań gaśniczych – trawa została obficie podlana, a dzieci przeżywały chwile szczęścia.

Następnie publiczność przemieściła się na teren rekreacyjny  przy hali sportowej. Tam uczestnicy pikniku mogli obejrzeć samochód techniczny Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie i uzyskać informacje od załogi na temat wyposażenia, możliwości auta oraz wykorzystania jego funkcji w czasie akcji strażackiej. Natomiast grupa ratownicza, złożona z uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach, wykonała pokaz udzielania pomocy przedmedycznej z udziałem żywego fantomu – w tej roli wystąpiła Justyna Konrad. O kolejnych czynnościach informowała Natalia Pilatowicz, a w roli ratowników zaprezentowali się Miriam Walczak i Adam Jaros. Natomiast ich koledzy – pasjonaci mechatroniki umożliwili uczestnikom pikniku udział w zawodach, polegających na ratowaniu z opresji pluszowego misia przy użyciu robotów. Najsprawniej udało się przeprowadzić akcję Jakubowi Słowińskiemu, drugie miejsce zajął Alan Rybicki, a trzeci czas uzyskała Julia Rogowska. Opiekę nad zespołem prowadzącym ,,walki robotów” sprawował Grzegorz Kubicki, nauczyciel fizyki. Na stoisku Zespołu Szkół, oprócz różnych form ratownictwa, można było sprawdzić, jak przebiega nauka prowadzona nowatorską metodą SITA – demonstrowała Lidia Grabska, nauczyciel języka angielskiego.

Praca strażaka wymaga sprawności, toteż GCKSiR zaproponowało najmłodszym uczestnikom festynu szlifowanie formy na ściance wspinaczkowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też walki sumo w specjalnych kostiumach. Nieodzownym elementem każdego festynu są konkursy, które przyciągają wielu chętnych, więc często te same konkurencje trzeba powtarzać kilka razy. Tak było i tym razem. Cały blok, poprowadzony przez Jolantę Zagajewską i Magdalenę Mitlas-Kostrzewę, opatrzony został hasłem ,,Wojtku, zostań strażakiem!”. Zmagania związane były tematycznie z piękną, niezwykle potrzebną, ale też trudną pracą strażaka. Okazało się, że do naszej OSP równie chętnie jak chłopcy chcą przystąpić dziewczynki!  Po rozgrzewce, czyli zawodach w przeciąganiu liny, nastąpiły konkurencje ,,strażackie” z wykorzystaniem umundurowania, hydronetki, wyposażenia ratowniczego i innych rekwizytów. Po każdym konkursie nagradzano słodyczami zwycięzców i przegranych, ale nic nie mogło równać się nagrodzie, jaką był przejazd samochodem strażackim prowadzonym przez prezesa miejscowej OSP Sławomira Pałasińskiego. Oczywiście była to przejażdżka ,,na sygnale”!

Dorośli uczestnicy imprezy, zwłaszcza właściciele gospodarstw rolnych, mogli na stoisku informacyjnym Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA zasięgnąć informacji na temat dotychczasowych działań PROW oraz nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Strażacy OSP, oprócz działań ratowniczych, od dziesięcioleci zajmowali się również animowaniem działalności kulturalnej w swoim środowisku i kultywowaniem tradycji. Przykładem tego rodzaju aktywności jest istnienie orkiestr dętych. Na terenie powiatu kutnowskiego nie są one zbyt liczne, ale sąsiedni łęczycki powiat może poszczycić się na tyle dużą ich liczbą, że co roku w Świnicach Warckich organizowane są przeglądy strażackich zespołów. Jedną z takich grup jest Orkiestra Dęta OSP w Piątku. Ważnym elementem programu pikniku był koncert tego zespołu pod batutą Pawła Jabłońskiego. Strażacka orkiestra dęta istnieje w Piątku od ponad 100 lat. Do Krośniewic przyjechało 20 muzyków. Zespół prezentuje dobry poziom muzyczny, więc koncert złożony z pięknych utworów w ciekawych aranżacjach bardzo podobał się publiczności i sprawił słuchaczom dużą przyjemność.

Atrakcją pikniku były również stoiska gastronomiczne. Ogromną popularnością cieszył się żurek samorządowy, przygotowany przez burmistrz Juliannę Barbarę Herman, burmistrza Jakuba Krygiera, radną Beatę Czerwińską, dyrektor przedszkola Jagodę Jóźwiak i Cezarego Jeziorskiego – właściciela krośniewickiej piekarni. Dzieci delektowały się watą cukrową, której produkcją zajmowały się radne Beata Czerwińska i Jadwiga Piotrowska, wspierane przez przewodniczącego Sławomira Kępistego.

Sobotni piknik odbywał się przy pięknej, prawdziwie letniej pogodzie. Atrakcje zaproponowane przez organizatorów były dobrą propozycją na spędzenie sobotniego popołudnia. Wśród publiczności znalazły się całe rodziny –mieszkańcy wsi i miasta. Celem pikniku było zwrócenie uwagi na rolę OSP w środowisku i zachęcenie młodych osób do wstępowania w strażackie szeregi. Trzeba pamiętać, że codzienność druhów wiąże się z trudem, ryzykiem i opiera się na dobrowolnie podjętym zobowiązaniu, które później trzeba wypełnić. Tak więc radosna atmosfera pikniku to wyjątek przy okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka, który obchodzony jest co roku 4 maja. 

picasa logo.jpg ZDJĘCIA

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here